Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Białostoczanki bez szans w starciu z beniaminkiem

ORLEN Liga: Białostoczanki bez szans w starciu z beniaminkiem

Siatkarki Siódemki Legionovii w 17. kolejce ORLEN Ligi udały się na Podlasie, gdzie stoczyły walkę z AZS-em Białystok. Borykające się z problemami kadrowymi gospodynie nie postawiły ekipie Wojciecha Lalka ciężkich warunków i uległy jej w trzech setach.

Mecz lepiej rozpoczęły przyjezdne, które po akcjach Anny Sołodkowicz i bloku Małgorzaty Skorupy prowadziły 4:1. Legionowianki mogły prowadzić 7:1, jednak Marta Łukaszewska została zablokowana przez Rheezę Grant i przy Pułaskiego było 6:2 dla beniaminka ORLEN Ligi. Wygrana akcja uskrzydliła akademiczki z Podlasia i po chwili było tylko 6:4 dla popularnych „lalek”. Przy stanie 9:4 Jacek Palczewski prosił o pierwszy czas dla zespołu, po bloku Katarzyny Jóźwickiej na Laurze Tomsi. Białostoczanki nie zamierzały się poddawać i po kontrach Natalii Kurnikowskiej oraz bloku Eweliny Polak zmniejszyły straty do dwóch oczek (8:10), a po akcji Tomsi to Wojciech Lalek tym razem prosił o rozmowę ze swoimi podopiecznymi (12:11). Po wznowieniu gry legionowianki kilka razy miały piłkę w górze. Za każdym razem na przeszkodzie stawały świetnie broniące gospodynie. Dopiero kiwka Kingi Bąk przełamała niemoc przyjezdnych (13:11), ale AZS Metal-Fach Białystok wciąż walczył, wykorzystując słabość przyjęcia zespołu gości. Gdy atak ze środka skończyła Sylwia Chmiel, trener Lalek po raz kolejny zmuszony był poprosić o czas (15:14). Chwila przerwy i kolejny raz wynik seta uległ zmianie. Trzy kontry Ilony Gierak, blok Jóźwickiej i przy stanie 15:18 tym razem trener Palczewski przerwał grę w premierowej odsłonie meczu. Nie przyniosło to jednak efektów, bowiem białostoczanki do końca seta zdobyły tylko punkt. AZS Metal-Fach Białystok nie radził sobie z zagrywką Łukaszewskiej, a na siatce niezwykle czujnie grała Jóźwicka (25:16).

Po zmianie stron oba zespoły szły punkt za punkt. Gdy w polu serwisowym pojawiła się Angelika Bulbak, akademiczki po raz pierwszy w meczu wyszły na prowadzenie 3:2, gdy w ataku pomyliła się Sołodkowicz, było 5:3. Po chwili AZS Białystok miał już trzypunktową zaliczkę, a bohaterką akcji była Sylwia Chmiel, która zdobyła asa serwisowego (6:3). Reakcja Wojciecha Lalka była natychmiastowa. Ostra rozmowa przy ławce trenerskiej podziałała na legionowianki piorunująco, bowiem przewaga miejscowych stopniała do jednego punktu (6:5). Ale metamorfoza Siódemki nie trwała długo, gdyż po asie serwisowym Eweliny Polak, akademiczki schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5. Sytuacja zmieniała się bardzo dynamicznie. Legionowianki zbliżały się na punkt, by po chwili tracić do przeciwnika trzy oczka. Podopieczne Wojciecha Lalka wyrównały przy stanie 11:11, a po akcji Łukaszewskiej wyszły na prowadzenie 12:11. Od tego momentu beniaminek zaczął grać spokojniej, zmniejszając przede wszystkim ilość własnych błędów i poprawiając przyjęcie, które – delikatnie rzecz ujmując – było nie najlepsze. Efekty przyszły błyskawicznie i „lalki” odskoczyły na 16:13, a po bloku Łukaszewskiej na Kurnikowskiej na 19:14. W końcówce ekipa Jacka Palczewskiego zbliżyła się na 16:19, ale gdy piłkę potężnie zbiła Skorupa, było już 23:16. Wynik seta ustaliła Łukaszewska i Siódemka Legionovia prowadziła w meczu 2:0 (25:17).

Po zmianie stron oba zespoły wzajemnie obdarowywały się punktami. Legionowianki myliły się w ataku, białostoczanki miały problemy z komunikacją. Przy stanie 4:4 Tomsia została zablokowana przez Gierak, a gdy Skorupa wymusiła błąd przyjęcia na Marcie Kutikow, przyjezdne miały dwa punkty przewagi. Jacek Palczewski jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną poprosił o czas (4:7), ale środkowa beniaminka nie zwalniała tempa, zdobywając kolejnego asa serwisowego (8:4). Kroku Skorupie dotrzymywały koleżanki, które bardzo skutecznie grały blokiem. Białostoczanki przełamały się po akcji Bulbak, jednak do rywalek traciły siedem oczek (5:12). Kiedy ekipa z Legionowa prowadziła 16:7, w szeregi „lalek” wdało się rozprężenie. AZS Metal-Fach Białystok zbliżył się na 11:17, ale gdy asa serwisowego zdobyła Sołodkowicz, oba zespoły dzieliło 10 punktów różnicy (21:11). Po bloku Jóźwickiej na Rheezie (24:12) kilkuosobowa grupa kibiców z Mazowsza głośno krzyczała „ostatni, ostatni”, jednak legionowianki grały dalej, kończąc dopiero trzecią piłkę meczową po ataku Barbary Bawoł.

MVP: Marta Łukaszewska

AZS Białystok – Legionovia Legionowo 0:3
(16:25, 17:25, 14:25)

AZS: Polak (4), Kurnikowska (5), Tomsia (7), Grant (6), Chmiel (6), Bulbak (3), Kutikow (libero)
Legionovia: Sołodkowicz (9), Skorupa (7), Gierak (7), Bąk (5), Łukaszewska (11), Jóźwicka (6), Saad (libero) oraz Bawoł (2), Michailenko (1) i Marinowa (1)