Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Puchar Świata w 2015 i 2019 roku jak zwykle w Japonii

Puchar Świata w 2015 i 2019 roku jak zwykle w Japonii

fot. archiwum

FIVB podpisała umowę z federacją japońską na kolejne osiem lat. Oznacza to, że Puchar Świata w 2015 i 2019 roku odbędzie się właśnie w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni zmonopolizował już te zawody, które od czterdziestu lat odbywają się w jednym kraju.

Mimo faktu, że gospodarzem Pucharu Świata od 40 lat jest Japonia, FIVB jest z tego bardzo zadowolone. Zawody te odbywają się w jednym kraju nieprzerwanie od 1977 roku – wcześniej gospodarzami były Berlin, Urugwaj, a pierwsze zawody Pucharu Świata odbyły się w 1965 roku w Warszawie (Polacy zajęli wówczas drugie miejsce). – Puchar Świata odgrywa istotną rolę w procesie kwalifikacji olimpijskich i jest to bardzo ważny turniej w kalendarzu siatkarskim. Jesteśmy zadowoleni z faktu, że będziemy kontynuowali tradycję organizowania go w Japonii – stwierdził prezydent FIVB, Ary S. Graça.

Japonia jest jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich męskich turniejach Pucharu Świata i drugim obok Korei Południowej, który brał udział we wszystkich żeńskich turniejach. Od 1991 roku Puchar Świata wyłania również uczestników igrzysk olimpijskich. W ostatniej edycji w 2011 roku zwyciężyli Rosjanie, wyprzedzając Polaków i Brazylijczyków. Wśród pań triumfowała reprezentacja Włoch, przed USA i Chinami.

Z kolejnej edycji Pucharu Świata do turnieju olimpijskiego zakwalifikują się dwie najlepsze drużyny. Kolejne 10 miejsc w Rio de Janeiro zajmą:  • pięć najlepszych drużyn w swoich konfederacjach (wyłonionych w mistrzostwach kontynentu lub turniejach kwalifikacyjnych)
  • cztery najlepsze zespoły w czterech światowych turniejach kwalifikacyjnych rozegranych w 2016 roku
  • gospodarz igrzysk

W 2015 roku w Pucharze Świata oprócz gospodarzy zagrają mistrzowie świata z 2014 roku, po dwie reprezentacje z każdej konfederacji wyłonione w turniejach kwalifikacyjnych lub będące najwyżej w rankingu FIVB na dzień 1 stycznia 2015 roku.

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Puchar Świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-02-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved