Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Gdynia chce mistrzostw, jednak nie za wszelką cenę

ME: Gdynia chce mistrzostw, jednak nie za wszelką cenę

fot. archiwum

W myśl wstępnych założeń, po losowaniu grup tegorocznych ME cztery reprezentacje w pierwszej fazie turnieju swoje mecze miały rozegrać w Gdyni. Na kilka miesięcy przed startem rozgrywek miasto wciąż nie podpisało umowy z PZPS, a negocjacje trwają.

Losowania grup oraz przydzielenia ich do poszczególnych miast dokonano 15 października ubiegłego roku. Z polskiej strony do rozgrywek grupowych, 1/8 finału oraz ćwierćfinałowych wytypowano Ergo Arenę na granicy Gdańska i Sopotu. Tam zaprezentują się m.in. biało-czerwoni. Natomiast grupa B miała mieć swoją siedzibę w Gdyni. Okazuje się jednak, że do dzisiaj to drugie miasto nie ma żadnej umowy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej na organizację mistrzostw seniorów. Co prawda na przełomie sierpnia i września Gdynia gościła finały mistrzostw Europy juniorów, które traktowano jako przetarcie przed seniorskim championatem, ale ten turniej nie nakładał żadnego obowiązku współpracy w przyszłości. – Z PZPS podpisaliśmy wówczas umowę tylko na rozgrywki juniorów. Nie nosiła ona żadnych skutków czy zobowiązań żadnej ze stron na mistrzostwa seniorów. Dlatego nie rozumiemy artykułów, które pojawiły się w ostatnim czasie, jakoby Gdynia miała stracić mistrzostwa. Nie można przecież stracić czegoś, czego nie mamy – wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor GOSiR.

Oczywiście ta deklaracja nie oznacza, że Gdynia nie jest zainteresowana turniejem. Chciałaby mistrzostwa, ale jak się wydaje, nie za każdą cenę. Trwające od kilkunastu miesięcy negocjacje właśnie rozbijają się o to, ile miasto musiałoby zapłacić za prawo goszczenia reprezentacji Rosji, Bułgarii, Niemiec i Czech, które we wrześniu przy ul. Górskiego miałyby rozegrać systemem każdy z każdym sześć meczów. – Trwa wymiana ofert. Na pierwszą propozycję PZPS złożyliśmy swoją, a gdy przyszła kolejna oferta, na nią też odpowiedzieliśmy swoją propozycją. Obecnie właśnie ją rozpatruje związek. Jednak bez względu na to jak zakończy się ta sprawa, chcemy z PZPS utrzymać dobre relacje i współpracować także w przyszłości – zdradza dyrektor Łucyk.

Negocjacje przedłużają się, gdyż Gdynia w 2013 roku zdecydowała się oszczędzać, nie tylko przy wydatkach związanych ze sportem. Ponadto kryzys odczuwają także inne miasta i na rynku pojawiło się wiele ciekawych imprez, które już wcześniej zdobyły renomę w kalendarzu, ale też cały czas tworzone są nowe projekty. Na przykład informowaliśmy, że Gdynia jest zainteresowana przejęciem wszystkich meczów eliminacyjnych do piłkarskich mistrzostw Europy młodzieżowców, które zarazem będą kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich 2016 roku. – Na sport w 2013 roku mamy mniej pieniędzy o 30 procent niż w poprzednim roku. Natomiast na rynku jest bardzo dużo rozmaitych imprez. Średnio raz w tygodniu otrzymuję atrakcyjną propozycję z rozmaitych dyscyplin, od motocrossu począwszy, na siatkówce skończywszy. Dlatego starannie analizujemy każdą z takich ofert i wybieramy te, które będą z punktu Gdyni najodpowiedniejsze, zarówno jeśli chodzi o aspekt sportowy, promocyjny, jak i finansowy – informuje dyrektor Łucyk.W kontekście organizacji mistrzostw Europy siatkarzy w Gdyni wciąż są optymistami, mimo że nieoficjalnie pojawiła się pogłoska, że ten turniej obok Ergo Areny mogłaby zorganizować bydgoska Łuczniczka. – Nasza hala jest zweryfikowana do tej rangi mistrzostw Europy. Aby rozegrać ten turniej, trzeba podpisać umowę. Z naszego punktu widzenia wygląda na to, że jest już tego blisko, ale niczego nie przesądzamy, gdyż decyzja należy obecnie do PZPS, który ma naszą ofertę. Na razie nie chcę mówić, ile gotowi jesteśmy zapłacić. Jednak jak umowa będzie, to wówczas wszystko stanie się jawne. Na organizację mistrzostw rozpiszemy przetarg, w którym wystartuje firma wskazana przez PZPS – zapewnia szef GOSiR.

źródło: sport.trojmiasto.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-01-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved