Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Muszynianki zgodnie z planem w Białymstoku

ORLEN Liga: Muszynianki zgodnie z planem w Białymstoku

W zaległym meczu 10. kolejki ORLEN Ligi Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna pewnie wygrał w Białymstoku z  AZS Metal-Fach 3:0. Podopieczne Bogdana Serwińskiego powiększyły przewagę nad Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza do sześciu punktów.

Jak się można było tego spodziewać, mecz lepiej rozpoczęły wicemistrzynie Polski, mimo iż Bogdan Serwiński posadził na ławce rezerwowych Annę Werblińską, Agnieszkę Bednarek-Kaszę, Sanję Popović czy też Valentinę Serenę. Wprawdzie na pierwszej przerwie technicznej przewaga muszynianek wynosiła tylko dwa punkty (8:6), jednak chwilę później wynosiła ona już 11 oczek (23:12). Przyjezdne nie dość, że kapitalnie grały blokiem (aż siedem razy złapały przeciwniczki na siatce), to jeszcze miały 59 procent skuteczności w ataku. Świetnie spisywały się środkowe, bowiem Katarzyna Gajgał-Anioł zdobyła pięć punktów, a Eleonora Dziękiewicz cztery. Po zaledwie 19 minutach muszynianki cieszyły się ze zwycięstwa w premierowej odsłonie 25:14.

W drugiej części gry sytuacja zmieniła się niczym w kalejdoskopie. Młody zespół z Białegostoku, nie mając nic do stracenia, rozpoczął od dwupunktowego prowadzenia (2:0, 8:6), które na drugiej przerwie technicznej urosło nawet do pięciu oczek (16:11). Akademiczki wystrzegały się własnych błędów (zaledwie trzy w całym secie), co w połączeniu ze znakomitą grą Natalii Kurnikowskiej (dziewięć punktów), wspieranej przez Sylwię Chmiel (cztery) i Laurę Tomsię (trzy) dawało nadzieję na sprawienie dużej niespodzianki. Pomimo gry w rezerwowym składzie, Bogdan Serwiński nie zdecydował się na wpuszczenie podstawowych zawodniczek, a jego podopieczne wzięły się za odrabianie strat. Znów mocną bronią wicemistrzyń Polski okazał się blok (cztery przy zaledwie jednym AZS) i znów z dobrej strony pokazała się Dziękiewicz. Na skrzydle natomiast bardzo solidnie prezentowała się Kinga Kasprzak (po cztery punkty w każdym z setów). Przewaga białostoczanek zaczęła topnieć z każdą minutą. Wprawdzie gospodynie prowadziły jeszcze w końcówce 23:21, ale znacznie bardziej doświadczony zespół z Muszyny odwrócił losy seta i rozstrzygnął go na swoją korzyść 25:23.

Taki bieg wydarzeń wyraźnie podłamał gospodynie, bowiem w trzeciej odsłonie białostoczanki zaczęły się seryjnie mylić. Akademiczki oddały „mineralnym” osiem punktów po własnych błędach, czyli więcej niż w pierwszym i drugim secie razem. Podopieczne Bogdana Serwińskiego natomiast legitymowały się skutecznością ataku na poziomie 53 procent i przez cały czas kontrolowały przebieg wydarzeń w trzeciej części meczu. Wprawdzie do stanu 18:16 ich przewaga ani razu nie wyniosła więcej niż cztery punkty, ale końcówka w wykonaniu muszynianek była bezbłędna. Świetną partię rozgrywała Dominika Sieradzan (cztery punkty), natomiast liderką swojego zespołu była najskuteczniejsza na boisku Kinga Kasprzak (16 punktów w meczu). Kluczem do zwycięstwa nie tylko w tym secie, ale i w całym meczu, okazała się gra blokiem „mineralnych” (14 przy zaledwie trzech AZS).

Po zwycięstwie nad AZS podopieczne Bogdana Serwińskiego praktycznie zapewniły sobie pierwsze miejsce po fazie zasadniczej. Żeby stało się inaczej, wicemistrzynie Polski w dwóch ostatnich pojedynkach z Pałacem Bydgoszcz i Budowlanymi Łódź musiałyby przegrać dwukrotnie 0:3, co jest bardzo mało prawdopodobne, patrząc chociażby na wyniki z pierwszej rundy.

AZS Metal-Fach Białystok – Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna 0:3
(14:25, 23:25, 21:25)

AZS: Polak (4), Kurnikowska (14), Tomsia (8), Grant (3), Chmiel (10), Bulbak (4), Kutikow (libero)
Muszynianka: Dziękiewicz (11), Sieradzan (8), Kaczmar (6), Kasprzak (14), Gajgał-Anioł (10), Rousseaux (5), Maj (libero)