Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Łukasz Żygadło: Złoty set mógłby być grany do 25 punktów

Łukasz Żygadło: Złoty set mógłby być grany do 25 punktów

W ostatnim czasie drużyna Łukasza Żygadło nie najlepiej radzi sobie w rozgrywkach ligi rosyjskiej. W meczu z zespołem z Niżnego Nowgorodu Fakieł nie wygrał nawet seta. - To był dla nas ważny mecz - mówi reprezentant Polski.

Łukasz, w meczu z Gubernią nawiązaliście walkę jedynie w pierwszym secie. Jakie są przyczyny waszej słabej postawy w tym meczu?

Łukasz Żygadło: – W pierwszym secie prowadziliśmy 16:10 i źle się stało, że oddaliśmy w nim zwycięstwo. Konstantin Bakun nie zagrał, ponieważ uskarżał się na ból, a Michaił Biekietow dopiero co przyleciał – również był chory. Dobrze zaczęliśmy to spotkanie, ale to nie pierwszy mecz, kiedy nie kończymy jednej piłki i tracimy później punkty, a ciężko gra się z takim zespołem jak Gubernia.

Czy fakt, że był to mecz między liderami grupy, w jakiś sposób wpłynął na atmosferę w drużynie?

To był bardzo ważny mecz dla nas. Gdybyśmy zdobyli trzy punkty, to byłaby to dla nas dobra sytuacja. Robiliśmy wszystko, aby wygrać, ale pierwszy set nas trochę rozstroił, a w drugim nie szło nam w ogóle. Pierwszy raz przegraliśmy 0:3.

To był trzeci mecz Fakieła z Gubernią w sezonie, ale każdy z nich miał inną fabułę. U siebie łatwo wygraliście, potem była porażka w półfinale Pucharu Rosji. Gubernia was za każdym razem czymś zaskakuje czy przyczyn porażki szukacie w swojej grze?

To zorganizowany zespół, ale my powinniśmy myśleć jak skupić się na swojej grze. W końcu też możemy dobrze grać i teraz musimy zastanowić się jak grać, żeby wygrywać.

W nowym roku zanotowaliście serię niepowodzeń w lidze. Co jest tego przyczyną – kontuzje, choroby zawodników czy inne problemy?

Jest to związane z ciągłymi rotacjami składem, gdyż z powodu kontuzji lub przeziębienia ktoś wypada z gry. Tak jak w meczu z Gubernią byliśmy zmuszeni grać bez Konstantina i Michaiła, ale powtórzę, że i tak powinniśmy myśleć, jak sobie bez nich poradzić i grać jak najlepiej.

Nie mogę nie wspomnieć o meczu Dynama Moskwa z twoim byłym klubem – Trentino.

Oglądałem ten mecz i od razu wiedziałem, że najtrudniejszym momentem w tym meczu dla Trentino będzie złoty set, ponieważ w składzie Dynama są zawodnicy z dobrą zagrywką. Tak się złożyło, że wszyscy w Dynamie zagrali bardzo dobrze, a zwłaszcza Krugłow. Dziwne uczucie, że Trentino zakończyło występy w Lidze Mistrzów.

A jak się odniesiesz do zasady złotego seta?

Złoty set mógłby być grany do 25 punktów, a do 15 punktów to loteria. Uda się seria zagrywek i potem już ciężko dogonić przeciwnika. W Polsce sprawdzali inny system gry – 5 setów do 15 punktów, maksymalnie mogłoby być 9 partii, ale nie podoba mi się ta formuła, bo jest podobna do złotego seta.