Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Serie A1: Macerata przegrała z Latiną, Jarosz MVP

Serie A1: Macerata przegrała z Latiną, Jarosz MVP

Andreoli Latina w meczu 16. kolejki Serie A1 mężczyzn podejmowała na własnym parkiecie pogromców Resovii Rzeszów w Lidze Mistrzów - Lube Banca Macerata. Po emocjonującej walce spotkanie wygrali gospodarze, a w głównej roli wystąpił Jakub Jarosz - MVP meczu.

Pojedynek skazywanej na porażkę Andreoli Latina z mistrzami Włoch rozpoczął się od prowadzenia gospodarzy 2:1, które było zasługą asa serwisowego Jeroena Rauwerdinka. W kolejnych akcjach dominującym elementem był blok, którym punkty zdobywał Carmelo Gitto (Latina) oraz Marko Podrascanin (Macerata). Na pierwszej przerwie technicznej lider Serie A1 prowadził 8:6 po dwóch asach serwisowych Ivana Zaytseva. Różnica została przez gości powiększona do czterech punktów (16:12), ale po drugiej przerwie technicznej po raz kolejny w bloku błysnął Gitto, a w ataku Rauwerdink (15:16). Problemy ze skończeniem ataku zawodników Lube Banki poskutkowały objęciem prowadzenia przez gospodarzy (19:17) oraz doprowadziły do zmiany – Dicka Kooya zastąpił Sasa Starović. Dwa skuteczne ataki Zaytseva zmniejszyły różnicę do jednego oczka (22:23), ale mniej widoczny w tym secie Jakub Jarosz zdobył ostatni punkt (25:23) i dał Andreoli prowadzenie w spotkaniu 1:0.

Drugiego seta słabo zaczął Andreas Fragkos, który popełnił dwa wyraźne błędy i pozwolił Lube Bance szybko zbudować czteropunktową przewagę (1:5). Blok Pietera Verheesa oraz as serwisowy Jarosza zmniejszyły straty Andreoli do jednego punktu (5:6), a kilka chwil później na tablicy wyników widniał remis 7:7. Słabo spisujący się tego dnia Kooy popełnił kolejny błąd w ataku i gospodarze wyszli na prowadzenie 13:11. Alberto Giuliani poprosił o czas dla swojego zespołu, a po przerwie atak skończył Zaytsev a punkt blokiem zdobył Kooy (14:13). Następne kilka akcji można opisać jako wzajemną wymianę ciosów, z której lepiej wyszli przyjezdni (22:19). W końcówce na boisku pojawił się Alberto Cisolla, ale nie był w stanie obronić mocnych ataków Simone Parodiego oraz Zaytseva i partia zakończyła się zwycięstwem Maceraty 25:22.

W trzeciej odsłonie prezentującego się bardzo przeciętnie Fragkosa zmienił Sergio Noda, a coraz częściej do głosu dochodził Jakub Jarosz (6:6). Błąd Parodiego oraz punktowy atak Nody dał Latinie prowadzenie 12:10, a kilka chwil później as serwisowy Jarosza powiększył prowadzenie gospodarzy do czterech punktów (16:12). Mistrzowie Włoch stanęli w miejscu i nie byli w stanie przebić się przez szczelny blok Andreoli czy też zatrzymać rozpędzonego Jakuba Jarosza (19:12). W tej odsłonie dużo spustoszenia siała zagrywka podopiecznych Silvano Prandiego, którą w końcówce zapunktował Jarosz (20:12) oraz Verhees (23:14). Ostatni punkt dla Lube Banki zdobył w tej partii atakiem ze środka Alan Pajenk, a w kolejnej akcji atakiem w boisko popisał się Rauwerdink i zakończył trzeciego seta (25:16).

Czwartego seta w wyjściowym ustawieniu rozpoczęli: Sergio Noda (Andreoli) oraz Sasa Starović i Dragan Stanković (Macerata). Pierwszy zmienił Fragkosa, natomiast zawodnicy Maceraty zastąpili odpowiednio Dicka Kooya i Marko Podrascanina. Dotknięci wysoką porażką w trzeciej odsłonie gracze Alberto Giulianiego od pierwszej piłki czwartej odsłony pałali żądzą jak najszybszego rewanżu. Ataki Zaytseva oraz Starovicia, a także blok Zaytseva i as serwisowy Dragana Travicy dały przyjezdnym prowadzenie 4:0. Siatkarze Andreoli dosyć szybko otrząsnęli się z drzemki i zaczęli odrabiać straty. Asy serwisowe Reuwerdinka i Jarosza oraz błędy Starovicia i Zaytseva pomogły w uzyskaniu remisu 8:8. Na drugą przerwę techniczną z dwoma oczkami przewagi schodzili przyjezdni, a umożliwił im to błąd w ataku Jarosza oraz dobra postawa w bloku Dragana Stankovicia (14:16). Od tej pory gracze Andreoli Latiny stanowili już tylko tło dla coraz lepiej spisujących się mistrzów Włoch. Bloki Pajenka, wzorowo kończone kontrataki Zaytseva oraz mnożące się błędy po stronie gospodarzy doprowadziły do wyniku 23:17 dla Maceraty. Na boisku zameldowała się jeszcze para Stefano Patriarca – Murphy Troy, ale był to raczej zabieg mający dać chwilę oddechu Verheesowi oraz Jaroszowi, niż umożliwić walkę o zwycięstwo w tej partii. Pierwszą piłkę setową wykorzystał Sasa Starović i tym samym doprowadził do tie-breaka (25:20).

Piąty set, choć krótszy niż pozostałe cztery, obfitował w co najmniej tyle samo emocji co partie poprzednie. Nieznaczną przewagę Lube Bance zapewnił blok Starovicia (3:2), ale doskonała obrona i kontrataki Jakuba Jarosza szybko zmieniły ten wynik na 4:3. Bloki Gitto oraz Daniele Sottile dały Latinie prowadzenie 7:4, ale radość gospodarzy nie trwała długo. „Czapą” i skutecznym atakiem popisał się Pajenk, czym zminimalizował straty swojej ekipy do jednego punktu (6:7). W końcówce punktowym serwisem wykazał się Zaytsev, ale ostatnie słowo należało do polskiego atakującego Andreoli. Jakub Jarosz po udanej obronie Salvatore Rossiniego zdobył punkt atakiem i zakończył spotkanie wynikiem 16:14.

Polski atakujący, po niezbyt udanym dla siebie meczu z Generali Unterhaching, znów pokazał próbkę swoich niemałych umiejętności. Jakub Jarosz zdobył w tym spotkaniu 24 oczka, a lepiej zaprezentował się jedynie Ivan Zaytsev, który zapisał na swoim koncie o cztery punkty więcej. Reprezentant Polski skończył dziewiętnaście z czterdziestu dwóch piłek w ataku, a przy tym czterokrotnie został zablokowany oraz tyle samo razy popełnił błąd (45% skuteczności). Do tego dorobku Jarosz dołożył jeden punkt blokiem oraz aż pięć oczek zdobytych zagrywką. Za swój występ Jarosz został uhonorowany statuetką MVP spotkania.

Po meczu powiedzieli:
Alberto Giuliani, trener Maceraty: – Słowa pochwały nalezą się zespołowi Andreoli. Udało nam się zdobyć punkt i jesteśmy z tego zadowoleni. Graliśmy falami i szkoda jedynie piątej partii, gdzie mieliśmy zbyt długą chwilę słabości.

Jeroen Rauwerdink, przyjmujący Andreoli: – Graliśmy bardziej równo i nie mieliśmy takich wahnięć w grze jak nasz przeciwnik. Teraz mamy chwilę, żeby cieszyć się z tego ważnego zwycięstwa, a dopiero później będziemy myśleć o meczu z Itasem Diatec Trentino.

MVP spotkania: Jakub Jarosz

Andreoli Latina – Lube Banca Marche Macerata 3:2
(25:23, 22:25, 25:16, 20:25, 16:14)

Andreoli: Rauwerdink (18), Gitto (13), Sottile (4), Jarosz (24), Verhees (12), Fragkos (4), Rossini (libero) oraz Patriarca (1), Troy (1), Cisolla, Noda (4) i Guemart
Lube Banca: Pajenk (14), Zaytsev (28), Parodi (8), Travica (3), Kooy (9), Podrascanin (3), Henno (libero) oraz Lampariello, Stanković (3), Monopoli i Starović (6)