Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Jakie obciążenia sezonem mogą znieść siatkarze?

Jakie obciążenia sezonem mogą znieść siatkarze?

fot. archiwum

Liga Światowa, mistrzostwa świata i Europy, rozgrywki krajowe i europejskie puchary sprawiają, że najlepsi rozgrywają rocznie blisko sto meczów. Konsekwencją są kontuzje, które spadły na reprezentantów Polski - uważa Jarosław Bińczyk z portalu sport.pl.

Pierwszy był środkowy Piotr Nowakowski, który z powodu urazu pleców stracił początek sezonu. Później pech dopadł Bartosza Kurka. Najlepszy polski siatkarz skręcił nogę, a następnie miał poważne problemy z kręgosłupem. Pauzował blisko dwa miesiące. Jego kolega z kadry Michał Winiarski w grudniowym meczu charytatywnym na rzecz UNICEF został zniesiony z boiska i wylądował w szpitalu z powodu dyskopatii. Kilkunastodniową przerwę miał też Zbigniew Bartman, tytan pracy i wzór zaangażowania. A jednak ostatnio stwierdził, że "jest znudzony siatkówką".

Podobne kłopoty mają Rosjanie, Włosi, Serbowie czy Brazylijczycy. Mistrz olimpijski z Londynu Aleksandr Wołkow po operacji kolana stracił cały sezon, podobnie jak brązowy medalista Cristian Savani. To wynik ogromnych obciążeń, na jakie są narażeni siatkarze – uważa Jan Sokal, lekarz polskiej reprezentacji. – Tak duża liczba kontuzji jest charakterystyczna po roku olimpijskim. Zawodnicy nie zwracają uwagi na drobne urazy, bo chcą jechać na igrzyska. Efektem są poważne problemy wykluczające z gry na długo.

Lekarz kadry wyliczył, że w 2011 roku najbardziej eksploatowani reprezentanci rozegrali od 90 do 100 meczów. Według trenerów tacy gracze jak Kurek, Winiarski czy Bartman w każdym meczu muszą wykonać nawet 150 skoków. To ogromne obciążenia nawet dla atlety jak Kurek. Zarzuty, że rozgrywki w siatkówce są zbyt rozbudowane, słychać od lat. Bez rezultatu. Mało tego, pojawiają się nowe imprezy. Siatkarskie władze chcą bowiem wykorzystać koniunkturę na dyscyplinę.Liczba wielkich imprez siatkarskich się nie zmniejszy. W tym roku Polska jest współorganizatorem mistrzostw Europy, będzie też bronić pierwszego miejsca w Lidze Światowej. Najlepsi nie mogą liczyć na odpoczynek. – Tak można góra grać rok czy dwa, organizmy więcej nie wytrzymają – podkreśla Sokal. Wszystko zależy więc od selekcjonera Andrei Anastasiego. W roku olimpijskim Rosjanie odpuścili Ligę Światową i w Londynie cieszyli się ze złota. W 2010 roku podobnie zrobił Daniel Castellani, ale przegrane mistrzostwa świata kosztowały go utratę pracy. Podobno Włoch zapowiada ulgi dla czołowych graczy…

Cały tekst w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-01-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved