Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > S. Świderski: Ten zespół potrafi się odnaleźć w każdym momencie

S. Świderski: Ten zespół potrafi się odnaleźć w każdym momencie

- Zwycięstwo bardzo mocno nam pomogło, gramy w wielkim finale i bardzo się z tego cieszymy - stwierdził po wygranym meczu półfinałowym PP z Jastrzębskim Węglem Sebastian Świderski. - Takie turnieje gra się bardzo ciężko - dodał drugi trener ZAKSY.

Z wyniku z pewnością jesteście zadowoleni, ale czy z gry zespołu w całym meczu także?

Sebastian Świderski: Od tego trzeba zacząć, że takie turnieje gra się bardzo ciężko. Trzeba być przede wszystkim bardzo mocnym psychicznie i dziś już nie oceniamy zawodników z perspektywy statystyk, z perspektywy punktów czy wyniku procentowego, a tylko i wyłącznie wyniku końcowego, tak więc jesteśmy bardzo zadowoleni, a to, czy ktoś grał dobrze, czy źle, schodzi teraz na drugi plan. Zwycięstwo bardzo mocno nam pomogło, gramy w wielkim finale i bardzo się z tego cieszymy.

Co się stało w tym trzecim secie? Czy ta dłuższa przerwa między setami wpłynęła na wasz zespół niekorzystnie?

Na pewno dawno nie spotkaliśmy się z taką dziesięciominutową przerwą. W rozgrywkach ligowych nigdy takiego czegoś nie praktykowaliśmy. Tę trzecią partię zaczęliśmy jednak bardzo dobrze, prowadziliśmy i nagle coś się zmieniło. Trener Bernardi wziął czas, Jastrzębski Węgiel zaczął grać troszeczkę inaczej, trochę lepiej i mieliśmy z tym problemy. Wdarło się po tych dwóch wygranych setach też trochę rozprężenia w nasze szeregi, ale to jest zupełnie normalne. Nie da się przez dwie godziny grać na naprawdę wysokim poziomie, jeśli chodzi o głowę, o psychikę. W czasie gdy pojawiły się takie drobne błędy, zaczęło się myślenie typu: co będzie jak przegramy, a nie typu: co będzie jak wygramy. Udało się to jakoś posklejać do kupy, wygrać czwartą partię i całe spotkanie 3:1.

W dwóch pierwszych partiach zdominowaliście boisko. To dlatego, że jastrzębianie nie grali dobrze sami z siebie, czy wy im tę grę utrudniliście?

Dla nas najważniejsze były dwa wygrane sety. Analizowaliśmy ich grę bardzo długo przez kilka dni, każde ustawienie, wyszukiwaliśmy jak najwięcej rozwiązań. Nie zawsze w meczu nam one wychodziły, ale najważniejsze, że zawodnicy potrafili się zaadaptować, znaleźć na boisku jeszcze lepsze rozwiązania i to jest bardzo dużym plusem tej drużyny, że potrafi się odnaleźć w każdym momencie, nawet gdy założenia nie wychodzą.