Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Trefl wypunktował Pałac i awansował na trzecie miejsce

ORLEN Liga: Trefl wypunktował Pałac i awansował na trzecie miejsce

Nie udał się siatkarkom Pałacu Bydgoszcz rewanż za bolesną porażkę 0:3 z 7. kolejki. Popularne "atomówki" pewnie zwyciężyły zespół Rafała Gąsiora 3:0 i do jutrzejszego meczu Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza z Impelem Wrocław cieszyć się będą z 3. miejsca.

Już od początku spotkania gospodynie narzuciły rywalkom swoje warunki. Podopiecznym Adama Grabowskiego trzy punkty w tym spotkaniu były potrzebne jak tlen, bowiem w pięciu ostatnich kolejkach odnotowały trzy porażki. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga sopocianek wynosiła trzy oczka (8:5), natomiast na drugiej już sześć (16:10). Kiedy wydawało się, że znacznie niżej notowane bydgoszczanki są skazane na porażkę, nagle miejscowe zaczęły tracić punkty seriami i w krótkim czasie zrobiło się 19:19. Trener Grabowski długo zachowywał cierpliwość, ale jak tylko zwycięstwo w premierowej odsłonie zaczęło wymykać się z rąk, posyłał w bój rezerwowe. Na placu gry pojawiły się Dorota Wilk, Anita Kwiatkowska i Anna Podolec. Mistrzynie Polski w porę otrząsnęły się z chwilowego letargu i rozstrzygnęły pierwszą partię na swoją korzyść 25:21. W całym secie "atomówki" przyjmowały dosyć pewnie, a ich skuteczność w ataku wynosiła 42 procent (13 punktów). Do tego dołożyły dwa bloki oraz trzy punkty zagrywką, ale aż siedem oczek podarowały im przyjezdne.

Jeszcze w pierwszej części meczu szkoleniowiec Pałacu posadził na ławce kompletnie nieskuteczną Ewelinę Krzywicką, w miejsce której weszła Emilia Mucha. Trzeba przyznać, że była to dobra decyzja Rafała Gąsiora, bowiem zmienniczka wypadła znacznie lepiej i dlatego rozpoczęła drugiego seta w wyjściowym ustawieniu. Nie zmienia to jednak faktu, iż obraz gry bliźniaczo przypominał premierową odsłonę, gdyż zarówno na pierwszej (8:4), jak i drugiej przerwie technicznej (16:11) wyraźnie lepsze były sopocianki. Tym razem podopieczne Adama Grabowskiego ustrzegły się błędów z poprzedniej partii i nie pozwoliły się dogonić bydgoszczankom. Ciężar gry w ataku Trefla w dwóch pierwszych setach spoczywał głównie na Brazylijce Erice Coimbrze oraz Australijce Rachel Rourke. "Atomówki" zdecydowanie poprawiły przyjęcie zagrywki (61 procent w porównaniu z 44 w poprzedniej odsłonie) i to było kluczem do zwycięstwa w drugiej części gry.

Decydująca, jak się okazało, odsłona miała zupełnie nieoczekiwany przebieg, bowiem waleczne bydgoszczanki długo nie pozwoliły odskoczyć mistrzyniom Polski. Mało tego, podopieczne Rafała Gąsiora wyszły nawet na prowadzenie 12:11, a najskuteczniejszą zawodniczką Pałacu w tym secie była Rachael Adams (6 punktów). Gospodynie otrząsnęły się, podobnie jak w pierwszej partii, z chwilowego letargu i na drugiej przerwie technicznej miały już trzypunktową przewagę (16:13). Przyjezdne nie były już w stanie podjąć walki. Piętą achillesową bydgoszczanek okazało się w tej części gry przyjęcie zagrywki (35 procent pozytywnego i tylko 17 perfekcyjnego), a "atomówki" czterokrotnie zdobywały punkty zza linii dziewiątego metra. Wprawdzie przy stanie 24:18 siatkarki Pałacu zdobyły jeszcze dwa oczka, ale na więcej w tym meczu podopieczne Adama Grabowskiego już im nie pozwoliły, wygrywając 25:20, a po 77 minutach walki 3:0.

Atom Trefl Sopot – KS Pałac Bydgoszcz 3:0
(25:21, 25:19, 25:20)

Trefl: Coimbra (12), Bełcik (1), Szelukhina (6), Łukasik (10), Rourke (15), Kaczorowska (2), Zenik (libero) oraz Podolec (4), Wilk, Carbera (2) i Kwiatkowska (5)
Pałac: Schulz (10), Mazurek (2), Grejman (11), Adams (9), Krzywicka, Czyżnielewska (6), Walczak (libero) oraz Mucha (9), Biedziak i Głaz