Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup K: Koniec przygody AZS-u Białystok

Challenge Cup K: Koniec przygody AZS-u Białystok

Na 1/8 finału zakończyły swój udział w Pucharze Challenge zawodniczki AZS-u Białystok, które nie sprostały ukraińskiemu Chimikowi Jużnyj. Przykrą niespodziankę kibicom sprawiły też siatkarki Universalu Modena, ulegając tureckiemu Ilbankowi Ankara.

Akademiczki na Ukrainę wybrały się zaledwie w sześcioosobowym składzie. W dodatku problemy z paszportem miał Jacek Malczewski, zastępujący na stanowisku pierwszego szkoleniowca Czesława Tobolskiego. W tej sytuacji drużynę poprowadził trener od przygotowania fizycznego – Maciej Czajka. Ukrainki nie miały najmniejszych problemów, by szybko uporać się z polskim zespołem i wygrały wysoko, bez straty seta, zapewniając sobie tym samym awans do ćwierćfinału rozgrywek.

Problemów z awansem nie miała także włoska Rebecchin. Maccenica Piacenza. Przed tygodniem zawodniczki z Półwyspu Apenińskiemu pozwoliły swoim rywalkom na ugranie zaledwie 25 oczek w trzech setach. W rewanżu było jeszcze lepiej. Wygrana w poszczególnych setach do 7, 7 i 10 jest sama w sobie komentarzem do poziomu widowiska, w którym Włoszki zmierzyły się z cypryjskim AEL Limassol.

W najciekawszej parze tej fazy, drugi przedstawiciel włoskiej siatkówki – Universal Modena, którego grą kieruje Amerykańska rozgrywająca znana z występów w Atomie Treflu Sopot, Alisha Glass – nie sprostał tureckiemu Ilbankowi Ankara. Trzecia drużyna obecnego sezonu Serie A pokonała co prawda Turczynki w czterech setach, lecz z uwagi na to, że pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem zespołu z Ankary, o wyniku rywalizacji zadecydował „złoty set”. W nim Ilbank okazał się już wyraźnie lepszy i to ekipa znad Bosforu zagra w kolejnej rundzie rozgrywek.

Jedyny tie-break w tej serii spotkań rozegrany został w Słowenii. Tamtejszy Calcit Kamnik wygrał po zaciętym pojedynku z fińskim LP Salo. Słowenki przegrały jednak spotkanie w Finlandii i zwycięzca rywalizacji musiał zostać wyłoniony poprzez rozegranie dodatkowej partii. Ambitne Finki nie zniechęciły się porażką w meczu i rozstrzygnęły na swoją korzyść „złotego seta” 15:10.

Na ugranie jednej partii pozwoliły swoim przeciwniczkom zawodniczki Aurubis Hamburg. Niemki po przegranej pierwszej partii, w trzech kolejnych były bezkonkurencyjne i pewnie zameldowały się w kolejnej fazie Pucharu Challenge. O pozostałych meczach można powiedzieć jedynie tyle, że się odbyły. Faworytki do zwycięstwa w całych rozgrywkach – Dinamo Krasnodar – nie dały większych szans Doprastavovi Bratysława, wygrywając pewnie – 3:0. Awans bez żadnych problemów wywalczył też rumuński CSM Bukareszt oraz francuskie Rocheville Le Cannet.