Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Zmarł Józef Wołyniec

Zmarł Józef Wołyniec

fot. archiwum

Wczoraj we Wrocławiu po długiej chorobie zmarł Józef Wołyniec, wybitny trener, organizator i wykładowca. Wykształcił ponad 400 trenerów i instruktorów piłki siatkowej. Były trener AZS Wrocław i drugi szkoleniowiec reprezentacji Polski siatkarek.

Józef Wołyniec urodził się 19 marca 1941 roku w Złoczowie. W latach 1959-64 studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (specjalizacja trenerska w piłce siatkowej). Od 1967 roku asystent, wykładowca, adiunkt w Zakładzie – a potem Katedrze Zespołowych Gier Sportowych, twórca Zakładu Piłki Siatkowej w Katedrze Zespołowych Gier Sportowych wrocławskiej AWF. W 1986 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej.

Autor kilkudziesięciu prac naukowych i metodycznych z zakresu teorii i praktyki gry w piłkę siatkową ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania matematycznej teorii gier wielochodowych do analizy i oceny przebiegu gry. Po raz pierwszy w Polsce – jako współautor – zastosował komputerowo wspomaganą metodę obserwacji gry w siatkówkę; autor programu informatycznego "VOLLEYBALL" do wieloaspektowej oceny gry.

W 1971 roku był drugim trenerem reprezentacji siatkarek, a w latach 1965-80 prowadził siatkarzy AZS Wrocław. Pracował też z zespołami w USA i Francji. Laureat licznych nagród resortowych i państwowych, otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Złotą Honorową Odznakę PZPS; Trener 50-lecia (1996).źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-01-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved