Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Czy w PZPS wystarczy pieniędzy na trenera z zagranicy?

Czy w PZPS wystarczy pieniędzy na trenera z zagranicy?

fot. archiwum

Sprowadzenie klasowego szkoleniowca z zagranicy dla reprezentacji kobiet może być zbyt kosztowne dla PZPS. Trenerską gwiazdę z innego kraju można mieć za pół ceny, ale to i tak wysokie koszty. Nie dziwi więc, że działacze najpierw rozpatrują polską wersję.

Zapytania w sprawie pracy z reprezentantkami Polski do PZPS przysłali m.in. agenci takich szkoleniowców, jak Hugh McCutcheon, Władymir Kuziutkin, Giovanni Caprara, Alessandro Chiappini czy Marco Aurelio Motta. Okazuje się, że szczególnie ten pierwszy może być poza zasięgiem polskiego związku, bo roczne zarobki tak uznanego szkoleniowca wynosić mogą więcej niż 500 tys. euro, choć jeszcze drożsi byliby Ze Roberto czy Jenny Liang Ping.

Oczywiście tak wysokie kwoty wchodzą w grę, gdy z trenerem podpisany jest kontrakt na wyłączność. Tymczasem wiele federacji zdecydowało się, by selekcjoner łączył swe obowiązki z pracą w klubie. Tak jest choćby w przypadku Ze Roberto, który pracuje z klubem ligi brazylijskiej, a wcześniej prowadził m.in Fenerbahce Stambuł. I w takim wypadku trener kosztuje mniej więcej połowę kwoty, którą trzeba byłoby zapłacić, by mieć go tylko dla reprezentacji.

Tak samo jest z trenerami mniej kosztownymi, jak Caprara, Chiappini czy Kuziutkin. Gdyby oni dostali propozycję łączenia stanowisk, prawdopodobnie kosztowaliby PZPS około 100 tys. euro. Do tego oczywiście trzeba dodać koszty zagranicznego sztabu, w skład którego weszliby statystyk, specjalista od przygotowania fizycznego czy asystent. To kolejny poważny wydatek, bo fachowcy w tych dziedzinach będą kosztować rocznie nawet 100 tys. euro.Nie powinno zatem dziwić, że działacze PZPS najpierw rozpatrują polską wersję.

Autor: Kamil Składowski
Więcej we wtorkowym „Przeglądzie Sportowym".

 

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-01-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved