Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Serie A: Latina słabsza od Cuneo

Serie A: Latina słabsza od Cuneo

Jakub Jarosz, pomimo tytułu najlepszego punktującego meczu, nie zdołał uchronić swojego zespołu od porażki. Gracze Silvano Prandiego ulegli Bre Bance Lannutti Cuneo 0:3, ale nie była to gładka porażka. Najbardziej zacięty był trzeci set wygrany przez Cuneo 40:38.

Mecz Andreoli Latiny z Bre Bancą Lannutti Cuneo zapowiadał się na bardzo ciekawy pojedynek i na takie miano zdecydowanie zasłużył. Od pierwszej do ostatniej piłki w obu zespołach widać było niesamowitą chęć zwycięstwa, a zaciętość spotkania najlepiej obrazuje ostatni set wygrany przez Cuneo 40:38. Jest to trzeci najdłuższy set w historii rozgrywek Serie A po 2000 roku. W sezonie 2000/2001 Sisley Treviso wygrał z Cuneo 54:52, natomiast w sezonie 2003/2004 Modena uległa Vibo Valentii 44:46.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze Roberto Piazzy, którzy po asie Cwetana Sokołowa oraz bloku i ataku Wouta Wijsmansa prowadzili 3:0. Stratę szybko zmniejszył Jakub Jarosz, który skutecznymi atakami pozwalał Latinie na trzymanie kontaktu z rywalem (2:3, 6:7). Po przerwie technicznej kontrataki w wykonaniu Olega Antonowa oraz Earvina Ngapetha dały Bre Bance czteropunktowe prowadzenie (10:6), które utrzymało się do stanu 13:9, gdy kolejnym asem popisał się Sokołow. Rozpędzeni gospodarze na drugiej przerwie technicznej wygrywali 16:10 i sytuacja Andreoli wydawała się być bardzo ciężka. Blok i ataki Sergio Nody oraz punkty Jarosza okazały się nieocenione, ponieważ przyjezdni zmniejszyli przewagę z sześciu do dwóch oczek (16:14). Dwa asy serwisowe Nody doprowadziły do remisu, ale błąd Pietera Verheesa dał Cuneo kolejne prowadzenie (18:17). W końcówce na boisku rozgorzała walka na linii Jarosz – Ngapeth, z której lepiej wyszedł reprezentant Francji, dając Cuneo piłkę setową (24:23). Ostatni punkt w tej części gry zdobył atakiem z drugiej linii Sokołow (25:23).

Drugiego seta od błędu rozpoczął Ngapeth, ale chwilę później bardzo skuteczny Antonow dał Bre Bance prowadzenie 5:4. Kolejny punkt zdobyty przez Cwetana Sokołowa podwyższył prowadzenie gości (10:7), ale kilka piłek później na tablicy wyników widniał rezultat 11:10. Wszystko za sprawą dobrej postawy środkowych Latiny – Pietera Verheesa oraz Stefano Patrarki, którzy dobrze spisywali się w bloku. Błąd popełniony przez Jeroena Rauwerdinka oraz punktowy atak Wijsmansa ponownie wyprowadził gospodarzy na kilkupunktowe prowadzenie (16:12). Środek seta przebiegał pod znakiem walki punkt za punkt i coraz pewniejsza była porażka Latiny w tej partii (16:19, 18:22). W końcówce trener Piazza poprosił jeszcze o czas (23:20), a po przerwie jego podopieczni dopełnili dzieła i zwyciężyli 25:21.

Trzeci set od samego początku był bardzo zacięty, a prowadzenie zmieniało się z minuty na minutę. W ekipie Andreoli ciężar zdobywania punktów leżał niemal wyłącznie na dwójce Rauwerdink – Jarosz, natomiast w Cuneo na siatce szalał Ngapeth oraz Wijsmans (6:7). W środkowej części tej partii oba zespoły prezentowały się znakomicie w obronie oraz bloku, a jedynym minusem były dosyć częste pomyłki siatkarzy Bre Banki w polu serwisowym (14:15, 21:20). Pierwszą piłkę setową dał Cuneo niespodziewanie zdobyty punkt Ngapetha bezpośrednio z zagrywki (24:23), ale Latina skutecznie się obroniła i przedłużyła to spotkanie. Kilkanaście akcji później blokiem popisał się Emanuel Kohut, a kropkę nad „i” postawił Wout Wijsmans, kończąc seta wynikiem 40:38.

MVP spotkania: Earvin Ngapeth

Po meczu powiedzieli:
Salvatore Rossini, libero Andreoli: – Nie zagraliśmy dobrze w przyjęciu, ale dobrze szło nam w zagrywce. Podjęliśmy walkę i zaprezentowaliśmy się najlepiej jak umiemy, a wygrał zespół lepszy. Jesteśmy dobrze przygotowani do meczów, ale nie mamy tego czegoś co ma Grbić, który zagrał kilka wręcz niemożliwych piłek. Straciliśmy kilka punktów w trakcie sezonu, ale na razie jesteśmy z niego zadowoleni.

Wout Wijsmans, przyjmujący Bre Banki: – Jesteśmy zadowoleni z tego zwycięstwa, bo to ważne trzy punkty w tabeli. Teraz czeka nas spotkanie rewanżowe z Ljubljaną, wynik zależy tylko od nas, a później znów wracamy do rywalizacji ligowej. Straciliśmy trochę punktów, ale nie myślimy o tym, tylko patrzymy przed siebie.

Bre Banca Lannutti Cuneo – Andreoli Latina 3:0
(25:23, 25:21, 40:38)

Bre Banca: Antonow (15), Ngapeth (16), Wijsmans (16), Kohut (10), Grbić (2), Sokołow (15), De Pandis (libero) oraz Della Lunga, Abdelaziz i Rossi
Andreoli: Rauwerdink (15), Sottile, Jarosz (17), Patrairca (8), Verhees (5), Noda (8), Rossini (libero) oraz Troy (1), Cisolla, Guemart i Fragkos