Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Trefl Sopot lepszy od PTPS Piła

ORLEN Liga: Trefl Sopot lepszy od PTPS Piła

Pomimo dobrego początku meczu, PTPS Piła przegrał z Treflem Sopot 1:3. Sił gospodyniom wystarczyło tylko na wygrany na przewagi pierwszy set, w pozostałych partiach pewnie wygrały sopocianki. W ostatniej partii rozbiły przeciwniczki do 12.

Mecz w Pile lepiej rozpoczęły mistrzynie Polski, które po ataku Rachel Rourke oraz bloku Julii Szeluchiny na Joannie Kuligowskiej prowadziły 2:0. Po chwili skrzydłowa PTPS-u z nawiązką zrewanżowała się rywalkom i przy Żeromskiego to podopieczne Mirosława Zawieracza prowadziły różnicą dwóch punktów (4:2). Oba zespoły nie oszczędzały się na siatce, czego efektem było prowadzenie raz jednej, raz drugiej drużyny. Na pierwszą przerwę techniczną zwycięskie schodziły pilanki, które po asie serwisowym Natalii Krawulskiej prowadziły 8:7. Po wznowieniu wciąż toczyła się wyrównana gra, z tą jednak różnicą, że zarysowywała się delikatna przewaga sopocianek, które po kontrze Rourke prowadziły 10:8. Gospodynie wyrównały jeszcze przed drugą przerwą techniczną (13:13), ale od stanu 16:16 mistrzynie Polski błyskawicznie odskoczyły na trzy oczka. Zagrywkę zepsuła Krawulska, a kontry Klaudii Kaczorowskiej i Anny Podolec dały Atomowi Trefl prowadzenie 19:16. Przy stanie 20:17 w ataku pomyliła się australijska atakująca przyjezdnych, a gdy punkt z zagrywki zdobyła Monika Naczk, prowadzenie podopiecznych Adama Grabowskiego stopniało do jednego oczka (20:19). Po punkcie Szeluchiny ze środka Atom Trefl ponowie miał trzypunktowe prowadzenie (22:19), ale gdy Krawulska na siatce zatrzymała Kaczorowską, o przerwę dla zespołu poprosił trener Grabowski (22:21). Gdy błąd popełniła Izabela Bełcik, był już remis 22:22. Przy stanie 25:25 piłkę tuż za siatkę kiwnęła Emilia Kajzer, a wynik seta asem serwisowym ustaliła Daria Paszek.

Festiwal błędów z jednej i z drugiej strony to początek drugiej odsłony meczu. Lepiej wyszły na tym przyjezdne, które po ataku Rourke prowadziły 7:4. Kiedy kolejny błąd w ataku popełniła Kaczorowska (7:6), trener Grabowski zdecydował się na zmianę, wprowadzając w miejsce skrzydłowej Brazylijkę Erikę Coimbrę. Na boisku wciąż utrzymywało się jedno-, dwupunktowe prowadzenie gości. Obraz gry uległ zmianie dopiero przy stanie 11:10, kiedy Atom Trefl zaczął uciekać przeciwniczkom. Błąd popełniła Katarzyna Wysocka, Justyna Łukasik zablokowała Krawulską, a asa serwisowego dołożyła Anita Kwiatkowska, która na zagrywce zmieniła Julię Szeluchinę (14:10). Gdy kontrę wykorzystała Podolec, PTPS tracił do rywalek już pięć punktów, a gdy z serwisem Bełcik nie poradziła sobie Wysocka, przewaga siatkarek z Pomorza wzrosła do siedmiu oczek (24:17). Podopieczne trenera Zawieracza nie dawały za wygraną i po akcjach Tijany Malasevic i Joanny Kuligowskiej zbliżyły się na 21:24. Na zmianę wyniku było już za późno, bowiem niemoc sopocianek przełamała Podolec, której ataku nie była w stanie wybronić Kuligowska.

Trzecia partia rozpoczęła się od prowadzenia gości 4:1. W szeregach Atomu Trefla dominowała Podolec, dając się we znaki rywalkom zarówno w bloku, jak i w ataku. Na pierwszej przerwie technicznej było 8:4, a od stanu 5:8 zespół Mirosława Zawieracza miał coraz większy dystans do przeciwniczek. Podopieczne Adama Grabowskiego, wykorzystując błędy pilanek, odskoczyły najpierw na 12:7, a przy wyniku 7:13 o przerwę dla zespołu prosił szkoleniowiec PTPS-u. Jednak Atom Trefl dopiero się rozkręcał i zaledwie w kilka minut prowadził 21:7. Przestój miejscowych przełamała dopiero Małgorzata Lis, jednak na korzystny wynik pilanki nie miały co liczyć. Przewaga mistrzyń Polski była zbyt duża i po ataku Rourke sopocianki prowadziły w meczu 2:1.

W czwartej partii niewiele się zmieniło. Pierwsze dwa ataki Magdaleny Wawrzyniak nie trafiły w boisko, a po bloku Szeluchiny na Kuligowskiej było 3:0 dla siatkarek znad Morza Bałtyckiego. Atakująca PTPS-u zdobyła punkt z zagrywki (7:9), ale kolejnych pięć akcji należało do rywalek, które zaczynały zwiększać przewagę. Zespół Adama Grabowskiego świetnie czytał grę pilanek. W efekcie ataki Malasevic, a następnie Paszek, która zastąpiła Serbkę, rozbiły się o blok (7:14). Coraz śmielej poczynała sobie Bełcik, która nie tylko świetnie rozdzielała piłki koleżankom, ale od czasu do czasu sama punktowała (19:10). Przy dużej przewadze gości podopieczne trenera Zawieracza zwiesiły głowy, oddając seta 12:25, a kropkę nad „i” postawiła Rachel Rourke.

MVP: Izabela Bełcik (Trefl Sopot)

PTPS Piła – Trefl Sopot 1:3
(27:25, 21:25, 15:25, 12:25)

PTPS: Kajzer, Kuligowska (5), Martałek (6), Malesević (8), Lis (10), Krawulska (6), Wysocka (libero) oraz Naczk (1), Wawrzyniak (4), Borek (libero), Paszek (6) i Archangielska
Trefl: Bełcik (4), Podolec (14), Sheluchina (13), Łukasik (11), Rourke (22), Kaczorowska (3), Zenik (libero) oraz Coimbra (6), Kuziak (1) i Kwiatkowska (1)