Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: AZS Białystok bez seta w Bydgoszczy

ORLEN Liga: AZS Białystok bez seta w Bydgoszczy

Siatkarki Pałacu Bydgoszcz pokonały 3:0 AZS Białystok. W pierwszym secie bydgoszczanki rozbiły outsidera ligi aż 25:7, w dwóch pozostałych jednak białostoczanki postawiły poprzeczkę znacznie wyżej i o mało co nie wygrały trzeciej partii.

Do starcia z AZS-em Metal-Fach Białystok nie mogła przystąpić z powodu kontuzji Mayvelis Martinez Adlum. Szansę zaprezentowania swoich umiejętności od pierwszego gwizdka sędziego otrzymała młoda przyjmująca Pałacu, Ewelina Krzywicka. Początek pojedynku zdecydowanie ułożył się po myśli miejscowych. Przyjezdne do pierwszej przerwy technicznej zdobyły zaledwie jeden punkt przy aż ośmiu oczkach rywalek. Po powrocie na parkiet obraz gry nie uległ zmianie. Bydgoszczanki dominowały we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, co znalazło swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Przewaga miejscowego Pałacu rosła z każdą kolejną akcją (13:3, 16:4). Gdy punktowym serwisem popisała się Dominika Schulz, prowadzenie kujawskiej drużyny urosło do trzynastu oczek. Była środkowa AZS-u Białystok w polu zagrywki pozostała przez pięć kolejnych akcji, a jej byłe koleżanki nie potrafiły znaleźć recepty na przełamanie niekorzystnej passy (23:5). Ostatecznie premierowa odsłona meczu zakończyła się pogromem zespołu gości, który ugrał zaledwie siedem punktów. W pierwszej partii prym w ataku miejscowych wiodła Anna Grejman. Tak wysoki triumf bydgoszczanki zawdzięczają głównie udanej postawie w bloku i na zagrywce, gdzie zdobyły łącznie dziesięć oczek.

Początek drugiego seta był dla białostoczanek lepszy. Przyjezdne dwukrotnie obejmowały minimalne prowadzenie (2:1, 3:2). Jednakże w miarę upływu czasu to miejscowe zaczęły przejmować inicjatywę na boisku. Na przerwę techniczną drużyny schodziły przy czteropunktowym prowadzeniu Pałacu Bydgoszcz (8:4). Główna w tym zasługa Rachael Adams, która punktowała w ataku i popisywała się trudnymi zagrywkami. Przez kilka kolejnych akcji gra na parkiecie uległa wyrównaniu, ale taki stan rzeczy nie trwał długo. Przy stanie 13:9 w polu zagrywki pojawiła się Magdalena Mazurek. Rozgrywająca i kapitan Pałacu Bydgoszcz opuściła to miejsce dopiero przy siedmiu oczkach przewagi jej drużyny (16:9). Po drugiej regulaminowej przerwie przyjezdne stać było na krótki zryw. Trzy punkty zdobyte w jednym ustawieniu spowodowały, iż trener Gąsior przywołał swoje podopieczne do siebie na rozmowę. Początkowo wydawało się, że krótki odpoczynek i słowa szkoleniowca dobrze podziałały na bydgoszczanki, tymczasem rywalki nie zamierzały odpuszczać i zbliżyły się do miejscowych na dwa punkty (17:19). To był jednak ostatni pozytywny moment w tej partii dla akademiczek. Skuteczne ataki Zuzanny Czyżnielewskiej, Dominiki Schulz i Rachael Adams pozwoliły drużynie gospodarzy cieszyć się z wiktorii w drugim secie 25:20.

Białostoczanki poprawiły swoją grę dzięki lepszej dyspozycji w bloku. Nadal jednak siatkarki miały duże problemy z efektywnością zagrań w ataku, co odbijało się na wyniku. Trzecia odsłona spotkania rozpoczęła się od wyrównanej walki punkt za punkt (2:2). W porównaniu do poprzednich partii, tym razem bydgoszczanki nie były w stanie odskoczyć w tak szybkim tempie przeciwniczkom. Co więcej, akademiczki nie tylko prowadziły wyrównaną walkę, ale objęły dwupunktowe prowadzenie po asie serwisowym Anny Łozowskiej (8:6). Zespół gości złapał wiatr w żagle i po pierwszej przerwie technicznej powiększył przewagę (11:7). Sytuacja uległa zmianie przy stanie 10:13, gdy w polu zagrywki pojawiła się Anna Grejman. Punktowe zagrania młodej przyjmującej Pałacu w tym elemencie pozwoliły miejscowemu zespołowi odrobić straty (13:13). Kilka akcji później na tablicy świetlnej widniało już prowadzenie dwoma oczkami gospodarzy (16:14). Siatkarki AZS-u nie zamierzały jednak wywiesić białej flagi. Po drugiej przerwie technicznej po raz kolejny doprowadziły do wyrównania (16:16). Końcówka trzeciej partii była wyrównanym widowiskiem (19:19). Zawodniczkom Pałacu Bydgoszcz udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie (23:21), ale przeciwniczki niemal natychmiast je zniwelowały (23:23). Na taki obrót spraw zareagował Rafał Gąsior, prosząc o czas. Nie przyniosło to korzystnych rezultatów, gdyż to białostoczanki miały okazję na skończenie seta (25:24). Jednakże partia rozstrzygnęła się dopiero po długiej walce na przewagi. Ostatecznie udane zbicia Rachael Adams, Dominiki Schulz i Eweliny Krzywickiej przesądziły o zwycięstwie gospodyń 28:26 i w całym meczu 3:0. Tym samym Magdalena Mazurek i jej koleżanki zdobyły ważny komplet punktów. Z kolei przegrana 0:3 praktycznie przekreśla szanse AZS-u na znalezienie się w czołowej ósemce rozgrywek na zakończenie fazy zasadniczej.

Statuetka MVP powędrowała w ręce środkowej Pałacu Bydgoszcz, Dominiki Schulz.

Pałac Bydgoszcz – AZS Białystok 3:0
(25:7, 25:20, 28:26)

Pałac: Schulz (14), Mazurek (3), Grejman (14), Adams (15), Krzywicka (4), Czyżnielewska (13), Kuehn-Jarek (libero) oraz Sosnowska
AZS: Polak (4), Kurnikowska (7), Rzenno (4), Łozowska (5), Esdelle (19), Chmiel (1), Bulbak (libero) oraz Kutikow, Tomsia (1) i Grant (5)