Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: AZS Białystok przegrywa z Chimikiem Jużny

Challenge Cup: AZS Białystok przegrywa z Chimikiem Jużny

W pierwszym spotkaniu 1/8 finału Challenge Cup AZS Białystok przegrał z Chimikiem Jużny 0:3. Dzisiejszy wynik sprawił, że na chwilę obecną to ekipa z Ukrainy jest o krok od awansu, natomiast siatkarki z Podlasia są w niezwykle ciężkiej sytuacji przed rewanżem.

AZS Białystok przystąpił do spotkania z ogromną chęcią zwycięstwa. Zespół prowadzony przez Jacka Malczewskiego, który zastąpił na czas choroby Czesława Tobolskiego, za wszelką cenę chciał udowodnić, że nie mają racji ci, którzy już przekreślili ekipę z Podlasia. Pierwszy set rozpoczął się od nierównej i nerwowej gry obu drużyn. Do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się praktycznie punkt za punkt – powróciwszy na plac gry polska ekipa zaczęła natomiast wyraźnie narzucać przeciwniczkom warunki rywalizacji. Dobra postawa akademiczek zaowocowała czteropunktowym prowadzeniem na drugiej przerwie technicznej (16:12). Podopieczne Jacka Malczewskiego powiększyły przewagę do sześciu punktów i wydawało się, że zwycięstwo w premierowej odsłonie jest na wyciągniecie ręki (18:12). Kolejne akcje należały jednak do siatkarek z Ukrainy, które stopniowo zaczęły odrabiać straty (16:18, 20:21), by ostatecznie doprowadzić do remisu (22:22). AZS nie zdołał wykorzystać pierwszej piłki setowej (24:22) i o zwycięstwie w pierwszym secie miała zadecydować gra na przewagi. W końcówce więcej krwi zachowały zawodniczki Sergeia Gołoty, które ostatecznie zwyciężyły 28:26.

Po „secie straconej szansy” przyszedł czas na drugą partię. Bardzo wyrównany początek zwiastował spore emocje – żadna z drużyn nie zamierzała odpuścić tego spotkania. Na pierwszej przerwie technicznej z minimalnym, jednopunktowym prowadzeniem zameldowały się siatkarki z Jużnyj (7:8). Po powrocie na boisko gra toczyła się punkt za punkt (9:9, 12:12). Trzy kolejne akcje należały do siatkarek z Ukrainy, co pozwoliło im wyjść na wyraźne prowadzenie (15:12). Akademiczki przed opuszczeniem parkietu zdołały zniwelować stratę do dwóch punktów (14:16). Do decydującej fazy drugiej odsłony siatkarki z Podlasia przystąpiły z bagażem „kilkupunktowej straty”, której ku niezadowoleniu miejscowej publiczności nie udało się odrobić do końca seta. Zawodniczki z Ukrainy przez dalszą część partii utrzymywały bezpieczny dystans w postaci trzy, czteropunktowego prowadzenia i konsekwentnie zmierzały do zwycięstwa. Chimik Jużnyj wygrał drugą partię 25:20 i tym samym był już o krok od końcowego sukcesu w pojedynku z AZS Białystok.

Pomimo prowadzenia rywalek w spotkaniu AZS Białystok nie zamierzał tanio sprzedawać skóry. Trzecią partię siatkarki z Podlasia rozpoczęły od wyrównanej gry, jednak tuż przed przerwą techniczną inicjatywę przejęły zawodniczki Chimika. W trakcie pierwszej przerwy technicznej na tablicy widniało trzypunktowe prowadzenie Ukrainek (8:5), które już po chwili wzrosło aż do pięciu oczek (14:9). W tym momencie można było odnieść wrażenie, że z gospodyń kompletnie uszło powietrze, a tym samym całkowicie straciły one wiarę w zwycięstwo. Zawodniczki Sergeia Gołoty tuż przed końcówką seta zdołały powiększyć swoją przewagę do sześciu oczek (20:14). Kolejne akcje także należały do przyjezdnych, które w tym spotkaniu pozwoliły podopiecznym Jacka Malczewskiego na zdobycie już tylko jednego punktu. Chimik Jużnyj zwyciężył pewnie w trzecim secie 25:15 i tym samym zanotował bardzo ważną wygraną 3:0, która stawia ukraińską ekipę w niezwykle komfortowej sytuacji przed rewanżem. AZS Białystok niewątpliwie może natomiast żałować niewykorzystanej szansy w pierwszym secie, w którym zespół pomimo sześciopunktowego prowadzenia (18:12) ostatecznie przegrał 26:28.

AZS Białystok – Chimik Jużny 0:3
(26:28, 20:25, 15:25)

Składy zespołow:
AZS: Polak, Kurnikowska, Grant, Esdelle, Łozowska, Chmiel, Bulbak (libero) oraz Rzenno i Tomsia
Chimik: Truszkina, Gerasimowa, Stiepanowskaja, Nowhorodczenko, Sawenczuk, Kodola, Stiepanczuk (libero) oraz Chyliuk, Zachoża, Szeluchin i Pugaczowa