Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Niemoc PGE Skry Bełchatów trwa nadal

PlusLiga: Niemoc PGE Skry Bełchatów trwa nadal

Nie wiedzie się ostatnio siatkarzom PGE Skry Bełchatów. Po porażce w Pucharze Polski z Jastrzębskim Węglem podopieczni Jacka Nawrockiego musieli uznać wyższość Delecty Bydgoszcz, przegrywając w czterech setach.

Set zaczął się od asa serwisowego Stephane’a Antigi, przyjmującego Delecty Bydgoszcz, ale następne ataki należały do Mariusza Wlazłego, dzięki któremu Skra uzyskała prowadzenie 3:1. Mimo zamieszania pod siatką i po nieco chaotycznym rozegraniu, Skra uzyskała następny punkt i przy stanie 4:1 trener Delecty Piotr Makowski poprosił o czas dla swojego zespołu. Nie wybiło to jednak drużyny z Bełchatowa z rytmu i już po przerwie szybko wicemistrzowie doprowadzili do jeszcze większej przewagi 6:1. Dobra passa wyraźnie sprzyjała gościom, bo mimo pojedynczych ataków Marcina Wiki i Dawida Konarskiego prowadzili kilkoma punktami i schodzili na przerwę techniczną w dobrych nastrojach (8:3). Przy stanie 12:7 pierwszy raz podczas całego seta udało się bydgoszczanom skutecznie zablokować atak gości, ale dzięki dobrym zagrywkom Daniela Plińskiego i Michała Winiarskiego to drużyna PGE Skry Bełchatów po raz kolejny zeszła na przerwę techniczną z dużą przewagą punktową (16:9). Zawodnicy Delecty nie mogli przebić się przez blok bełchatowian (17:9), ale  ratunkiem okazały się ataki Dawida Konarskiego (20:10). Nadal gospodarze popełniali błąd za błędem. W końcówce seta (21:11) zła wystawa i kolejny stracony punkt wymusiły na trenerze Piotrze Makowskim zmianę rozgrywającego. Za Michała Masnego na boisko wszedł Piotr Lipiński. Duet Michał Winiarski i Mariusz Wlazły był jednak nie do zatrzymania na skrzydłach, wskutek czego gospodarze bardzo znacząco przegrali pierwszego seta (15:25).

Nic nie zapowiadało tak odmiennego biegu wydarzeń. W drugim secie role się odwróciły i tym razem to Delecta wiodła prym. W drużynie z Bełchatowa nastąpił kryzys, identyczny jak w pierwszym secie w drużynie Delecty. Już od pierwszej piłki goście popełniali błędy, byli blokowani i nie spisywali się dobrze na zagrywce. Szybko doprowadziło to do stanu 5:2 dla Bydgoszczy. Zawodnicy Delecty zaczęli doskonale serwować – asa zagrał Dawid Konarski i to gospodarze zeszli na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc (8:3). Atakujący ekipy z Bełchatowa, Aleksandar Atanasijević, po nieudanych atakach (5:11) został zmieniony przez młodego Macieja Muzaja. Ten ruch wcale nie pomógł gościom. Mimo celnych zagrywek Michała Winiarskiego (7:12) i atakach Wytze Kooistry bełchatowianie zeszli na przerwę techniczną z sześciopunktową stratą (10:16). Do końca spotkania sytuacja nie uległa zmianie. Delecta utrzymywała znaczącą przewagę i z łatwością zatrzymywała ataki Michała Winiarskiego (20:13) i Mariusza Wlazłego (23:14). Set kończy się asem serwisowym Stephane’a Antigi i stanem punktowym identycznym jak w secie poprzednim (25:15).

Trzecia odsłona była bardzo wyrównana. Drużyny reprezentowały zbliżony poziom gry: duży nacisk kładły na mocny serwis odrzucający przeciwników od siatki, ale i również rzadko grały środkiem. Początek seta zaczął się przewagą Skry. Atak Mariusza Wlazłego, skuteczny blok Wytze Kooistry na Dawidzie Konarskim i atak Aleksandara Atanastijevica poskutkowały wynikiem 5:2. Trener Delecty poprosił wtedy o czas dla swojego zespołu. Od razu po przerwie gracze z Bydgoszczy zaczęli natychmiast odrabiać straty. Dawid Konarski ze skrzydła trafił w boisko, a zaraz potem Stephane Antiga zaserwował asa (4:5). Natomiast skuteczny blok zawodników z Bydgoszczy na Aleksandrze Atanasijevicu doprowadził do remisu (7:7). Niedługo później przyjmujący Skry Bełchatów Michał Winiarski podczas opadania w bloku doznał kontuzji (skręcenie kostki) i musiał zejść z boiska. Zastąpił go Michał Bąkiewicz i od tego momentu oba zespoły „szły łeb w łeb”. Zawodnicy popełniali bardzo dużo błędów i w ataku, i w zagrywce. Po tym, jak Dawid Konarski zaserwował na aut, Aleksandar Atanasijević uderzył w siatkę. Punktami w ataku wymieniali się z kolei Mariusz Wlazły i Dawid Konarski. Jednak dzięki świetnej zagrywce to bydgoszczanie zeszli na drugą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem 16:15. Bełchatowianom po podwójnej zmianie udało się odskoczyć na dwa oczka i przy stanie 19:21 to goście poprosili o czas. Gracze Delecty poprawili przyjęcie i dzięki kontrze udało im się doprowadzić do remisu 21:21. Dzięki atakom Marcina Wiki drużyna gospodarzy zdobyła dwa następne punkty, co wybiło Skrę z rytmu i zmusiło do przerwy dla drużyny. Po przerwie i skutecznym bloku na Michale Bąkiewiczu trener bełchatowian Jacek Nawrocki poprosił o jeszcze jedną przerwę, a przy stanie 23:24 wprowadził na boisko Karola Kłosa w miejsce Aleksandara Atanasijevica. Do ostatniej piłki drużyny grały wyrównany mecz, natomiast atak Dawida Konarskiego zakończył seta z korzyścią dla Delecty (27:25).

Czwarty set, podobnie jak poprzedni, był walką punkt za punkt. Do stanu 12:12 drużyny szły łeb w łeb, jednak było widoczne, że to zespół z Bełchatowa musiał gonić swoich rywali. Blok na Michale Bąkiewiczu i fatalna zagrywka Wytze Kooistry spowodowały, że bydgoszczanom udało się uciec na dwa punkty (16:14). Bełchatowianie mieli duże problemy z przyjęciem, mimo to ataki Mariusza Wlazłego pomogły im doprowadzić do remisu (19:19). Od tego momentu nastąpił zupełny chaos w drużynie Skry. Szereg błędów w polu serwisowym i przyjęciu wykorzystali rywale i pewnie skończyli seta 25:20, wygrywając całe spotkanie.

MVP spotkania został wybrany Dawid Konarski (Delecta)

Delecta Bydgoszcz – Skra Bełchatów 3:1
(15:25, 25:15, 27:25, 25:20)

Delecta: Antiga (14), Masny (2), Wika (9), Jurkiewicz (3), Konarski (21), Wrona (15), Dębiec (libero) oraz Lipiński, Owczarz i Bonisławski
Skra: Wlazły (22), Pliński (8), Kooistra (9), Winiarski (8), Atanasijević (8), Boninfante, Zatorski (libero) oraz Kłos, Cupković (3), Woicki i Bąkiewicz (2)