Strona Główna > Aktualności > konkursy > Brak medalu Polaków w Londynie rozczarowaniem 2012 roku

Brak medalu Polaków w Londynie rozczarowaniem 2012 roku

Czytelnicy Strefy Siatkówki w ogłoszonym pod koniec grudnia Plebiscycie za największe rozczarowanie 2012 roku uznali brak medalu męskiej reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Ta nominacja wygrała miażdżącą ilością głosów.

Do niedzieli czekaliśmy na głosy naszych Czytelników w ogłoszonym pod koniec grudnia VII Plebiscycie Strefy Siatkówki. Przez najbliższe dni prezentować będziemy wyniki dziewięciu kategorii. Na samym końcu poinformujemy, kto po raz pierwszy w historii serwisu otrzymał od nas nagrodę specjalną. Rozpoczynamy od najmniej chlubnej kategorii, jaką są siatkarskie rozczarowania. Do tej pory za siatkarskie rozczarowania nasi Czytelnicy wybrali:

SIATKARSKIE ROZCZAROWANIE 2012 ROKU

1. Brak medalu męskiej reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Londynie – 66,51% głosów

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. To prawda stara jak świat. Już postawa biało-czerwonych w Pucharze Świata pokazała, że Polacy grać w siatkówkę potrafią. 2. miejsce w Japonii i bezpośredni awans do igrzysk olimpijskich nad Wisłą odebrano jako ogromny sukces, który pozwolił naszym siatkarzom nieco spokojniej przygotowywać się do turnieju w Londynie. Po drodze tradycyjnie wzięliśmy udział w rozgrywkach Ligi Światowej. Triumf podopiecznych Andrei Anastasiego sprawił, że Polska błyskawicznie stała się głównym kandydatem do medalu olimpijskiego. O ile porażka w fazie grupowej z Bułgarią była wkalkulowana w ryzyko, to już z dużym niepokojem przyjęto w kraju przegraną z reprezentacją Australii. W rezultacie w ćwierćfinale trafiliśmy na dobrych znajomych – Rosjan, którzy nie dali naszym siatkarzom żadnych szans. Igrzyska olimpijskie wciąż trwały. Biało-czerwoni zamiast krążka musieli obejść się smakiem.

2. Brak awansu do igrzysk olimpijskich w Londynie reprezentacji Polski kobiet – 14,12% głosów

Lata największych sukcesów polskiej reprezentacji kobiet zakończyły się i nowe pokolenie siatkarek jedynie sporadycznie jest w stanie nawiązać do sukcesów sprzed niemal dekady. Chociaż reprezentantki Polski grają w bardzo dobrych europejskich klubach, a poziom naszych rodzimych rozgrywek z roku na rok rośnie, to jednak reprezentacja nie jest w stanie zaistnieć na arenie międzynarodowej. Patrząc na potencjał, jakim dysponuje reprezentacja Polski kobiet, brak awansu do turnieju olimpijskiego należy uznać za spore rozczarowanie, zwłaszcza że awans był na wyciągnięcie ręki. Po znakomitym turnieju kwalifikacyjnym w Turcji Polki na pokonanym polu pozostawiły m.in. Rosjanki i Serbki, by w finale, po bardzo słabym meczu, oddać bilety do Londynu gospodyniom turnieju.

3. Skrócony mecz pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów a ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle – 8,25% głosów

Aby wygrać mecz siatkówki, drużyna musi zwyciężyć w trzech setach. Aby wygrać w secie, należy zdobyć 25 punktów (lub 15 w tie-breaku), z różnicą minimum dwóch punktów. Proste? Co prawda pomyłka przy liczeniu punktów zdarzyć może się, ale dzieciakom z pierwszych klas podstawówki, które odbijają piłkę na podwórku. Kłopot pojawia się jednak wtedy, gdy problem z liczeniem do 25 mają sędziowie meczu dwóch ekip liczących się w walce o mistrzostwo kraju, tak jak miało to miejsce podczas pojedynku ZAKSY z Resovią. Jeden błąd spowodował lawinę kolejnych, w efekcie czego set zakończony został przy wyniku 24:14. Błąd został szybko zauważony, zgłoszony do protokołu, a zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej… uznał wynik spotkania za ważny. Pierwszy raz w historii profesjonalnych rozgrywek do wygrania w secie niebędącym tie-breakiem wystarczyły 24 punkty.