Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetów: Polacy wygrali ostatni mecz po tie-breaku

El. do ME kadetów: Polacy wygrali ostatni mecz po tie-breaku

Reprezentacja Polski kadetów, która już wczoraj zapewniła sobie awans do finałów ME, dziś zakończyła swój występ w turnieju kwalifikacyjnym w Nitrze. W ostatnim meczu Polacy pokonali gospodarzy po tie-breaku i zajęli 1. miejsce w grupie.

Polacy rozpoczęli swoje ostatnie spotkanie w ramach eliminacji do ME od prowadzenia 2:0. Słowacy doprowadzili do remisu po 5 i to oni zbudowali czteropunktową przewagę (11:7). Wtedy o czas poprosił Wiesław Czaja, który za wiele nie pomógł, ponieważ gospodarze turnieju ciągle mieli kilka oczek przewagi. Biało-czerwoni doprowadzili do remisu pod koniec seta (19:19), a nawet wyszli na prowadzenie 21:20. Jednak kolejne cztery oczka zdobyli rywale i mieli piłkę setową (24:21). Polacy pierwszą obronili, ale przy drugiej już im się nie udało i ostatecznie przegrali 22:25.

Nasi kadeci, podrażnieni porażką w premierowej odsłonie, drugą zaczęli od prowadzenia 3:0. Na pierwszej przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili 8:3. Chwilę później było już 11:4. Słowacy zmniejszyli straty do trzech oczek (9:12), wtedy też o czas poprosił Wiesław Czaja i desygnował do gry Artura Szalpuka. Polacy odskoczyli na sześć punktów (15:9). Podopieczni Miroslava Palguta ponownie odrobili stratę do dwóch oczek, o drugi czas poprosił trener Czaja, poukładał grę i nasi kadeci znowu uzyskali bezpieczną przewagę, którą utrzymali do końca, wygrywając 25:16.

Trzecia partia była najbardziej wyrównana, przez dłuższy czas żaden z zespołów nie mógł uzyskać większej przewagi niż jednopunktowa. Udało się to dopiero Słowakom, którzy na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:15, a chwilę później – 18:15. Polacy zmniejszyli straty do jednego oczka (18:19), jednak chwilę później gospodarze znowu odskoczyli na kilka oczek i ostatecznie wygrali 25:20.

Przed czwartym setem trener Czaja przesunął ustawienie zespołu o dwie pozycje, na początku nie przyniosło to pozytywnych skutków (0:3), ale od pierwszej przerwy technicznej (8:7) gra biało-czerwonych była bardzo dobra. W ataku szaleli Bartosz Bućko i Rafał Szymura (11:6, 15:7, 18:10). Słowakom udało się odrobić straty do czterech oczek, ale na więcej nie było ich stać i set numer cztery padł łupem Polaków (25:20).

O zwycięstwie miał zadecydować tie-break. Ważył się awans, tylko wygrana dawała Słowakom prawo występu w kwietniowych mistrzostwach. Biało-czerwoni, którzy już wczoraj zapewnili sobie udział na turnieju w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie, nie chcieli odpuścić. Już na początku wyszli na prowadzenie 3:0. Przy stanie 5:1 trener Palgut wykorzystał już drugi czas, który niewiele pomógł. Przy zmianie stron Polacy prowadzili 8:2 i tylko cud mógł pozbawić ich zwycięstwa. Nic niezwykłego się nie wydarzyło, nasi kadeci wygrali 15:6, a cały mecz 3:2 i zakończyli turniej w Nitrze bez porażki. Z drugiego miejsca na ME awansowali Bułgarzy. Najwięcej punktów w polskiej drużynie zdobył Bartosz Bućko – 27. Cztery asy serwisowe zanotował na swoim koncie Krzysztof Bieńkowski.

Słowacja – Polska 2:3
(25:22, 16:25, 25:20, 20:25, 6:15)

Słowacja: Pietras (10), Tarabus (6), Porubsky (4), Ondrovic (12), Krajcovic (17), Gavenda (15), Nemec (libero) oraz Strateny (1), Jancura (2) i Malachovsky
Polska: Badura (5), Gryc (8), Bućko (27), Bieńkowski (6), Śliwka (12), Szymura (18), Piechocki (libero) oraz Szalpuk (2), Wojtkowski i Matula