Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga M: Derby Dolnego Śląska dla gospodarzy

II liga M: Derby Dolnego Śląska dla gospodarzy

W derbach Dolnego Śląska spotkały się Gwardia Wrocław oraz Victoria Wałbrzych. W tym spotkaniu potrzeba było czterech setów, aby wyłonić zwycięzcę. Ku dużej uciesze miejscowych kibiców to gospodarze zainkasowali 3 punkty.

Spotkanie rozgrywane w ramach 14. kolejki przyciągnęło na salę przy ulicy Krupniczej sporą rzeszę sympatyków Gwardii. Na słowa uznania zasługują także przyjezdni kibice Victorii, którzy liczną grupą wspierali swój zespół. Któż by pomyślał, że dziewiąty w tabeli wrocławski zespół narzuci aż tak trudne warunki zajmującej czwartą pozycję drużynie z Wałbrzycha. Podopieczni trenera Piotra Lebiody już na początku seta odskoczyli na kilka oczek dzięki mocnej zagrywce oraz skutecznej grze blokiem. Victoria nie potrafiła powtarzać swoich dobrych zagrań, a oprócz tego popełniła w tej partii kilka prostych błędów. Przy stanie 11:6 trener Marek Olczyk poprosił o pierwszą przerwę dla swojego zespołu. Niestety nie przyniosła ona zamierzonego efektu i przewaga gwardzistów rosła nadal, aż do stanu 21:11, kiedy to zawodnicy zeszli na kolejny czas. Autowe zagrywki Bartłomieja Podgórskiego i Dawida Migdalskiego z pewnością nie dodały skrzydeł wałbrzyszanom. Set zakończył się wynikiem 25:15 dla gospodarzy.

Druga partia rozpoczęła się dla gospodarzy znacznie gorzej od pierwszej. Zepsuli oni bowiem zagrywkę, zostali zablokowani oraz popełnili bezpośredni błąd w przyjęciu i tracili trzy oczka do rywala. Jednak wrocławianie szybko doprowadzili do remisu. Po chwili dwa efektowne bloki po stronie Victorii oraz atak ze środka i znów prowadzili wałbrzyszanie (7:4), którzy utrzymywali przewagę w dalszej części seta (12:9, 15:11). Gwardziści złapali kontakt punktowy przy stanie 19:18 dla Victorii. Wtedy też miała miejsce krótka dyskusja pomiędzy drugim sędzią a zawodnikami i trenerami. Aby uspokoić atmosferę i uporządkować szyki, trener Marek Olczyk wziął dwa czasy z rzędu. Przyniosły one zamierzony efekt, bowiem po kilku akcjach poprowadzonych przez szóstą strefę, Vicotria znów odskoczyła na kilka punktów. Wrocławianom nie pomogły ani zmiany, ani czas i wałbrzyszanie odnieśli zwycięstwo 25:21.

Zdecydowanie najbardziej wyrównaną i emocjonującą partią tego spotkania była ta numer 3. Od samego początku gra była wyrównana, z lekką przewagą gospodarzy. Dużo krwi napsuli rywalom Łukasz Lubaczewski i Adrian Bocianowski. Pierwszy z nich popisał się w początkowej fazie seta dwoma asami serwisowymi, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 11:10. Od tego momentu gra się wyrównała, żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na więcej niż jeden punkt. Przy stanie 19:19 w pole zagrywki Victorii wszedł Migdalski i przy jego zagrywce udało się odskoczyć na 21:19. Wtedy też miejsce miała najdłuższa akcja meczu zakończona na korzyść zawodników z Wałbrzycha. Przy stanie 24:23 Victoria miała piłkę setową w górze, lecz gospodarze wyszli obronną ręką dwoma blokami. Gwardziści wykazali się mocniejszą psychiką i ostatecznie odnieśli zwycięstwo 26:24.

Do gry w czwartej partii trener Olczyk desygnował nieco odmienioną „szóstkę”, lecz nie zmieniło się zbyt wiele w obrazie gry. Seria czterech straconych punktów Victorii i gospodarze prowadzili 14:12. Godne odnotowania były w tym secie zagrywki Maksymiliana Zwiecha, który skutecznie nękał gości tym elementem. Przy stanie 22:18 chyba już nikt ze zgromadzanych sympatyków Gwardii nie miał wątpliwości, że Victoria wyjedzie dziś ze stolicy Dolnego Śląska bez punktów. Pierwszą i jedyną kiwką w tym meczu zakończył spotkanie wrocławski rozgrywający Łukasz Wroński, wywołując gromkie brawa (25:20).

Gwardia Wrocław – Victoria PWSZ Wałbrzych 3:1
(25:15, 21:25, 26:24, 25:20)

Gwardia: Wroński, Deszcz, Michocki, Lubaczewski, Dalecki, Bocianowski, Jaszewski (libero) oraz Szymankiewicz, Zwiech, Jutrzenka i Mazur
Victoria: Leński, Olszewski, Wierzbicki, Pizuński, Podgórski, Migdalski, Ostapiuk (libero) oraz Jurczyński, Michalak i Tomiałowicz