Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetów: Kilka drużyn już z kwalifikacją

El. do ME kadetów: Kilka drużyn już z kwalifikacją

Czwarty dzień zmagań w kwalifikacjach do ME kadetów wyłonił większość uczestników, którzy w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie powalczą o medale. I tak awans uzyskały już: Włochy, Polska, Rosja, Słowenia, Turcja, Belgia i Finlandia.

Grupa A (Brno)

Tempa nie zwalniają Włosi, którzy w trzecim meczu odnieśli trzecie zwycięstwo. Tym razem siatkarze z Półwyspu Apenińskiego z kwitkiem odprawili Białorusinów. Przewaga Italii, szczególnie w dwóch pierwszych setach, nie podlegała dyskusji. Białorusini przebudzili się w trzeciej odsłonie, ale i tak nie zdołali rozstrzygnąć jej na swoją korzyść. Do zwycięstwa Włochów poprowadził Sebastiano Milan, który zanotował na swoim koncie aż 20 oczek. Dzięki tej wygranej Italia zapewniła już sobie udział w mistrzostwach Europy. Natomiast Białorusini stracili szansę na awans do nich.

Zacięta walka trwa o drugie miejsce w turnieju rozgrywanym w Brnie. Szansę na nie mają Niemcy, którzy dziś uporali się z gospodarzami. O ile w dwóch pierwszych odsłonach gospodarze podjęli rękawicę, o tyle w trzecim secie zostali rozgromieni do 12. Z dobrej strony w tym pojedynku pokazali się Felix Orthmann i Timon Schopmann, którzy zdobyli odpowiednio 19 i 16 punktów. Jednak dla naszych zachodnich sąsiadów najważniejszy pojedynek odbędzie się jutro, kiedy o awans do ME zagrają z Francuzami.

Grupa B (Jelgava)

Sporo emocji było w pojedynku Norwegów z Estończykami. Praktycznie w każdej partii sytuacja zmieniała się o 180 stopni, dlatego też końcowego zwycięzcę musiał wyłonić tie-break. W nim lepsi okazali się Estończycy. Jednak nawet dwa zdobyte punkty nie poprawiły ich sytuacji w tabeli, nie mają oni już większych szans na awans do ME, tym bardziej że na koniec turnieju zmierzą się z Rosjanami. Dziś najskuteczniejszy w ich szeregach okazał się Olivier Oraw, który zdobył 29 oczek. Zdecydowanie ciekawszy był rozkład punktów w skandynawskiej ekipie, ale nie pozwoliło jej to odnieść sukcesu.

Tempa nie zwalniają Rosjanie, którzy dziś rozbili kolejnego rywala. Tym razem trafiło na Ukraińców, którzy w żadnym z setów nie przekroczyli nawet bariery 15 punktów. Sborna wyraźnie przeważała w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła, a na wyróżnienie zasłużył szczególnie zdobywca 14 oczek – Kirill Ursow. Jak na razie Rosjanie nie stracili nawet seta i mają już pewny awans do ME, na których z pewnością będą jednym z wiodących zespołów.

Coraz lepiej radzą sobie także Słoweńcy, którzy dziś dość szybko uporali się z gospodarzami. Łotysze to najsłabsza ekipa grupy B, więc nie ma się co dziwić, że nie postawili zbyt wysokich wymagań rywalom. Wśród Słoweńców dobrze rozkładał się atak, bowiem aż trzech zawodników zanotowało na swoim koncie po 11 oczek. Zdobyte dziś trzy punkty zapewniły im awans do turnieju, który zostanie rozegrany w Serbii oraz w Bośni i Hercegowinie.

Grupa C (Nitra)

Pierwsze zwycięstwo w Nitrze zanotowali Portugalczycy, którzy pokonali dziś rówieśników z Anglii, chociaż pierwsza odsłona na to nie wskazywała. Dopiero od drugiej partii zawodnicy trenera Rochy zaczęli dyktować warunki gry na boisku. W czwartym secie Anglicy mieli jeszcze okazję doprowadzić do tie-breaka, ale ostatecznie jej nie wykorzystali i przegrali, pozostając jedyną drużyną w grupie C bez zwycięstwa. Do sukcesu Portugalczyków poprowadził Bernardo Martins, jednak była to pyrrusowa wygrana, bowiem nie mają oni już szans na awans do ME.

W wiele emocji obfitowało spotkanie gospodarzy i Bułgarów, bowiem obie te ekipy wciąż są w grze o wywalczenie przepustek na czempionat Starego Kontynentu. Dlatego nie ma się co dziwić, iż o końcowym wyniku zadecydował dopiero tie-break. W jego końcówce więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Bałkanów, a dzięki temu nie stracili szans na awans do mistrzostw Europy. Do dzisiejszej Victorii Bułgarów poprowadził Ivan Iliev, który zgromadził 19 punktów. Co prawda, obecnie są oni w tabeli za Słowakami, ale ci w ostatnim meczu zagrają z reprezentacją Polski, która jest liderem grupy C i nie straciła nawet jeszcze seta.

Grupa D (Ankara)

Szansę na wywalczenie awansu do mistrzostw Europy zachowali Hiszpanie, którzy dziś bez większych problemów uporali się z Rumunami. Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego jedynie w premierowej odsłonie mieli nieco kłopotów z wykazaniem wyższości nad przeciwnikiem. W dwóch kolejnych odsłonach wyraźnie dominowali już na boisku. W trzecim secie zdobyli aż osiem oczek blokiem, a do triumfu poprowadził ich Jose Maria Castelano.

Dopiero w czwartym meczu pierwsze zwycięstwo odnieśli Holendrzy. Tym razem „Pomarańczowi” bez większych problemów okazali się lepsi od najsłabszych w grupie Litwinów. Duże znaczenie w tym spotkaniu odegrał Rutger Zoodsma, który zapisał na swoim koncie 18 punktów. Jednak nie mają już oni szans na znalezienie się w czołowej dwójce na koniec turnieju.

Ważne zwycięstwo odnieśli gospodarze, którzy dziś bez straty seta uporali się z Austriakami. Była to już czwarta victoria gospodarzy, która zapewniła im awans do mistrzostw Europy. Co prawda, w ostatnim meczu zagrają z Hiszpanami, ale nawet porażka nie zabierze im kwalifikacji. 14 oczek w dzisiejszym spotkaniu zdobył Yasin Aydin, który jest wyróżniającą się postacią w tureckiej ekipie.

Grupa E (Kecskemet)

Pierwszą wygraną w kwalifikacjach odnieśli Chorwaci, którzy dziś pokonali 3:1 Duńczyków. Jedynie w trzecim secie Skandynawowie dość wysoko zawiesili poprzeczkę rywalom. Jednak w czwartej odsłonie wszystko wróciło do normy. Chorwaci wypunktowali rywali i mogli cieszyć się z triumfu. Jak zwykle najskuteczniejszy w ich szeregach okazał się Filip Sestan. Dzięki zdobyciu trzech oczek przeskoczyli w tabeli Skandynawów, ale żadna z tych drużyn nie ma już szans na awans, zatem jutrzejsze mecze nie będą miały dla tych zespołów już większego znaczenia.

Ważny pojedynek grali Węgrzy z Finami. Przed czwartą rundą spotkań oba zespoły miały na swoim koncie po sześć punktów, więc wygrana wyraźnie przybliżała jeden z nich do awansu do mistrzostw Europy. Po meczu okazało się, iż bliżej tego celu są Skandynawowie, którzy pokonali gospodarzy 3:1. Jedynie trzecia odsłona padła łupem Węgrów, trzy pozostałe partie po walce wygrywali Finowie. Kluczem do sukcesu Skandynawów było 28 oczek Anttiego Ropponena.

Pierwszy punkt w kwalifikacjach stracili Belgowie, którzy dziś musieli się sporo namęczyć, by wykazać wyższość nad ambitnie grającymi rówieśnikami z Grecji. Co prawda, liderzy grupy E prowadzili już 2:1, ale o końcowy triumf musieli walczyć w piątym secie. Na wyróżnienie zasłużył szczególnie Thomas Konings. Dzięki dzisiejszej wygranej Belgowie mają już pewny udział w mistrzostwach Europy.

Dania – Chorwacja 1:3
(14:25, 20:25, 25:23, 20:25)
Finlandia – Węgry 3:1
(25:23, 25:23, 17:25, 25:21)
Belgia – Grecja 3:2
(25:22, 18:25, 25:18, 20:25, 15:13)

1.	Belgia	        4	11	12:3
 2.	Finlandia	4	9	10:5