Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetek: Polki wygrały z Austrią i zapewniły sobie awans

El. do ME kadetek: Polki wygrały z Austrią i zapewniły sobie awans

Polskie kadetki idą przez turniej eliminacyjny do mistrzostw Europy jak burza. W dzisiejszym meczu gładko pokonały reprezentację Austrii 3:0 i tym samym zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie. Jutro biało-czerwone czeka jeszcze mecz z Ukrainą.

Dzisiejsze spotkanie nie rozpoczęło się dobrze dla polskiej drużyny, która dotychczas była przyzwyczajona do przewodzenia od początku do końca. Austriaczki zaskoczyły polskie kadetki i szybko odskoczyły na prowadzenie 5:0. Powoli podopieczne trenera Kosatki łapały jednak swój rytm gry i zaczęły nadrabiać straty, zdobywając dwa punkty przy jednym rywalek. Pościg zakończył się dość szybko, gdyż Polki objęły prowadzenie już przy stanie 8:7 i od tego momentu zaczęły grać już na swoim poziomie. Przeciwniczki nie zdołały już przejąć inicjatywy chociażby na chwilę i gdy przegrywały 11:12, były najbliżej polskiego teamu. Nasze kadetki z akcji na akcję poczynały sobie coraz lepiej, co owocowało rosnącą nadwyżką (14:11, 22:15) i mimo początkowych problemów, ostatecznie set padł łupem Polek, które wygrały łatwo do 17.

Druga odsłona również lepiej rozpoczęła się dla Austriaczek, które odskoczyły na dwa punkty (4:2). Nasze reprezentantki długo jednak nie pozwoliły cieszyć się rywalkom prowadzeniem, gdyż po dwóch skutecznych zagraniach od stanu 4:5 wyszły na prowadzenie (6:5). Dość szybko zbudowaną przez Polki nadwyżkę (10:6) austriackie kadetki zniwelowały do jednego punktu (13:12), ale to były ostatnie podrygi dobrej gry przeciwniczek. Reprezentantki Polski zaczęły seriami zdobywać punkty, skutecznie spisując się w ataku i wykorzystując każde potknięcie austriackich siatkarek. W całym secie Polki po raz kolejny pozwoliły rywalkom ugrać 17 punktów.

Trzecia partia miała jedną historię – dominujące na boisku Polki. Ekipa prowadzona przez trenera Kosatkę niemal zmiotła reprezentantki Austrii z boiska. Od pierwszych akcji biało-czerwone narzuciły swój styl gry, spisywały się świetnie w każdym elemencie i zmuszały tym samym przeciwniczki do błędów, które mnożyły się po drugiej stronie siatki z każdą kolejną akcją coraz bardziej. Przewaga rosła, a punkty zdobywały praktycznie tylko polskie kadetki (8:1). Austriaczki zostały rozstrzelane przez nasz zespół zagrywką. Chwila rozprężenia po stronie Polek pozwoliła ekipie z Austrii zbliżyć się na pięć punktów straty, ale wtedy ponownie piąty bieg włączyły biało-czerwone, które wygrały sześć kolejnych akcji (16:5), a chwilę później ponownie zaliczyły serię punktów i wygrały seta do 7. Warto zauważyć, że polski zespół zdobył w tym secie aż siedem punktów zagrywką, a pięć blokiem.

W reprezentacji Polski ponownie prym wiodły Malwina Smarzek (14 punktów) i Magdalena Damaske, która zapisała na swoim koncie 10 oczek. Dołączyła do nich tym razem Kornelia Moskwa, która zdobyła dla biało-czerwonych 11 punktów.

Polska – Austria 3:0
(25:17, 25:17, 25:7)

Polska: Smarzek (14), Śmieszek (6), Grzelak (9), Moskwa (11), Bałdyga (5), Damaske (10), Nowakowska (libero) oraz Pasiut (3)

Austria: Maros (3), Schmit, Oppenauer (1), Gutic (4), Markovic (14), Fink (2), Pfrimer (libero) oraz Bruckmoser i Grebien