Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Zwycięstwo PTPS-u po zaciętym spotkaniu

ORLEN Liga: Zwycięstwo PTPS-u po zaciętym spotkaniu

PTPS Piła pokonał po zaciętym meczu Budowlanych Łódź 3:2. Pilanki przegrywały 1:2, lecz zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i zapisały na swoje konto dwa punkty. Łodzianki pozostały na szóstym miejscu w tabeli z czternastoma punktami.

Początek spotkania należał do pilanek, które po atakach Joanny Kuligowskiej i Natalii Krawulskiej prowadziły 2:0. Podopieczne Macieja Kosmola bardzo szybko odrobiły straty, a następnie wykorzystując serię błędów rywalek, prowadziły po asie serwisowym Aleksandry Kruk 6:3. PTPS stał w miejscu jak zaczarowany, a ataki ze skrzydeł rozbijały się o szczelny, łódzki blok. Niemoc w szeregach zespołu z Piły przełamała dopiero Krawulska (4:11), ale po krótkim fragmencie równorzędnej walki punkt za punkt, przy stanie 13:7 Budowlane ponownie zaczęły uciekać. Akcje Magdaleny Piątek, Dominiki Golec oraz Doroty Ściurki dały ekipie gości dziesięciopunktową zaliczkę (17:7). Mirosław Zawieracz próbował rotować składem, jednak jego zmiany nie przynosiły efektów. Kiedy zapowiadało się na pogrom w pierwszym secie (24:12), dwa oczka dołożyła Monika Martałek, a w polu serwisowym Aleksandrę Kruk wypunktowała Natalia Krawulska (17:24). Na zmianę wyniku było jednak za późno, bowiem o czas poprosił trener Kosmol, a po wznowieniu gry wynik seta ustaliła Ściurka (25:17).

Po zmianie stron w wyjściowym składzie PTPS-u pojawiła się Irina Archangielska, która jeszcze w pierwszej partii zastąpiła Emilię Kajzer. Tymczasem seta lepiej rozpoczęły przyjezdne, które po błędach pilanek prowadziły 2:0. Małgorzata Lis doprowadziła do remisu (2:2), a po bloku na Pyci jej zespół prowadził 3:2. Przy stanie 6:6 dwie kontry skończyły łodzianki, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Po wznowieniu gry ponowie dały o sobie znać środkowe PTPS-u. Najpierw Martałek skutecznie zaatakowała ze środka, a następnie dwa bloki dołożyła Lis i przy Żeromskiego było 9:8 dla miejscowych. Oba zespoły na przemian zmieniały się na prowadzeniu. Dopiero przy stanie 17:17 w tryby Budowlanych wdał się piach, dzięki czemu ekipa trenera Zawieracza pewnie wygrała 25:18.

Kobieta zmienną jest, co potwierdziła trzecia odsłona meczu, którą potężnym atakiem otworzyła Magdalena Piątek. Po chwili jej śladem podążyła Dorota Ściurka. W efekcie na tablicy wyników było 4:0 dla łodzianek. Co prawda gospodynie odrobiły dwa oczka dzięki Tijanie Malesević, ale gdy ze środka zaatakowała Golec, Budowlani mieli sześć punktów przewagi nad PTPS-em (10:4). Zespół Mirosława Zawieracza zdołał się jeszcze zbliżyć do uciekających rywalek na 9:11, ale przy stanie 11:13 jego gra zupełnie się załamała. Defensywa drużyny z Piły nie potrafiła sobie poradzić z floatami Aleksandry Kruk, a na siatce bezlitosne dla przeciwniczek były Ściurka, Piątek i Pycia. Ta ostatnia ustaliła wynik seta na 25:11.

Po dotkliwie przegranej partii szkoleniowiec PTPS-u długo rozmawiał ze swoimi zawodniczkami. Jednak szybko się okazało, iż słowa trenera Zawieracza dotarły do jego podopiecznych. Po ataku Krawulskiej było 4:1, a gdy asa serwisowego zdobyła Malasević, miejscowe schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:3. Wkrótce oczko dołożyła Martałek i PTPS prowadził 9:3. Co prawda, rywalkom starała się przeciwstawić Pycia (5:9), ale zespół z Piły szybko odskoczył na 19:11. Kiedy wydawało się, że tie-break jest tylko kwestią czasu, dla gospodyń zaczęły się „schody”. Pilanki oddały trzy kolejne akcje (19:14) i kiedy wydawało się, że po ataku Krawulskiej nic złego im nie może się zdarzyć, ponownie zaczęły seriami oddawać punkty. Budowlane zbliżyły się na 20:22 i końcówka zrobiła się bardzo nerwowa. Po chwili pilscy kibice mogli odetchnąć z ulgą, bowiem Malesević ustaliła wynik partii na 25:21.

Tie-break rozpoczął się od prowadzenia PTPS-u (2:0), ale gdy w polu serwisowym stanęła Sylwia Pycia, błyskawicznie zrobiło się 5:2. Zarówno Katarzyna Wysocka, jak i Joanna Kuligowska nie potrafiły poradzić sobie z zagrywką środkowej z Łodzi. Jeszcze przed zmianą stron pilanki zdołały odrobić straty (7:7), przełamując rywalki przy stanie 8:8. Kontra Krawulskiej dała im prowadzenie 9:8, a gdy w ataku pomyliła się Ewelina Mikołajewska, przewaga PTPS-u wzrosła do dwóch oczek (11:9). Podopieczne Macieja Kosmola próbowały jeszcze walczyć, zbliżając się na 12:11, ale w końcówce skuteczniejsze okazały się gospodynie, wygrywając po asie serwisowym Darii Paszek 15:11.

MVP meczu: Irina Archangielska

PTPS Piła – Budowlani Łódź 3:2
(17:25, 25:18, 11:25, 25:21, 15:11)

PTPS: Kuligowska (13 pkt.), Martałek (12), Malesević (16), Lis (8), Krawulska (15), Archangielska, Wysocka (libero) oraz Naczk, Kajzer (1), Paszek (1) i M. Wawrzyniak
Budowlani: Piątek (15 pkt.), Thompson, Ściurka (18), Golec (6), Pycia (20), Kruk (7), Durajczyk (libero) oraz Mikołajewska (2), Bryda (4), Wójcik i Sikorska (1)