Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Trzy punkty Pałacu w meczu z Legionovią

ORLEN Liga: Trzy punkty Pałacu w meczu z Legionovią

Pałac Bydgoszcz pokonał w ważnym meczu, mającym wpływ dla układu w dolnych rejonach tabeli, Legionovię 3:0 i powiększył przewagę w tabeli nad ekipą z Legionowa do pięciu punktów. Beniaminek w każdym z setów stawiał opór, lecz było to za mało.

Sobotni mecz dla obu zespołów był spotkaniem z cyklu o sześć punktów. Pojedynek, który mógł przybliżyć jedną z drużyn do bezpiecznego utrzymania, rozpoczął się po myśli bydgoszczanek, które wypracowały dwupunktowe prowadzenie (5:3). Przyjezdne dość szybko zerwały się do odrabiania strat i na pierwszą przerwę techniczną schodziły z jednym oczkiem przewagi (8:7). Siatkarki Pałacu Bydgoszcz popełniały błędy własne. Gdy nieprzepisowo przechodzącą piłkę skończyła Rachael Adams, a w kolejnej akcji as serwisowy dołożyła Anna Sołodkowicz, przewaga gości urosła do dwóch punktów (13:11). Nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń, o czas poprosił Rafał Gąsior. Słowa szkoleniowca przyniosły zamierzony skutek. Co prawda, jego podopieczne, po powrocie na parkiet, straciły kolejny punkt, jednakże od stanu 12:15, przy zagrywce Zuzanny Czyżnielewskiej, zawodniczki Pałacu zdobyły cztery oczka z rzędu (16:15). Skuteczną zagrywkę atakującej wykorzystywała Dominika Schulz, która popisywała się udanymi blokami. Po drugiej regulaminowej przerwie serię punktową zanotowały siatkarki beniaminka, ponownie obejmując prowadzenie (18:16). Końcówka seta należała jednak do drużyny gospodyń. Miejscowe po kilku skutecznych akcjach w bloku i ataku doprowadziły do wyrównania (20:20). Udana „czapa” w wykonaniu Mayvelis Martinez Adlum dała im pierwszą piłkę setową (24:22). Ostatecznie bydgoszczanki wykorzystały drugą okazję na skończenie partii, a kropkę nad i postawiła atakiem ze środka Rachael Adams.

Wygranie inauguracyjnej odsłony meczu wprowadziło w szeregi Pałacu Bydgoszcz dużo rozluźnienia. Bezwzględnie wykorzystały to przeciwniczki, które z pierwszych pięciu akcji drugiej partii aż cztery rozstrzygnęły na swoją korzyść. Wówczas o trzydzieści sekund przerwy poprosił Rafał Gąsior. Tym razem słowa trenera nie przyniosły korzystnego rezultatu, a siatkarki z Legionowa powiększały swoją przewagę (8:4). Po pierwszej regulaminowej przerwie na odpoczynek sytuacja na parkiecie zaczęła ulegać zmianie. Punktowe serwisy Rachael Adams i Zuzanny Czyżnielewskiej pozwoliły miejscowym zmniejszyć straty dzielące ich od rywalek zaledwie do jednego punktu (11:12). Jednakże od tego momentu do głosu doszły podopieczne Wojciecha Lalka, które po ataku Marty Łukaszewskiej odzyskały kilkupunktowe prowadzenie (15:11). Miejscowe raz jeszcze zerwały się do ataku, co zaowocowało doprowadzeniem przez nich do remisu (18:18). Sprawy w swoje ręce po drugiej przerwie technicznej wzięła Anna Grejman. To właśnie trzy punktowe ataki młodej przyjmującej Pałacu sprawiły, że sama zainteresowana, jak i jej koleżanki wyrównały stan partii. Dobrą passę rywalek próbował przerwać Wojciech Lalek. Jego posunięcie wybiło z rytmu Magdalenę Mazurek i jej koleżanki. Zawodniczki Siódemki Legionovii, po krótkim odpoczynku, od stanu 20:19 zdobyły trzy punkty z rzędu (22:20). Wówczas serią trzech udanych bloków popisały się bydgoszczanki, co ponownie wyprowadziło zespół gospodyń na minimalne prowadzenie (23:22). O losach seta musiała rozstrzygnąć gra na przewagi, która ułożyła się po myśli drużyny Pałacu. Kujawski zespół po bloku Dominiki Schulz triumfował 26:24.

Podobnie jak druga, również trzecia odsłona meczu rozpoczęła się po myśli przyjezdnych. Przy stanie 5:2 dla rywalek na rozmowę przywołał do siebie swoje podopieczne Rafał Gąsior. Po powrocie na boisko bydgoszczanki odrobiły dwa punkty, ale przeciwniczki do pierwszej przerwy technicznej utrzymały minimalny zapas punktowy (8:6). Z każdą kolejną akcją inicjatywę w grze zaczęły przejmować miejscowe. Gdy podopieczne Rafała Gąsiora nie tylko wyrównały, ale również objęły dwupunktowe prowadzenie, zareagował Wojciech Lalek, prosząc o czas (11:9). Wówczas kibice zgromadzeni na trybunach hali Łuczniczka mogli oglądać kolejny zwrot akcji w sobotnim pojedynku. Siatkarki Siódemki Legionovii zabrały się do odrabiania strat i przed drugą przerwą techniczną ponownie miały trzy punkty więcej od rywalek (16:13). Kolejny fragment seta nie przyniósł zmiany obrazu gry. Na parkiecie „królował” istny siatkarski roller coaster, a zespoły wymieniały się prowadzeniem. Od stanu 13:16 pięć kolejnych punktów zdobyły bydgoszczanki, by po chwili ponownie przegrywać jednym oczkiem (18:19). Miejscowe w swoich szeregach posiadały jednak Rachael Adams. Środkowa ze Stanów Zjednoczonych w decydującym o wyniku fragmencie seta wzięła na swoje barki ciężar zdobywania punktów. Jej skuteczne zbicie dało bydgoszczankom pierwszego meczbola, który na punkt zamieniła Amerykanka (25:22). Tym samym podopieczne Rafała Gąsiora, wygrywając 3:0, uczyniły milowy krok w kierunku zapewnienia sobie miejsca w pierwszej ósemce po rundzie zasadniczej.

MVP meczu: Anna Grejman

Pałac Bydgoszcz – Siódemka Legionovia Legionowo 3:0
(25:23, 26:24, 25:22)

Pałac: Schulz (10 pkt.) Mazurek (3), Grejman (10), Adams (17), Mucha (4), Czyżnielewska (10), Kuehn-Jarek (libero) oraz Martinez (6) i Krzywicka
Legionovia: Bąk (4 pkt.), Sołodkowicz (6), Skorupa (6), Maciejczyk (7), Łukaszewska (17), Michajlenko (9), Saad (libero) oraz Marinowa, Jóźwicka i Siwka