Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetek: Coraz mniej zespołów w walce o awans

El. do ME kadetek: Coraz mniej zespołów w walce o awans

Po trzech dniach kwalifikacji do ME kadetek coraz mniej zespołów pozostaje w boju o awans do turnieju finałowego. Oprócz Polek seta w kwalifikacjach nie straciły jeszcze Czeski, Niemki, Francuzki i Słowenki i to te drużyny są głównymi faworytami.

Grupa A

Pierwsze punkty w turnieju grupy A w Moskwie zdobyły kadetki z Białorusi. Pokonały 3:0 Norwegię, ale to zwycięstwo niewiele już im teraz pomoże, bowiem ich szanse awansu (podobnie jak w przypadku Norweżek) są już tylko iluzoryczne. Na czele tabeli Włoszki, które wygrały po raz trzeci i mają na swoim koncie 8 punktów, ale przed nimi jeszcze trudne spotkanie z reprezentacją Belgii. Bardzo cenne zwycięstwo odniosły dziś gospodynie turnieju. Rosjanki wygrały 3:1 z Belgijkami, wyprzedzając je w tabeli i awansując na 2., premiowane awansem na ME miejsce. Walka o awans w tej grupie z pewnością trwać będzie do końca.

Grupa B

W grupie B w czeskim Brnie wszystko wskazuje na to, że karty zostały już rozdane. Trzeciego dnia pewne wygrane odniosły reprezentacje Czech i Niemiec i kadetki z tych krajów są o krok od awansu do finałów mistrzostw Europy. Sprawa awansu może rozstrzygnąć się już w niedzielę, a ostatniego dnia oba zespoły w bezpośrednim meczu zmierzą się o pierwsze miejsce. Czeszki pokonały dziś gładko reprezentację Litwy, a Niemki wygrały 3:0 z Portugalią.

Grupa C

W grupie C bardzo ważne zwycięstwo odniosły reprezentantki Polski. Podopieczne trenera Grzegorza Kosatki pewnie wygrały 3:0 z Holandią i bez straty seta prowadzą w tabeli. Drugie miejsce z dwoma punktami straty zajmują gospodynie turnieju. Ukrainki dziś niespodziewanie straciły seta ze słabą Łotwą, ale zdobyły trzy punkty. Wszystko wskazuje na to, że drugą drużynę, która oprócz Polek awansuje do finałów ME, wyłoni jutrzejszy mecz pomiędzy Ukrainą a Holandią. Do walki może włączyć się jeszcze reprezentacja Austrii, która wczoraj sensacyjnie pokonała w Łucku po tie-breaku Ukrainę, a dziś rozgromiła Anglię. Austriaczki jednak grają w niedzielę z reprezentacją Polski…

Grupa D

W grupie D nie ma jak na razie mocnych na młode siatkarki Słowenii. Gospodynie turnieju w Novej Goricy wygrały trzeci mecz z rzędu, tym razem bez straty seta pokonując Izrael i jedną nogą są już w finałach ME. Zacięta walka będzie za to do końca o drugie, premiowane awansem miejsce. W sobotę pierwszą wygraną odniosły siatkarki ze Słowacji, które wygrały 3:0 z Rumunią. Z pierwszych punktów cieszyły się również Chorwatki, które dość niespodziewanie w trzech szybkich setach rozbiły Bułgarki. Ścisk w tabeli jest coraz większy i emocje będą towarzyszyć meczom w Novej Goricy do końca.

Grupa E

W grupie E młode Francuzki po raz trzeci wygrały mecz bez straty seta i trudno będzie je zatrzymać. W piątek pewnie pokonały 3:0 Azerbejdżan i wciąż mają jeden punkt przewagi nad gospodyniami turnieju. Greczynki wygrały dziś 3:0 z reprezentacją Hiszpanii i są głównym kandydatem do zajęcia drugiego miejsca. Zagrozić im jeszcze może reprezentacja Finlandii, która dziś wprawdzie zdobyła trzy punkty, ale niespodziewanie straciła seta ze słabiutką Danią. To pierwszy wygrany set młodych Dunek w tych kwalifikacjach.

Azerbejdżan – Francja 0:3
(14:25, 9:25, 17:25)
Hiszpania – Grecja 0:3
(16:25, 12:25, 24:26)
Dania – Finlandia 1:3
(15:25, 25:27, 25:23, 18:25)