Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetów: Anglicy bez szans w starciu z polskimi kadetami

El. do ME kadetów: Anglicy bez szans w starciu z polskimi kadetami

Pewnym krokiem od zwycięstwa do zwycięstwa podążają polscy kadeci. Walczący o udział w mistrzostwach Europy młodzi reprezentanci naszego kraju wygrali w świetnym stylu drugie spotkanie. Tym razem Polakom rady nie dali siatkarze z Anglii.

Podopieczni Wiesława Czai udanie zainaugurowali spotkanie z Anglikami, natychmiast narzucając rywalom własny styl gry. Trener reprezentantów Anglii, Rogerio Ponticelli, bardzo szybko został zmuszony do wzięcia czasu, bowiem jego zawodnicy, nie mogąc sobie poradzić z lepiej dysponowanymi rywalami, przegrywali 1:6. Przerwa ta nie przyniosła rezultatu, angielscy kadeci mieli ogromne problemy ze skończeniem ataku: raz za razem albo „nadziewali się” na szczelny blok biało-czerwonych, albo ich zbicia były podbijane, co przekładało się na efektywne kontry polskiej drużyny (14:5). Dodatkowo Anglicy zdobywali punkty głównie po błędach Polaków. Po drugiej przerwie technicznej polscy kadeci byli już niemal nie do zatrzymania, a prym wśród nich zwłaszcza wiedli Paweł Gryc, Bartosz Bućko i Aleksander Śliwka (22:10). W końcówce co prawda Anglikom udało się jeszcze obronić dwie piłki setowe, lecz nawet pomimo to Polacy odnieśli pewne zwycięstwo, pokonując rywali różnicą dwunastu „oczek”.

Początek drugiej partii był o wiele bardziej wyrównany. Anglicy robili wszystko co w ich mocy, by dotrzymać kroku swym rywalom, co udało im się przede wszystkim za sprawą zmniejszenia liczby popełnianych błędów (2:2, 5:5). Podopieczni Wiesława Czai dopiero po przerwie technicznej zdołali sobie wypracować większą przewagę (11:6). Angielscy siatkarze starali się zniwelować te straty, lecz w obliczu ich słabej postawy na siatce było to w zasadzie niemożliwe. Tym bardziej, że biało-czerwoni doskonale radzili sobie w elemencie bloku, punktując w trakcie seta tym elementem aż sześć razy, oraz w ataku. Trener Ponticelli próbował ratować sytuację, wprowadzając na boisko Davis-Chambersa, Lamba, Calpina i Houlihana, lecz na niewiele się to zdało. Polacy, prowadzeni przez Pawła Gryca, Artura Szalpuka i Tobiasza Wojtkowskiego, również i w tej partii odnieśli pewne zwycięstwo.

Rozluźnieni wysoką wygraną w dwóch poprzednich setach Polacy, w trzecim pozwolili swoim rywalom po raz pierwszy w meczu objąć minimalne, jednopunktowe prowadzenie (4:3). Była to tylko jednorazowa sytuacja, bowiem już kilka chwil później polscy kadeci prowadzili 7:4, sukcesywnie powiększając swą przewagę, co spowodowało też, że Anglicy całkowicie stracili ochotę do gry, zdobywając w secie zaledwie pięć punktów po własnych akcjach. Polacy zaś nie tylko dobrze spisywali się na siatce czy w obronie, ale także i w polu serwisowym, skutecznie utrudniając przeciwnikom wyprowadzenie ataku (20:13). Kilka chwil później, po dokładnie godzinie gry, biało-czerwoni mogli się cieszyć z wysokiego, drugiego zwycięstwa w turnieju w Nitrze.

Polska – Anglia 3:0
(25:13, 25:14, 25:14)

Polska: Badura (4), Gryc (11), Bućko (7), Bieńkowski, Śliwka (7), Szymura (3), Piechocki (libero) oraz Matula (3), Szalpuk (8), Fornal (3), Maziarz (2) i Wojtkowski (8)
Anglia: Robert (1), Fullerton (3), Davis-Chambers (5), Ferench (2), Lawrence (1), Ketley (1), James (libero) oraz Poole (1), Lamb (2), Calpin, Houlihaan (1) i Baker