Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Pierwszy dzień eliminacji do ME kadetek

Pierwszy dzień eliminacji do ME kadetek

W pierwszym dniu eliminacji do mistrzostw Europy kadetek większość spotkań kończyła się wynikami 3:0. Poziom europejskich zespołów jest bardzo zróżnicowany. Najbardziej zacięty mecz stoczyły ze sobą drużyny Azerbejdżanu i Hiszpanii.

Grupa A

W Moskwie nie było niespodzianek, faworyci gładko wygrali swoje mecze po 3:0. Do prowadzącej trójki może dołączyć jeszcze Białoruś, która wprawdzie dziś przegrała z Włochami, ale może okazać się, że powalczy zarówno z Belgią, jak i z Rosją. W meczu Belgii z Norwegią z dobrej strony pokazała się mająca polskie korzenie Dominika Strumilo, która zdobyła dla swojej reprezentacji 16 punktów. Włoszki pokonały groźną Białoruś w trzech setach, głównie dzięki Sarze Bonifacjo, która zdobyła w tym spotkaniu 17 punktów. To dobry prognostyk dla „Azurrich” przed jutrzejszym meczem z gospodyniami turnieju. Rosjanki w pierwszym dniu turnieju wręcz rozniosły reprezentację Estonii, pozwalając rywalkom na zdobycie zaledwie 29 punktów w całym spotkaniu.

Grupa B

W grupie B w czeskim Brnie rywalizuje tylko pięć zespołów. Pierwszego dnia pewne wygrane odniosły reprezentacje Czech i Węgier. Młode Węgierki nie miały większych problemów z pokonaniem swoich rówieśniczek z Litwy. Z dobrej strony pokazała się Urte Andriukaityte, która zdobyła w tym meczu 12 punktów. W drugim spotkaniu gospodynie turnieju pokonały w trzech setach Portugalię, ale w pierwszym secie Czeszki musiały się trochę natrudzić. Gdy nerwy już opadły, pozostałe dwa sety reprezentacja naszych południowych sąsiadów wygrała już dość gładko. Najskuteczniejsza w tym spotkaniu była Michaela Mlejnkova, która zdobyła dla swojej drużyny 19 punktów. Jutro do gry wejdzie również reprezentacja Niemiec.

Grupa C

W „polskiej” grupie niespodzianek nie było. Polki pewnie pokonały reprezentację Łotwy, swoje mecze wygrały również reprezentacje Holandii i Ukrainy i te zespoły będą głównymi rywalami podopiecznych trenera Grzegorza Kosatki do awansu. Gospodynie turnieju rozgrywanego w Łucku wysoko pokonały jutrzejszego rywala biało-czerwonych, reprezentację Anglii. Sety wygrane do 12, 11 i 13 obrazują różnicę klas, jaka dzieli oba zespoły. Ostatni mecz pierwszego dnia turnieju był najbardziej zacięty ze wszystkich. Austriaczki postawiły się „pomarańczowym” i w trzecim secie były nawet bliskie wygranej. Holenderki rozstrzygnęły jednak końcówkę na swoją korzyść i zakończyły spotkanie w trzech setach.

Grupa D

W słoweńskiej Novej Goricy swoje mecze rozpoczęły drużyny rywalizujące w grupie D. Po pierwszym secie meczu pomiędzy Izraelem a Chorwacją, wygranym przez Chorwatki do 10, wydawało się, że spotkanie będzie miało jednostronny przebieg. Nic bardziej mylnego. Pozostałe trzy sety padły łupem siatkarek z Izraela, które zapisały na swoim koncie trzy punkty. Najwięcej punktów dla zwyciężczyń zdobyła Ella Saada (21). Dobry mecz rozegrały gospodynie turnieju, które w trzech setach rozprawiły się z kadetkami z Rumunii. Słowenki w drugim secie rozgromiły rywala do 9 i z pewnością są poważnym kandydatem do awansu. W ostatnim meczu pierwszego dnia turnieju Bułgaria pokonała 3:0 reprezentację Słowacji. Świetne spotkanie rozegrały Gergana Dimitrowa i Tereza Iwanowa. Słowaczki w tym meczu nie popisały się, ale z pewnością nie zamierzają jeszcze składać broni w walce o awans.

Grupa E

Pierwszym liderem grupy E została reprezentacja Grecji. Gospodynie turnieju mają za sobą jednak mecz z chyba najsłabszym przeciwnikiem, mimo to nie zawiodły i wysoko pokonały siatkarki z Danii. Dużo trudniejsze zadanie czeka je w piątek w meczu z Azerbejdżanem. Azerki w dniu dzisiejszym rozegrały bardzo zacięte spotkanie z reprezentacją Hiszpanii. Kadetki z Półwyspu Iberyjskiego dwa razy obejmowały w tym meczu prowadzenie, wygrywając pierwszego i trzeciego seta z dużą łatwością. Rywalki dwa razy wyrównywały, a w decydującej partii przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Doskonale w ekipie azerskiej spisywały się Nikalina Basznakowa (27 pkt.) i Julija Pszanicznych (24), w zespole hiszpańskim 17 punktów zdobyła Sara Folgueira. W trzech setach zakończyło się spotkanie Francji z reprezentacją Finlandii. „Trójkolorowe” pewnie pokonały rywalki i z pewnością będą liczyły się w walce o awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy kadetek. Najskuteczniejsza w drużynie francuskiej była Juliette Fidon, która zdobyła 14 punktów.

Francja – Finlandia 3:0
(25:16, 25:19, 25:14)
Dania – Grecja 0:3
(14:25, 14:25, 6:25)
Azerbejdżan – Hiszpania 3:2
(16:25, 25:23, 12:25, 25:21, 15:11)