Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. ME kadetów: Pierwszy dzień zmagań nie sypnął niespodziankami

Kwal. ME kadetów: Pierwszy dzień zmagań nie sypnął niespodziankami

W pierwszym dniu kwalifikacji do mistrzostw Europy kadetów, które odbędą się w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie, obyło się bez niespodzianek. Zwyciężali faworyci, czyli Rosjanie, Hiszpanie, Polacy, Turcy, Belgowie i Ukraińcy.

Grupa A (Brno)

W pierwszym dniu rywalizacji w grupie A doszło do małej niespodzianki, bowiem notowana na 22. miejscu w młodzieżowym rankingu europejskim reprezentacja Białorusi urwała punkt znacznie wyżej sklasyfikowanym Niemcom. Co więcej, niewiele brakowało, aby podopieczni trenera Konanau zdobyli nawet komplet punktów. Prowadzili już 2:1 w meczu, ale nie potrafili przypieczętować zwycięstwa. Wykorzystali to młodzi Niemcy, którzy ostatecznie wygrali 3:2. Białorusinom nie pomogła nawet kapitalna postawa Radziwona Miskiewicza, który zdobył aż 27 oczek dla swojego zespołu. Najskuteczniejszy wśród naszych zachodnich sąsiadów był zdobywca 20 punktów – Moritz Reichert. Warto zaznaczyć, że był to mecz bloków, w którym obie drużyny tym elementem zdobyły aż 43 punkty.

Gospodarze dzielnie stawili czoła jednemu z najlepszych zespołów w kategorii młodzieżowej, czyli Francuzom. Mieli nawet szansę na okazanie wyższości nad rywalami chociażby w jednym secie, ale w końcówkach więcej zimnej krwi zachowywali młodzi „Trójkolorowi” i to oni zostali liderami grupy A po pierwszym dniu zmagań. Czechom nie pomogło nawet 18 oczek Jana Galabova, bowiem tyle samo punktów na swoim koncie zgromadził Luka Basic, a o jeden mniej – Jean Patry.

Grupa B (Jelgava)

Na inaugurację zmagań w grupie B obyło się bez niespodzianki. Młodzi Rosjanie bez większego problemu okazali wyższość nad rówieśnikami ze Słowenii. O ile w dwóch pierwszych setach podopieczni Iztoka Kseli starali się jeszcze nawiązać walkę z bardziej utytułowanymi rywalami, o tyle trzecia partia, w której zostali rozbici do 13, pokazała faktyczną różnicę klas pomiędzy oboma zespołami. Sborna była znacznie lepsza od przeciwników w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła, a do zwycięstwa poprowadził ją zdobywca 12 oczek – Dmitrij Wołkow. Wśród Słoweńców żaden z zawodników nie przekroczył bariery 10 punktów.

Młodzi Ukraińcy byli faworytami pojedynku z rówieśnikami z Estonii, jednak rywale zaskakująco wysoko postawili im poprzeczkę. Już po dwóch setach na świetlnej tablicy widniał remis, co zwiastowało dalsze emocje. Co prawda trzeci set zakończył się triumfem podopiecznych Jurija Dmitrijewa, ale Estończycy nie dawali za wygraną, zwyciężyli w czwartej partii i doprowadzili do tie-breaka. Ten zakończył się sukcesem Ukraińców, ale dopiero przy stanie 21:19. Wśród zwycięskiej drużyny aż pięciu zawodników przekroczyło barierę 10 punktów. W estońskich szeregach na uwagę zasługuje postawa Oliviera Orava, który zapisał na swoim koncie 35 oczek.

Nadzwyczaj wiele emocji przyniosło spotkanie gospodarzy z Norwegami. Oba zespoły nie grzeszyły skutecznością, brakowało w ich grze stabilności, a przez to każda kolejna odsłona przynosiła zmianę wyniku o 180 stopni. Ostatecznie o wyłonieniu końcowego triumfatora musiał zadecydować tie-break. W nim lepsi okazali się Skandynawowie, przez to Łotysze są jedyną drużyną, obok Czechów, wśród gospodarzy turniejów kwalifikacyjnych, która w pierwszym dniu poniosła porażkę. Do sukcesu Norwegów poprowadził Havard Aarrestad, który popisał się szesnastopunktową zdobyczą, a czterech jego kolegów dołożyło więcej niż 10 oczek do dorobku drużyny.

Grupa C (Nitra)

Od zwycięstwa zmagania w grupie C rozpoczęli biało-czerwoni, którzy na początek turnieju kwalifikacyjnego stosunkowo łatwo uporali się z rówieśnikami z Portugalii. Jedynie w drugiej odsłonie rywale napsuli nieco krwi podopiecznym Wiesława Czai. Jednak dopiero kolejne mecze pokażą, na co stać naszych reprezentantów.

Na gospodarzy turnieju na początku zmagań kwalifikacyjnych czekała raczej egzotyczna przeszkoda. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Anglia jest outsiderem w siatkarskich rozgrywkach, toteż Słowacy nie mieli problemów z jej pokonaniem. W żadnym z trzech setów nie pozwolili rywalom nawet „dobić” do 20 punktów. Na uwagę zasługuje fakt, że podopieczni Mirosława Palguta w trzech setach zdobyli aż 16 oczek w polu zagrywki, natomiast ich przeciwnicy – zaledwie 15 punktów w ataku. Wśród Słowaków wyróżnił się szczególnie Simon Krajcović, który punktował 16 razy.

Bułgarzy to jeden z faworytów do wywalczenia awansu do mistrzostw Europy. Swoje aspiracje potwierdzili w pierwszym meczu kwalifikacyjnym, w którym wygrali 3:0 z Izraelem. W premierowej odsłonie rozgromili rywali do 13, ale w kolejnych aktach gry, szczególnie w drugim, musieli się sporo namęczyć, aby udowodnić wyższość nad przeciwnikami. Na uwagę zasługuje fakt, że Izraelczycy w drugiej odsłonie aż 20 z 24 punktów zdobyli w ataku. Najwięcej oczek dla zwycięskiego zespołu zdobył Krasimir Georgiiev (12).

Grupa D (Ankara)

Spotkanie Hiszpanów z Holendrami miało zdecydowanego faworyta, którym byli siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego, ale po dwóch setach był remis i wydawało się, że w meczu tym może być jeszcze wiele emocji. Jednak od trzeciej partii do pracy wzięli się podopieczni Ricardo Maldonado i w dwóch kolejnych odsłonach pozwolili przeciwnikom ugrać zaledwie 29 oczek. W partii, która padła łupem „Pomarańczowych”, postawili oni na mocną zagrywkę, którą zdobyli aż cztery punkty w tym okresie. Później już nie wiodło im się tak dobrze, przez co Hiszpanie gro punktów zdobywali w ataku. Duży udział w wygranej siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego miał Carlos Jimenez, który na swoim koncie zapisał 23 oczka.

Ostatni sparingpartnerzy biało-czerwonych, czyli Austriacy, turniej kwalifikacyjny rozpoczęli od potyczki z Rumunami. Obie drużyny nie są gigantami ani młodzieżowej, ani seniorskiej siatkówki, lecz faworytem spotkania byli Austriacy. Potwierdziły to wyniki dwóch pierwszych setów, które podopieczni trenera Sawatzkiego rozstrzygnęli na swoją korzyść. Jednak trzecia odsłona padła łupem Rumunów, ale w czwartym secie lepsi ponownie okazali się Austriacy, dzięki czemu zapisali na swoim koncie cenne trzy punkty. Ich przewaga była widoczna szczególnie w bloku. Najlepiej punktującym w szeregach zwycięskiego zespołu okazał się Paul Buchegger, zdobywca 18 punktów.

Na koniec zmagań pierwszego dnia w Ankarze gospodarze zmierzyli się z Litwinami. Okazało się, że Turcy bez większego problemu wypunktowali rywali, nie pozwalając im rozwinąć skrzydeł w żadnym z trzech setów. Podopieczni Ali Kazima Hidayetoglu byli wyraźnie lepsi od przeciwników w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła, a szczególnie w zagrywce, dzięki której zdobyli 10 punktów. Warto wyróżnić Yasina Aydina. Zawodnik ten zapisał na swoim koncie 13 oczek.

Grupa E (Kecskemet)

W ostatnich latach belgijska, szczególnie młodzieżowa, siatkówka rośnie w siłę. Pokazuje to także pierwszy wynik kadetów z tego kraju w toczących się kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Podopieczni Stevena Vanmedegaela nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem duńskich rówieśników. Rywale praktycznie w żadnym z trzech setów nie nawiązali walki z Belgami, nie przekraczając nawet bariery 20 punktów. Aż 39 razy w tym pojedynku atakował najskuteczniejszy zawodnik skandynawskiej ekipy, Mats Molgaard. Wśród zwycięzców warto wyróżnić zdobywcę 15 punktów, Lowie Stuera.

Gospodarze turniej kwalifikacyjny rozpoczęli od potyczki z Chorwatami. Trudno było jednoznacznie wytypować faworyta tego spotkania, tym bardziej że po dwóch pierwszych setach na świetlnej tablicy widniał remis. Jednak później szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili Węgrzy, którzy w całym meczu aż 52 punkty zdobyli w ataku. Najlepiej punktującym zawodnikiem w ich szeregach okazał się Krisztian Padar, który zdobył 26 oczek. W przegranej ekipie o punkt więcej na swoim koncie zapisał Filip Sestan.

Młodzi Finowie na inaugurację turnieju kwalifikacyjnego pokonali rówieśników z Grecji. Wydawało się nawet, że nie stracą ani jednego seta, bo w pierwszych dwóch partiach bardzo pewnie pokonali rywali. Jednak w trzeciej odsłonie przytrafił im się moment dekoncentracji, co wykorzystali siatkarze z Hellady. Ale w czwartym secie wszystko wróciło do normy i Skandynawowie rozstrzygnęli ją na swoją korzyść. Ważnym elementem prowadzącym ich do zwycięstwa był blok, którym zdobyli 17 punktów. Najwięcej oczek dla zwycięskiej drużyny zdobył Karri Kutinlahti, zaś wśród przegranych na słowa uznania zasłużył Georgios Tzioumakas, zdobywca 24 punktów.

Dania – Belgia 0:3
(19:25, 19:25, 17:25)
Finlandia – Grecja 3:1
(25:14, 25:16, 18:25, 25:19)
Węgry – Chorwacja 3:1
(25:20, 24:26, 25:22, 25:19)

1.	Belgia	        1	3	3:0
2.	Finlandia	1	3	3:1