Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetów: Zwycięstwo 3:0 z Portugalią na początek

El. do ME kadetów: Zwycięstwo 3:0 z Portugalią na początek

Reprezentacja Polski kadetów pod wodzą trenera Wiesława Czai od wygranej rozpoczęła eliminacje do mistrzostw Europy. Polacy w pierwszym meczu grupy C w słowackiej Nitrze pokonali 3:0 Portugalię. Przed naszymi siatkarzami jutro mecz z Anglią.

Mimo że biało-czerwoni nie mieli materiałów dotyczących schematów gry swoich pierwszych rywali, to nie przeszkodziło im to w szybkim rozprawieniu się z nimi. Już na początku spotkania wyszli na prowadzenie 4:2. Chwilę później Portugalczycy zbliżyli się do Polaków na jedno oczko (4:5), ale już na pierwszej przerwie technicznej podopieczni Wiesława Czai osiągnęli aż czteropunktową przewagę (8:4). Co prawda po niej zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego zbliżyli się do naszych siatkarzy (7:9), ale to było wszystko, na co było ich stać w premierowej odsłonie. Na drugim czasie technicznym biało-czerwoni ponownie odskoczyli od Portugalczyków na dystans czterech oczek (16:12), a po nim z każdą kolejną akcją ich przewaga stawała się jeszcze wyraźniejsza (19:13). Ostatecznie rozgromili podopiecznych Ricardo Manuela Pinto Rochy w pierwszym secie 25:16.

W drugiej partii Portugalczycy dzielnie trzymali się do stanu 3:3. Od tego momentu ponownie powoli zaczęła się uwidaczniać przewaga podopiecznych Wiesława Czai, którzy najpierw odskoczyli od przeciwników na dwa oczka (5:3), by po chwili mieć już trzy punkty przewagi (9:6). Jednak tym razem rywale nie zamierzali się poddawać i po chwili dekoncentracji biało-czerwonych najpierw zdołali doprowadzić do remisu (9:9), a następnie wyjść nawet na prowadzenie (11:9). Na szczęście przerwa, o którą poprosił polski szkoleniowiec, sprawiła, że na świetlnej tablicy po raz kolejny pojawił się remis (13:13). A po chwili wszystko wróciło do normy, bowiem nasi reprezentanci wygrywali 15:13. Po drugim czasie technicznym podopiecznym trenera Rochy coraz trudniej było znaleźć skuteczną receptę na zdobywanie punktów, a biało-czerwoni wyraźnie zbliżali się do triumfu w drugiej odsłonie (18:14). Wówczas wydawało się, że kontrolują oni boiskowe poczynania, lecz w końcówce do walki jeszcze raz zerwali się ich przeciwnicy, doprowadzając do kolejnego remisu (21:21). Jednak od tego momentu na parkiecie królowali już tylko i wyłącznie Polacy, którzy nie pozwolili rywalom na zdobycie jakiegokolwiek punktu. Sami na swoim koncie zapisali ich cztery i mimo nerwowych chwil, dość pewnie rozstrzygnęli tego seta na swoją korzyść 25:21.

Trzecia partia rozpoczęła się od niewielkiego prowadzenia Portugalczyków, którzy najpierw wygrywali 3:1, a chwilę później jeszcze 5:4. Ale w kolejnych akcjach lepsi okazali się podopieczni Wiesława Czai, dzięki czemu to oni osiągnęli przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:6), a po niej wzrosła ona do czterech oczek (10:6). W kolejnych minutach podopieczni trenera Czai kontrolowali boiskowe wydarzenia (14:8). Z każdą kolejną akcją z Portugalczyków uchodziło powietrze, zaś biało-czerwoni pewnie zmierzali do wygranej (16:9). W dalszej fazie meczu obraz gry nie uległ już zmianie (20:12). W końcówce biało-czerwoni postawili przysłowiową kropkę nad „i”, zwyciężając 25:14.

Biało-czerwoni zdecydowanie lepsi od rywali okazali się w zagrywce, którą zdobyli aż dziewięć punktów, przy jedynie trzech oczkach Portugalczyków. Najskuteczniejszy w tym elemencie w polskiej ekipie był Rafał Szymura, który popisał się trzema asami serwisowymi. Podopieczni Wiesława Czai również wyraźnie dominowali w bloku, którym zdobyli osiem punktów, przy tylko trzech rywali. Za to podopieczni trenera Rochy osiągnęli znaczną przewagę w ataku, w którym na swoim koncie zapisali 28 oczek, przy 21 punktach Polaków (57% do 41% skuteczności). Najskuteczniej w naszej ekipie w ataku grał Bartosz Bućko, zdobył on 9 punktów w tym elemencie. Portugalczycy okazali się także minimalnie lepsi w przyjęciu. Ich pozytywny odbiór wyniósł 50%, przy 47% biało-czerwonych.

Portugalia – Polska 0:3
(16:25, 21:25, 14:25)

Portugalia: Cveticanin (3), Martins (9), Neves, Pinto (2), Alves (11), Brito (9), Graca (libero) oraz Cardoso, Terra, Sousa i Ribeiro
Polska: Badura (3), Gryc (7), Bućko (10), Bieńkowski (3), Śliwka (8), Szymura (7), Piechocki (libero) oraz Matula i Wojtkowski