Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > El. do ME kadetek: Doskonały start Polek

El. do ME kadetek: Doskonały start Polek

Świetnie rozpoczęły kwalifikacje do mistrzostw Europy reprezentantki Polski kadetek. W pierwszym meczu grupy C gładko 3:0 pokonały w Łucku Łotwę. Przed naszymi siatkarkami jeszcze cztery spotkania: z Anglią, Holandią, Austrią i Ukrainą.

Pierwszy mecz eliminacyjny naszych siatkarek rozpoczął się dość niespodziewanie. To Polki były zdecydowanymi faworytkami, ale w pierwszym secie prowadzenie objęły rywalki. Taki stan rzeczy trwał do wyniku 8:8 – od tego momentu na boisku istniał już tylko jeden zespół. Trener reprezentacji Łotwy o pierwszą przerwę poprosił już przy stanie 10:8 dla naszych siatkarek, ale nie był w stanie już odwrócić przebiegu spotkania. Po chwili było 16:10 dla Polek i stało się jasne, że podopieczne trenera Grzegorza Kosatki nie wypuszczą wygranej z rąk. Doskonale w ataku spisywała się najskuteczniejsza w naszej ekipie Malwina Smarzek, która raz po raz siała spustoszenie w ekipie rywalek. Biało-czerwone pewnie wygrały tego seta do 15.

W drugiej partii Polki już od samego początku narzuciły rywalkom swój styl gry, odrzucając przeciwniczki od siatki mocną zagrywką. Gdy od stanu 14:7 nasze siatkarki zdobyły pięć punktów z rzędu, nie wytrzymał trener rywalek i poprosił o drugą przerwę. Na niewiele się ona jednak zdała, bowiem Łotyszki do końca seta zdołały zdobyć jeszcze tylko dwa punkty. Doskonale na środku siatki spisywała się Małgorzata Śmieszek, która w całym meczu również czterokrotnie punktowała blokiem. Po wyrównanym początku trzeciego seta podopieczne trenera Kosatki szybko odskoczyły rywalkom na siedem punktów (9:2). Polki doskonale spisywały się w polu zagrywki (osiem asów serwisowych w całym spotkaniu), utrzymując cały czas bezpieczną przewagę. Przy stanie 13:8 o przerwę poprosił nawet polski szkoleniowiec, bowiem w szeregi naszej drużyny wkradło się pewne rozprężenie. Na boisku pojawiły się Karolina Szczygieł i Małgorzata Barszcz, a rywalki niespodziewanie zbliżyły się na odległość dwóch punktów. Trener Grzegorz Kosatka dokonał zmian powrotnych i od stanu 17:15 Łotyszki zdobyły już tylko jeden punkt.

Doskonałe spotkanie, notując 82% skuteczność w ataku, zapisała na swoim koncie Malwina Smarzek. Równie dobrze w ataku i świetnie w bloku grała Małgorzata Śmieszek, a wysokie noty po swoim występie zebrała rozgrywająca Paulina Bałdyga. Jutro reprezentantki Polski zmierzą się w Łucku z Anglią.

Łotwa – Polska 0:3
(15:25, 9:25, 16:25)

Łotwa: Petersone (3), Kudrova (4), Bidzane (3), Dolotova, Kravcenoka (8), Sneidere (2), Jakobsone (libero)
Polska: Smarzek (18), Śmieszek (12), Grzelak (8), Moskwa (6), Bałdyga (5), Damaske (8), Nowakowska (libero) oraz Barszcz, Pasiut (1) i Szczygieł (2)