Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Biełogorie Biełgorod z Pucharem Rosji

Biełogorie Biełgorod z Pucharem Rosji

fot. archiwum

Czterech setów potrzebowali siatkarze Biełogorie Biełgorod, aby wywalczyć Puchar Rosji. W pokonanym polu zostawili Zenit Kazań. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Dynama Moskwa. MVP turnieju został Dmitrij Muserskij.

Faworytami pojedynku finałowego od samego początku byli siatkarze Zenitu Kazań, którzy w poprzednich dniach zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, nie ponosząc żadnej porażki. Już pierwsze piłki spotkania pokazały jednak, że zawodnicy gospodarzy nie zamierzają łatwo oddać głównego trofeum. W inaugurującej partii co chwilę blokowali oni swoich rywali, a sami swoją skuteczność w polu ataku oparli na niezawodnym Dmitriju Muserskim. Do doskonałej gry środkowego bloku dołączył się również Dmitrij Ilinych, który na lewym skrzydle z łatwością kończył kolejne piłki. Podopieczni Władimira Alekny wydawali się natomiast spięci i nie prezentowali pełni swoich możliwości. Ostatecznie przegrali 21:25 i w nie najlepszych nastrojach udali się na zmianę stron. Drugi set spotkania był prawdziwą ucztą dla zgromadzonych w hali w Biełgorodzie sympatyków siatkówki. Oba zespoły spisywały się w nim znakomicie i nie pozwalały swoim przeciwnikom zbudować większej przewagi punktowej. Po stronie gospodarzy coraz lepiej radzić sobie zaczął Georg Grozer, natomiast w ekipie Zenitu ciężar gry wziął na swoje barki Maksim Michajłow. W samej końcówce więcej zimnej krwi zachowali jednak siatkarze Biełgorie, zwyciężając różnicą zaledwie dwóch małych punktów i znacznie przybliżając się do końcowego triumfu. Ułatwić tego zadania nie chcieli im jednak rywale, którzy w kolejnej odsłonie pojedynku postawili poprzeczkę jeszcze wyżej. Ich doskonała skuteczność w ofensywie, powiązana ze słabszą zagrywką gospodarzy, pozwoliła im przedłużyć swoje nadzieje na tie-breaka i doprowadzić do czwartego seta (25:20). Ten jednak okazał się jednostronnym widowiskiem, w którym główne role odegrali Muserskij oraz Grozer. Pierwszy z nich swoimi atomowymi serwisami zmuszał przyjmujących z Kazania do kapitulacji, natomiast drugi przypomniał sobie swoje najlepsze chwile z gry w kadrze i w elemencie ataku był nie do powstrzymania. To właśnie niemiecki atakujący skończył również ostatnią piłkę całego meczu, dając swojej drużynie upragnione zwycięstwo (25:23).

Po ostatnim gwizdku sędziego siatkarze z Biełgorodu długo świętowali swój pierwszy sukces w tym sezonie. Przed rozpoczęciem turnieju finałowego nie byli oni stawiani w roli głównych faworytów, a za największy ich atut uważano grę przed własną publicznością. – Walka o prawo do organizacji tych zawodów była moją inicjatywą i niezmiernie się cieszę, że to wszystko tak się skończyło. W nowy rok wszyscy wejdziemy w doskonałych nastrojach, które na naszą grę mogą wpłynąć jedynie pozytywnie. Myślę, że z dzisiejszego spotkania zadowoleni mogą być wszyscy sympatycy siatkówki w Rosji. Oba zespoły pokazały naprawdę dobrą siatkówkę – powiedział na pomeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec gospodarzy, Giennadij Szypulin. Przyczyny wygranej swoich rywali skomentował natomiast Władimir Alekno.Siatkarze z Biełgorodu zaprezentowali dzisiaj to wszystko, co mają najlepsze. Grali siłową siatkówkę, z doskonale funkcjonującą zagrywką. Nie mogę winić moich zawodników za tę porażkę, bowiem naprawdę walczyli oni do samego końca. Rywale byli jednak lepsi i zasłużyli na ten puchar – podsumował całe spotkanie.

Podczas pomeczowej ceremonii dekoracji wręczony został nie tylko puchar za triumf w całych rozgrywkach, ale również przyznane zostały nagrody indywidualne. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Dmitrij Muserskij, który był wiodącą postacią we wszystkich spotkaniach swojego zespołu. – Spełniło się moje marzenie. Jestem bardzo zadowolony ze swojej gry, a ta statuetka jest dla mnie wspaniałym wyróżnieniem. Trudno mi opisać emocje, które towarzyszą mi w tym momencie. Jestem niezwykle szczęśliwy. Wszystko tutaj ułożyło się dla nas w najlepszy możliwy sposób – powiedział ze wzruszeniem po odbiorze nagrody. Środkowy miejscowego Biełogorie został również wybrany najlepiej zagrywającym siatkarzem, a jego kolega z zespołu, Artem Jermakow, najlepszym libero. Statuetka dla najlepszego atakującego powędrowała w ręce Maksima Michajłowa, natomiast Nikołaj Apalikow odebrał nagrodę przeznaczoną dla najlepiej blokującego. Do grona wyróżnionych zawodników dołączył również Siergiej Grankin, wybrany najlepszym rozgrywającym turnieju.Zenit Kazań – Biełogorie Biełgorod 1:3
(21:25, 23:25, 25:20, 23:25)

Składy zespołów:
Zenit: Anderson (3), Apalikow (9), Vermiglio, Siwożelec (13), Abrosimow (6), Michajłow (23), Babiczew (l), Obmoczajew (l) oraz Kolodiński, Bierieżko (6) i Demakow
Biełogorie: Makarow (4), Chtiej (8), Grozer (22), Kuzniecow (3), Muserskij (15), Ilinych (17), Jermakow (l), Andriejew (l) oraz Żigalow, Kosariew (1), Fomenko (3), Kampa, Chanipow i Tietiuchin


W rozegranym wcześniej spotkaniu o trzecie miejsce zespół Dynama Moskwa pewnie pokonał rywali z Nowosybirska. Dla podopiecznych Andrieja Woronkowa brak jakiegokolwiek medalu może być sporym rozczarowaniem, bowiem w rozgrywkach ligowych ustępowali oni jedynie Zenitowi Kazań. Oczekiwania związane z ich występem w krajowym pucharze były zatem znacznie większe, a niektórzy upatrywali w nich wręcz głównych faworytów. W zupełnie odmiennych nastrojach turniej ten będą mogli wspominać natomiast siatkarze ze stolicy Rosji, którzy w ostatnim czasie borykali się z wieloma problemami zdrowotnymi. – Wczorajszy mecz nie był dobry w naszym wykonaniu, jednak najważniejsze, że dzisiaj udało nam się podnieść i zaprezentować z lepszej strony. Każdemu zdarzają się porażki, a kluczowe jest nie poddawanie się po nich i pokazanie swojego charakteru. Nam się to udało i pozwoliło zakończyć ten rok w dobrych nastrojach – powiedział na pomeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dynama, Jurij Czerednik.

Lokomotiw Nowosybirsk – Dynamo Moskwa 1:3
(25:27, 19:25, 25:20, 21:25)

Składy zespołów:
Lokomotiw: Diviš (11), Nilsson (5), Machortow (11), Birjukow (3), Butko (3), Gutsaljuk (1), Golubiew (l) oraz Zubkow (1), Wolwicz (7), Woronkow (7), Żilin (12) i Szulepow (1)
Dynamo: Grankin (4), Szadiłow (14), Markin (14), Szczerbinin (7), Krugłow (13), Kriwiets (13), Bragin (l) oraz Veres, Bezrukow, Boldyrjew (8) i Nikitin (1)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved