Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Alojzy Świderek: Zawsze stawiałem przed drużyną najwyższe cele

Alojzy Świderek: Zawsze stawiałem przed drużyną najwyższe cele

fot. archiwum

PZPS od nowego roku będzie poszukiwał dla kadry narodowej siatkarek nowego trenera. Obowiązująca jeszcze do końca roku umowa z Alojzym Świderkiem nie zostanie przedłużona. - Nie mam do nikogo żalu ani pretensji - przyznał trener.

Nie traktuję tego zwolnienia w kategoriach nieszczęścia czy kary. Moja umowa kończyła się w tym roku i nie została przez PZPS przedłużona. Nie mam do nikogo żalu ani pretensji. Moja wizja pracy z kadrą różniła się od oczekiwań związku, więc się rozstaliśmy – nie ukrywał Alojzy Świderek.

Szkoleniowiec miał w planach budowanie zespołu, który po nieudanej walce o ostatni turniej olimpijski miałby walczyć w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. – Przede wszystkim chciałem budować kadrę w perspektywie czteroletniej, uwzględniając igrzyska w Rio de Janeiro. Chciałem, żeby zawodniczki już teraz złożyły deklarację, czy chcą grać w reprezentacji do igrzysk w Rio. Nie zamierzałem tolerować wybierania sobie imprez, odpuszczania takiego czy innego turnieju – przyznał w Przeglądzie Sportowym. – Oczywiście, w tym czasie mogły zdarzyć się choroby, kontuzje czy ciąże, ale nalegałem, żeby takie rzeczy weryfikować, a nie zgadzać się na nie odgórnie. Wzorem jest kadra męska – tam zawodnik albo gra we wszystkich turniejach, albo w ogóle. Różnica jest taka, że Andrea Anastasi ma duży wybór, w drużynie prowadzonej przeze mnie rok temu było nie najlepiej, na niektórych pozycjach bardzo słabo – dodał.

Świderek planował również stworzenie kadry B, która miała na celu ogrywanie młodych i zdolnych zawodniczek, których szkoleniowiec w ostatnim czasie wynajdywał coraz więcej. Wszystko za sprawą odwiedzin w wielu miastach siatkarskich w naszym kraju. Były już trener kadry siatkarek wizytował na meczach ekstraklasy w Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej i Legionowie, zawitał również do Piły, gdzie przyglądał się przez dwa dni pracy miejscowego PTPS-u, a także odwiedził SMS Sosnowiec. – Takie w ubiegłym roku miałem założenia, że jeżeli nie będzie kwalifikacji olimpijskiej, będę ogrywał młodzież z pierwszym zespołem. Uważam, że nasza utalentowana młodzież powinna grać nie tylko w lidze, gdzie nie zawsze ma miejsce, ale także w reprezentacji. Obecnie bardzo walczę, by w przyszłym roku była druga reprezentacja, która byłaby taką młodzieżową reprezentacją z prawdziwego zdarzenia – mówił jeszcze w listopadzie Strefie Siatkówki Alojzy Świderek.W ostatnim czasie polskie siatkarki spadły w rankingu FIVB o dwa miejsca – z 13 na 15. W ostatnim turnieju, w którym drużynę narodową poprowadził Świderek, biało-czerwone nie spisały się najlepiej. W Pucharze Jelcyna polskim siatkarkom udało się ugrać zaledwie jednego seta. Trener nie ukrywał jednak, że przed swoimi zawodniczkami stawiał duże wyzwania. – Zawsze stawiałem przed drużyną najwyższe cele. Pewnie mogłem – jak inni przede mną – powiedzieć, iż moim celem jest dziewiąte miejsce, a potem cieszyć się, że udało się zająć ósme. Ja mierzyłem w medale, choć wszyscy zdawali sobie sprawę, jak wyglądała sytuacja – powiedział w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved