Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > B. Janeczek: Wierzę, że w przyszłym sezonie będę grał w PlusLidze

B. Janeczek: Wierzę, że w przyszłym sezonie będę grał w PlusLidze

fot. archiwum

Chaumont VB 52 jest pierwszym zagranicznym klubem w karierze Bartosza Janeczka. Polski atakujący już się zaaklimatyzował w nowym otoczeniu, jednak wierzy w to, że w przyszłym sezonie będzie ponownie występować na parkietach PlusLigi.

Jak oceni pan mecz, który właśnie się zakończył (rozmowa została przeprowadzona w sobotę – przyp. red.), pomiędzy AZS Politechniką Warszawską i AZS Częstochowa?

Bartosz Janeczek: – Przyznam się, że nie widziałem całego meczu, bo wróciłem z Francji po szesnastu godzinach w podróży i nie zdążyłem na pierwszego seta. Po jego wyniku widać, że to był on wyrównany, a w pozostałych partiach różnie to bywało. Końcówka tego meczu ewidentnie należała do zespołu z Warszawy, Częstochowa nie podjęła walki po zwycięskim trzecim secie.

To pana pierwszy sezon za granicą, jak się pan tam odnajduje?– Dokładnie, to mój pierwszy sezon poza krajem, myślę, że już całkiem dobrze się odnalazłem. Naprawdę jest mi tam dobrze i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Zdobywamy coraz większą ilość punktów do ligowej tabeli, nie tylko pojedyncze oczka, ale również zwyciężamy w pojedynkach za trzy punkty. Ostatni mecz przed świętami wygraliśmy w bardzo dobrym stylu.

Właśnie się chciałam o ten mecz spytać, bo Chaumont grało wcześniej parę tie-breaków, które przegrało, natomiast w ostatniej kolejce udało się wam wygrać w pięciu setach z wiceliderem tabeli. Co o tym zadecydowało?

– Wcześniejsze tie-breaki nie układały się po naszej myśli, ale zawsze jest taki moment w każdej drużynie, która przegrywa kilka takich spotkań z rzędu, że się przełamuje i ten moment nastąpił w tym meczu. Dobrze taktycznie zagraliśmy zagrywką, naprawdę w tie-breaku ten element nam wychodził, stąd piąty set wygrany do siedmiu.

Może to jest też trochę tak, że jako beniaminek musieliście najpierw zapłacić frycowe?

– Myślę, że tak. Pierwsze mecze w sezonie były trudne, bo graliśmy z mistrzem i z dobrym zespołem z Paryża, gdzie nasza gra pozostawiała wiele do życzenia i tak naprawdę nie byliśmy zgrani. To zgranie dopiero teraz wychodzi i coraz lepiej się czujemy. W drużynie jest ośmiu nowych zawodników, jest to dosyć ciężka sytuacja dla każdego zespołu, żeby to wszystko poskładać w jedną całość, ale wszystko idzie w tym kierunku, coraz lepiej się rozumiemy na boisku.

Podobno jest pan jedynym atakującym w klubie?

– To też jest pierwsza taka sytuacja w moim życiu siatkarskim, że jestem jedynym atakującym. Nie mam zmiennika, muszę podołać temu przede wszystkim fizycznie. Minęła połowa sezonu i nie jestem zbytnio zadowolony z osiąganych wyników, jednak pracujemy dalej nad polepszaniem swoich umiejętności, to wszystko musi się zgrać i tworzyć jedną całość.

Co może pan powiedzieć o lidze francuskiej, o jej poziomie, organizacji? Na pewno różni się od tego, co jest tutaj w Polsce.

– Jest na pewno kilka dosyć znaczących różnic w organizacji, kwestia tego typu jak chociażby wyjazdy na mecze. W Polsce każdy zespół wsiada w autokar dzień przed spotkaniem, jedzie do danego przeciwnika i tam trenuje wieczorem, następnie gra mecz i wraca po meczu autokarem. Natomiast w lidze francuskiej jest tak, że poruszamy się środkami transportu publicznego. Wynika to przede wszystkim z odległości, jakie są pokonywane, ponieważ jadąc autokarem 750-850 kilometrów, nawet przy tych ekspresowych drogach, to i tak trzeba robić przerwy i czas przejazdu byłby bardzo wydłużony. Są szybkie pociągi TGV, które wykorzystujemy w poruszaniu się po kraju w dane miejsce, gdzie gramy. Myślę, że tutaj jest zasadnicza różnica. Załóżmy, że w sobotę gramy mecz, to w piątek po porannym treningu, który jest zawsze o 9.30 lub 10.00, wyjeżdżamy najpierw dwoma busami do Dijon, a potem już do danego miejsca pociągami. To jest taka rzecz, do której trzeba się przyzwyczaić.

– Myślę, że nie mam co narzekać, klub jest beniaminkiem i tak naprawdę uczy się wszystkiego, takich podstaw. Wiele rzeczy może jeszcze poprawić.

A jak pan sobie radzi z językiem francuskim? I jak wygląda komunikacja w drużynie, bo oprócz pana gra w niej jeszcze kilku obcokrajowców.

– Podstawowa komunikacja w drużynie odbywa się w języku angielskim, jednak mamy lekcje francuskiego. Ci zawodnicy, którzy tak jak ja praktycznie nie mieli styczności z tym językiem, uczęszczają na te lekcje i jest wesoło. Wydaje mi się, że to jest ciężki język, ale takie podstawowe zwroty w komunikacji to już chwyciliśmy.

Jak to się w ogóle stało, że trafił pan na wypożyczenie do Chaumont? Przed sezonem podpisał pan przecież kontrakt z Resovią.

– Już w paru wywiadach zostało powiedziane, jak to wszystko wyglądało, to już jest sprawa zamknięta. To już było, a trzeba myśleć tak naprawdę o kolejnym sezonie i tym obecnym, który jest jeszcze do rozegrania przede mną. W ten sposób trzeba by do tego podejść.

A ma pan nadzieję wrócić w przyszłym sezonie do PlusLigi?

– Głęboko wierzę w to, że będę w przyszłym sezonie grał w klubie z PlusLigi. Mam nadzieję, że będzie to Rzeszów.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved