Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > ORLEN Liga: Ważna wygrana Budowlanych Łódź

ORLEN Liga: Ważna wygrana Budowlanych Łódź

W spotkaniu sąsiadujących w tabeli Budowlanych Łódź i Impelu Wrocław można było spodziewać się emocji i tak też było. Pojedynek rozgrywany w Łodzi zakończył się dopiero w secie decydującym, którego rozstrzygnęły na swoją korzyść gospodynie.

Mecz otworzył efektowny blok Magdaleny Piątek i Sylwii Pyci, które dwukrotnie powstrzymały w ataku Katarzynę Konieczną. Wrocławianki jednak szybko przełamały się i dzięki dobrej grze w obronie odrobiły niewielką stratę z początku spotkania. Brak dokładnego przyjęcia w ekipie Marka Solarewicza spowodował, że jego podopieczne miały utrudnione zadanie w ofensywie. As serwisowy Patrycji Polak i nieporozumienie w szeregach gospodyń dały przyjezdnym remis 5:5. Chwilę później nastąpił moment dekoncentracji zespołu z Dolnego Śląska, co w połączeniu z serią dobrych zagrywek Piątek pozwoliło Budowlanym na wypracowanie sobie niewielkiej przewagi. Kontrowersyjna decyzja sędziego nieco zdekoncentrowała łodzianki, ale to błąd ustawienia wrocławianek zmusił ich szkoleniowca do wzięcia przerwy. Po czasie z trudną zagrywką nie poradziły sobie przyjmujące z Wrocławia i było już 19:14. Wtedy sprytną kiwką popisała się Vesna Djurisić, kapitan przyjezdnych. Ambitnie goniące wynik wrocławianki, przy serwisie swojej liderki, odrobiły całą stratę, wykorzystując tym samym niemoc łodzianek w ataku. Po chwili szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę gospodyń. Stało się tak za sprawą ataku Dominiki Golec i nieskutecznego zbicia Bogumiły Pyziołek. Ten jeden zryw łodzianek w końcówce okazał się wystarczający do triumfu w tym secie.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się od ofiarnej obrony siatkarek z Łodzi i bloku Pyci na Patrycji Polak. Wrocławianki ponownie szybko otrząsnęły się po nieudanym początku partii, a drobne nieporozumienia po stronie łodzianek sprawiły, że to przyjezdne miały jedno „oczko" przewagi na pierwszej przerwie technicznej. Błędy własne podopiecznych Macieja Kosmola zmusiły ich szkoleniowca do prośby o przerwę przy stanie 10:12. Na siatce zaczęły dominować zawodniczki Impelu, a prym w ataku wiodły Pyziołek i Katarzyna Mroczkowska. Trudności ze skończeniem dobrze nagranej piłki miała Aleksandra Kruk, a blok, będący dotąd największym atutem gospodyń, został skutecznie rozrzucony dzięki dobremu rozegraniu Maji Ognejović. Po długiej akcji wygranej przez łodzianki błąd popełniły zmęczone wrocławianki, a seria punktów przy zagrywce Piątek dała gospodyniom szansę na wygranie tego seta. Dwa ataki po prostej Pyziołek, kiwka Ognejović i złe akcje Budowlanych nie pozostawiły jednak złudzeń łódzkim sympatykom siatkówki. Dobra gra na siatce podbudowała zawodniczki Impelu, które nie pozwoliły już sobie odebrać zwycięstwa w tym secie.

Pierwsze dwie zacięte „wymiany" w trzeciej partii padły łupem wrocławianek. Impas łodzianek przełamała dopiero rewelacyjnie spisująca się tego dnia Piątek mocnym atakiem po skosie. Kombinacyjna gra przyjezdnych okazała się receptą na największą broń gospodyń, blok. Duet Djurisić-Ognejović wiódł prym w starciach nad siatką. Zmotywowane wrocławianki, dostrzegając swoją szansę na zdobycie punktów w tym meczu, stopniowo budowały swoją przewagę, która na pierwszej przerwie technicznej wynosiła trzy punkty. Gra przyjezdnych w niczym nie przypominała tego, co pokazywały one w pierwszym secie, a kolejne zawodniczki prezentowały się ze swojej najlepszej strony. Pojedyncze dobre akcje łodzianek i drobne rozluźnienie wśród siatkarek z Wrocławia spowodowały, że zawodniczki Impelu wciąż nie mogły być pewne końcowego zwycięstwa. Na parkiecie skład Budowlanych wzmocniły Marta Wójcik i Paola Ampudia. Dwa ataki w antenkę Pyziołek przy zagrywce Doroty Ściurki pozwoliły gospodyniom na wyrównanie rezultatu (17:17). Od tej pory na boisku rozgorzała zacięta walka o każdy punkt. Dopiero skuteczny blok Serbek dał wrocławiankom upragnione prowadzenie. Zacięta końcówka padła łupem przyjezdnych, a ostatnią piłkę zaskakującym dla łodzianek plasem zakończyła Djurisić.

Początek czwartej odsłony to wyrównana gra z obu stron. Łodzianki jednak szybko skorygowały ustawienie w bloku i zaczęły powstrzymywać ataki wrocławianek. To pozwoliło gospodyniom kontrolować przebieg tego seta i zeszły one na drugą przerwę techniczną z pokaźną zaliczką punktową (16:10). Wrocławianki z trudem przebijały się przez „ścianę" jaką stanowił tego dnia łódzki blok. Siatkarki z Dolnego Śląska w końcówce seta podjęły jeszcze próbę „wydarcia" faworytkom tej, jak się wydawało, przegranej partii. Przy zagrywce Pyziołek jej koleżanki postanowiły postawić wszystko na jedną kartę, co dało oczekiwany rezultat w postaci odrobienia dużej części strat. Nieszczęśliwie dla wrocławianek okazało się, że jest już za późno i set zakończył atak Koniecznej w siatkę.

Do piątego seta oba zespoły przystąpiły niezwykle zmotywowane. Popisy Djurisić w bloku i ataku, a także agresywna zagrywka Koniecznej wyprowadziły łodzianki z równowagi. Te, popełniając niewymuszone błędy, traciły kolejne punkty. Przy zmianie stron to wrocławianki prowadziły 8:4. Po raz kolejny okazało się jednak, że w zespole Budowlanych w takich momentach niezastąpiona okazuje się Courtney Thompson, przy zagrywce której łodzianki odrobiły kilka „oczek". Do tego asa dołożyła jeszcze Aleksandra Kruk i na tablicy wyników oba zespoły mogły zapisać sobie 11 punktów. Najwięcej emocji przyniosły ostatnie piłki tego meczu, gdzie w poczynania obu zespołów wkradła się nerwowość. Ostatecznie swoją drugą okazję wykorzystały gospodynie, zdobywając bardzo cenne punkty z dobrze dysponowanym w tym spotkaniu rywalem.

MVP meczu: Magdalena Piątek

Budowlani Łódź – Impel Wrocław 3:2
(25:22, 21:25, 23:25, 25:22, 16:14)

Budowlani: Piątek (37), Thompson (3), Ściurka (12), Golec (2), Pycia (10), Kruk (7), Durajczyk (libero) oraz Bryda (2), Wójcik, Sikorska (1) i Ampudia (2)
Impel: Konieczna (18), Wilson (17), Pyziołek (19), Djurisić (23), Polak (2), Ognjenović (10), Medyńska (libero) oraz Mroczkowska (4) i Rosner