Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > ORLEN Liga: Niespodzianka w Bydgoszczy

ORLEN Liga: Niespodzianka w Bydgoszczy

Dwunasta kolejka ORLEN Ligi rozpoczęła się od niespodzianki w Bydgoszczy, gdzie miejscowy Pałac rozbił PTPS Piła 3:0. Faworytkami meczu były pilanki, jednak jak się po raz kolejny okazało, siatkówka jest bardzo nieobliczalnym sportem.

W ostatnich spotkaniach w drużynie Pałacu Bydgoszcz z dobrej strony pokazywały się Anna Grejman i Emilia Mucha. W związku z tym trener Gąsior postanowił obie wyżej wspomniane siatkarki desygnować do gry od pierwszych akcji sobotniego meczu. Pojedynek znacznie lepiej rozpoczęła drużyna gospodarzy, która po premierowych pięciu akcjach objęła prowadzenie 4:1, a następnie powiększyła je do czterech „oczek” (8:4). W pierwszym fragmencie seta wiodącą postacią po stronie miejscowych była Rachael Adams, która punktowała nie tylko w ataku, ale również w polu serwisowym. Radość bydgoszczanek z prowadzenia nie trwała jednak długo. Siatkarki PTPS-u, przy zagrywce Tijany Malesević, całkowicie zredukowały straty (8:8). Od tego momentu gra uległa wyrównaniu, a zespoły, z krótkimi wyjątkami, walczyły punkt za punkt (12:12, 15:15). Sytuacja zmieniła się po drugiej przerwie technicznej. Najpierw przyjezdne odskoczyły na dwa punkty (17:15), ale pięć kolejnych akcji rozstrzygnęły na swoją korzyść zawodniczki Pałacu, głównie za sprawą skutecznej zagrywki Zuzanny Czyżnielewskiej (20:17). Trzypunktowa przewaga okazała się wystarczająca do wygrania inauguracyjnego seta przez drużynę Pałacu. Co prawda Mirosław Zawieracz próbował odmienić grę swojego zespołu, dwukrotnie prosząc o czas, ale ostatecznie jego podopieczne musiały przełknąć gorycz porażki. Bydgoszczanki triumfowały 25:20, a główną rolę w końcówce partii odegrała Anna Grejman, które umiejętnie obijała blok rywalek.

Statystyki premierowej odsłony meczu pokazywały, iż zespół z grodu nad Brdą największą przewagę uzyskał w ataku. Druga partia, w przeciwieństwie do poprzedniej, lepiej rozpoczęła się dla drużyny PTPS-u. Goście po zablokowaniu Dominiki Schulz objęli prowadzenie 6:4. Jednakże kilka akcji później ta sama siatkarka zrehabilitowała się udaną akcją w ataku, co zaowocowało kolejnym remisem (7:7). Następnie punktowe zagrywki środkowej pozwoliły miejscowym zbudować dwupunktową przewagę (10:8). Przy stanie 13:11 dla rywalek o czas poprosił Mirosław Zawieracz. Krótki odpoczynek nie wybił z rytmu zawodniczek Pałacu, które nie tylko utrzymały, ale powiększyły swoją przewagę do czterech „oczek” (16:12). Kluczowe role w tym fragmencie seta na parkiecie odegrały środkowe. Najpierw skutecznie w ataku spisała się Rachael Adams, a w kolejnej akcji nie potrafiła uczynić tego samego, po drugiej stronie siatki, Magdalena Lis, która „nadziała” się na blok przeciwniczek. Sytuacja na boisku uległa zmianie po drugiej regulaminowej przerwie. Wówczas drużyna z Wielkopolski zaczęła odrabiać straty. Koło ratunkowe pilankom podarowały same przyjezdne, które zaczęły popełniać błędy w ataku. Skrupulatnie wykorzystały to siatkarki PTPS-u, nie tylko wyrównując, ale obejmując minimalne prowadzenie (18:17). Końcówka drugiego seta miała przebieg sinusoidy. Problemy z przyjęciem Katarzyny Wysockiej pozwoliły podopiecznym Rafała Gąsiora ponownie zbudować dość wysoką przewagę (22:19). Wystarczyły jednak błędy i nieskuteczność w ataku gospodarzy, by wynik w hali Łuczniczka znów był remisowy (22:22). Przy rozstrzygających o losach partii akcjach sprawy w swoje ręce wzięła Rachael Adams. Środkowa ze Stanów Zjednoczonych najpierw popisała się silnym zbiciem ze środka, a następnie udanie skończyła przechodzącą piłkę, co oznaczało wiktorię Pałacu 25:23.

Bydgoszczanki, przy prowadzeniu 2:0, były na fali wznoszącej. Było to zauważalne zwłaszcza na początku trzeciej odsłony spotkania, kiedy to zespół gospodarzy wygrał pierwszych sześć akcji (6:0). Spora w tym zasługa trudnej zagrywki Magdaleny Mazurek, udanych ataków Anny Grejman i błędów rywalek. Widząc, co dzieje się na parkiecie, reagował Mirosław Zawieracz. Szkoleniowiec PTPS-u poprosił o czas oraz wprowadził na boisko Darię Paszek w miejsce Joanny Kuligowskiej. Kujawska drużyna nie zwalniała jednak tempa. Przy stanie 7:2 w polu serwisowym pojawiła się Rachael Adams, która swoją zagrywką utrudniała przyjęcie przeciwniczkom (13:2). Gdy na drugiej przerwie technicznej Pałac Bydgoszcz prowadził różnicą dwunastu „oczek”, tylko najwięksi optymiści pilskiego zespołu mogli wierzyć w odwrócenie przez ich ulubienice losów sobotniego pojedynku (16:4). Bydgoszczanki konsekwentnie dążyły do zwycięstwa, a ich przewaga oscylowała wokół dwunastu punktów (20:8). W samej końcówce partii w szeregi Pałacu wdarło się rozluźnienie. Wykorzystały to zawodniczki PTPS-u, które rozpoczęły pościg za rywalkami. Początkowo zmniejszyły straty do ośmiu punktów (14:22). Kilka akcji później skuteczny atak Zuzanny Czyżnielewskiej dał drużynie z grodu nad Brdą pierwszego meczbola (24:16). Jednakże przeciwniczki obroniły się, a następnie na swoją korzyść rozstrzygnęły cztery kolejne akcje, przy serwisie Tijany Malesević. Widmo powtórki siatkarskiego cudu z Kędzierzyna-Koźla zaczęło zaglądać w oczy miejscowym, ale ostatecznie nie dopuściła do tego Mayvelis  Adlum Martinez. Kubanka, która kilka chwil wcześniej weszła na parkiet, silnym atakiem zakończyła seta i mecz na korzyść Pałacu. Tym samym na przerwę świąteczną w lepszych nastrojach mogą udać się podopieczne Rafała Gąsiora, które zdobywając komplet punktów uczyniły krok w kierunku awansu do najlepszej ósemki. MVP wybrana została  Rachael Adams.

Pałac Bydgoszcz – PTPS Piła 3:0
(25:20, 25:23, 25:21)

Pałac Bydgoszcz: Schulz (11 pkt.), Mazurek (3), Grejman (11), Adams (14), Mucha (3), Czyżnielewska (13), Kuehn-Jarek (libero) oraz Martinez (2) i Krzywicka
PTPS Piła: Kuligowska (3 pkt.), Martałek (6), Malesevic (9), Lis (4), Krawulska (12), Katic, Wysocka (libero) oraz Naczk (3), Paszek (6), Kajzer (2) i Borek