Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Jak zmienią grę nowe przepisy wprowadzone przez FIVB?

Jak zmienią grę nowe przepisy wprowadzone przez FIVB?

fot. FIVB

Wczoraj FIVB ogłosiła nowe przepisy gry w siatkówkę halową i plażową, które mają obowiązywać w latach 2013-2016. Zmiany nie są może rewolucyjne, ale z pewnością wpłyną na grę i... system szkolenia. Czy sprawią, że siatkówka będzie jeszcze atrakcyjniejsza?

Siatkówka zmienia się w ostatnich latach nieprzerwanie. Po rewolucyjnych zmianach dotyczących formatu gry (każda akcja to punkt, sety do 25 punktów) i wprowadzeniu zawodnika libero, wszystkie późniejsze zmiany były raczej kosmetyczne. Przepisy, które opublikowała wczoraj światowa federacja, już mogą zmienić nieco grę i taktykę zespołu.

Najpoważniejszą zmianą jest ocena pierwszego odbicia zespołu. Do tej pory w tym odbiciu piłka mogła być odbita nieczysto, pod warunkiem, że nie była rzucona. Teraz pierwsze odbicie zespołu nie będzie mogło być podwójne, co sprawi, że przyjęcie piłki z zagrywki i po ataku sposobem górnym będzie niezwykle trudne. Do tej pory większość zespołów w ten sposób radziła sobie z zagrywkami typu „float”, od przyszłego roku trzeba będzie zmienić treningi i nauczyć wszystkich przyjmowania zagrywki sposobem dolnym. Ta zmiana z pewnością spowoduje, że w meczach będziemy obserwowali mniej silnych zagrywek z wyskoku, na rzecz trudnych technicznie „floatów” celowanych w ósmy czy dziewiąty metr boiska. Teoretycznie powinno to sprzyjać płynności gry (mniej asów serwisowych i silnych zagrywek), pod warunkiem oczywiście, że przyjmujący nauczą się takie zagrywki przyjmować sposobem dolnym.

Zaostrzeniu uległy przepisy dotyczące zastąpienia libero oraz zasłony. Teraz zawodnicy libero będą musieli bardziej pilnować ustawienia i pamiętać, by zastąpienie nastąpiło przed gwizdkiem sędziego. Arbitrzy mają zwracać większą uwagę na błąd zasłony, który popełniany jest we wszystkich rozgrywkach nagminnie, ale bardzo rzadko jest odgwizdywany. Zawodnicy drużyny zagrywającej nie będą mogli w żaden sposób zasłaniać toru lotu piłki oraz zawodnika wprowadzającego piłkę do gry.Pozostałe zmiany można nazwać kosmetyczno-porządkowymi. Ostatecznie zrezygnowano z propozycji 14-osobowego składu zespołu – każda drużyna ma od tej pory liczyć 12 zawodników, ale na ławce będzie mogło zasiąść nawet dwóch asystentów trenera. Zmieniono również sygnalizację kar, przywracając taką, która przed laty już funkcjonowała w siatkówce halowej, a jest cały czas obecna w siatkówce plażowej. Od nowego roku żółta kartka ma być ostrzeżeniem danym zespołowi bez żadnej konsekwencji, stratę punktu oznaczać będzie dopiero kartka czerwona. Wykluczenie będzie sygnalizowane żółtą i czerwoną kartką w jednej ręce sędziego, a gdy arbiter pokaże w jednej ręce żółtą, a w drugiej czerwoną kartkę, oznaczać to będzie dyskwalifikację. To pierwszy krok do ujednolicania przepisów siatkówki halowej i plażowej, co niedawno zapowiadał nowy prezydent FIVB.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved