Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Co dalej ze Stalą Mielec i jej licencją?

Co dalej ze Stalą Mielec i jej licencją?

fot. archiwum

Wszystko wskazuje na to, że Stal Mielec dokończy rozgrywki w I lidze kobiet. Mimo zaległości wobec zawodniczek Komisja ds. Licencji Klubowych nie zdecyduje się na odebranie klubowi licencji. Problem mają za to zawodniczki, które zerwały kontrakty.

O tym, że mielecka Stal ma problemy, wiadomo już od dłuższego czasu. Po spadku z ekstraklasy klub otrzymał warunkową licencję na grę w I lidze, zobowiązując się do regulowania zaległych płatności na podstawie ugód z zawodniczkami. Dość szybko okazało się, że umowy te nie są respektowane, a zawodniczki, które obecnie grają już w innych klubach, szybko zwróciły się do PZPS o pomoc. Stali groziło odebranie licencji i wycofanie zespołu z rozgrywek.

Do tego doszły zaległości finansowe wobec zawodniczek, które w tym sezonie reprezentowały barwy klubu. Magdalena Hawryła i Jowita Jaroszewicz, nie mogąc doczekać się na swoje pieniądze, powiadomiły klub o zerwaniu kontraktu i wyjechały z Mielca. Podobnie uczyniła Urszula Bejga. Zarząd Stali Mielec stwierdził, że zawodniczki uczyniły to bez podstaw prawnych i zawiesił je. Sprawa tych należności i kontraktów zapewne znajdzie finał w sądzie.

Komisja ds Licencji Klubowych przy PZPS miała do zgryzienia ciężki orzech. Zawodniczki (te byłe i te obecne) dość szybko udowodniły, że klub zalega im z wypłatami i nie realizuje umów zawartych przed sezonem, dotyczących spłat zadłużenia. Sprawa wydawała się dość prosta, Stal Mielec nie spełniała wymagań licencyjnych i groziło jej wycofanie z rozgrywek. Ale… zarząd klubu zakwestionował umowy podpisywane jakiś czas temu, twierdząc, że ze strony klubu podpisała je osoba do tego nieuprawniona. W związku z tym zaległości finansowe klubu… nie dotyczą i sprawą musi zając się sąd. Potwierdziła to opinia prawna, o jaką poprosiła komisja i na jej podstawie odmówiła odebrania licencji klubowej.Problem mają zawodniczki, które rozwiązały z klubem kontrakty, bowiem w tym sezonie mogą już nigdzie nie zagrać. Problemem są przepisy uchwalone przez Zarząd PZPS, zabraniające dwukrotnej zmiany barw klubowych w jednym sezonie (a więc od 1 lipca). Zarówno Hawryła, jak i Jaroszewicz barwy klubowe już raz w tym sezonie zmieniły i Wydział Rozgrywek zgodnie z przepisami odmówił ponownej rejestracji ich licencji w nowym klubie. Obie zawodniczki chce zatrudnić Wieżyca Stężyca, jednak ktoś wprowadził klub z Pomorza, jak i same zawodniczki w błąd, że taki transfer może być jeszcze możliwy w tym sezonie. Podobnie ma się sprawa przejścia do Stężycy Katarzyny Bury z Piasta Szczecin oraz transfer Alicji Malinowskiej z Polic do AZS UEK Kraków. Wszystkie te zawodniczki już raz w tym sezonie klub zmieniały… Zawodniczki i ich menadżerowie chcą przedstawić sprawę Zarządowi PZPS i liczyć, że to Zarząd pozwoli im na grę w nowych klubach w tym sezonie. Trudno jednak liczyć na to, że Zarząd PZPS postąpi wbrew przepisom, które sam uchwalał, narażając się na protesty pozostałych klubów I ligi kobiet, których rywal dokona znacznego wzmocnienia obchodząc istniejące przepisy. Trochę inaczej wygląda sytuacja Urszuli Bejgi, która w Mielcu grała na certyfikacie wypożyczenia z PTPS Piła. Zawodniczka udowodniła istnienie zaległości finansowych klubu wobec niej i certyfikat został anulowany. Do końca roku Bejga może więc jeszcze zmienić barwy klubowe, ale niemożliwym jest wystawienie kolejnego certyfikatu – musi być to transfer definitywny.

Przed Zarządem stanie również sprawa licencji dla mieleckiej Stali. Tu również działacze siatkarskiej centrali nie będą mieli łatwego zadania, bo choć klub ewidentnie nie spełnia warunków licencyjnych, to zagmatwana prawnie sprawa powoduje, że odebranie licencji może grozić skutkami prawnymi. I tak tworzy się niebezpieczny precedens i przykład dla innych klubów, że… można mieć zaległości i nadal grać w lidze.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet, inne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved