Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Czarni Radom wyeliminowali Trefla Gdańsk

PP: Czarni Radom wyeliminowali Trefla Gdańsk

Siatkarze pierwszoligowej ekipy Czarnych Radom pokonali w V rundzie Pucharu Polski Trefla Gdańsk i w kolejnej zmierzą się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Radomianie w meczu rozgrywanym przed własną publicznością wygrali z "plusligowcami" 3:1.

Już od początku pierwszej partii drużyna z Radomia świadoma celu, jaki chce osiągnąć, dyktowała warunki gry. Kiedy Wojciech Żaliński mylił się w ataku, po stronie gospodarzy wysoką skutecznością popisywał się Krzysztof Ferek. Na pierwszą przerwę techniczną Czarni schodzili z czteropunktowym prowadzeniem (8:4), które dał im ponowny atak w aut, pochodzącego z Radomia, Żalińskiego. W kolejnej fazie seta gra gości nie wyglądała lepiej, choć udało im się zbliżyć do radomian na jeden punkt po nieudanej kiwce Kamila Gutkowskiego (14:13). Dla Trefla był to ostatni dzwonek, żeby dogonić zmobilizowanych siatkarzy z Radomia. Do gry wrócił Wojciech Żaliński, na środku błyszczał także Michał Kaczmarek, a ich dobra postawa zaowocowała remisem 22:22. Mimo że to Czarni prowadzili przez cały set, w końcówce lepsi okazali się gdańszczanie, którzy wygrali 25:23.

W drugim secie mobilizacja w obu drużynach zdecydowanie wzrosła, polepszyła się także jakość gry. Żaden z zespołów nie był w stanie uzyskać większego niż jednopunktowe prowadzenia. Kiedy skutecznymi blokami popisywali się siatkarze Czarnych, zawodnicy z Gdańska nie pozostawali im dłużni i odpowiadali tym samym. Jednak udane akcje, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony, przeplatane były błędami. Na drugiej przerwie technicznej minimalnie (16:15) prowadzili goście, po skutecznym zbiciu Sławomira Zemlika z lewego skrzydła. Po przerwie kibice zgromadzeni w hali w Radomiu ponownie byli świadkami wyrównanej gry punkt za punkt, choć goście zaczęli popełniać błędy. Dwukrotnie mylili się Patryk Szczurek i Sławomir Stolc, pomagając Czarnym wyjść na dwupunktowe prowadzenie (22:20). Udane ataki Kamila Gutkowskiego dały gospodarzom pierwszą piłkę setową (24:22), którą w następnej akcji na dwudziesty piąty punkt zamienił Wojciech Żaliński, popełniając błąd w ataku.

Czarni, wyraźnie podbudowani doprowadzeniem w meczu do remisu, trzeciego seta rozpoczęli od wysokiego prowadzenia (7:3). W ataku po stronie gospodarzy brylowali przede wszystkim Jakub Wachnik i Krzysztof Ferek, swoją grą zwiększając przewagę Czarnych do siedmiu punktów (16:9). Goście cały czas mieli problem z postawieniem skutecznego bloku, choć w końcówce zmobilizowali się i po efektownych akcjach Bartosza Pietruczuka zmniejszyli przewagę gospodarzy do czterech punktów (21:17). Dalej punktowali już jednak tylko radomianie. Kamil Gutkowski wraz z Maciejem Kałaszem zablokowali na skrzydle Wojciecha Żalińskiego, zaś Jakub Wachnik posłał dwa asy serwisowe i zwycięstwo Czarnych w trzecim secie stało się faktem.

Ostatnią odsłonę gospodarze rozpoczęli identycznie jak poprzednią (7:3). W ataku nie mylił się Krzysztof Ferek, skuteczni byli także Kamil Gutkowski i Janusz Gałązka. Przewaga pierwszoligowego zespołu rosła z każdym błędem popełnianym przez Trefl (15:8). Dwukrotnie pomylił się Wojciech Żaliński, który chwilę później zmobilizował się i popisał piękną wymianą ciosów z Wachnikiem. Wygranie długiej akcji nie poderwało jednak zespołu z PlusLigi, który wprawdzie nie tracił już punktów seriami, ale nie był też w stanie dogonić drużyny Wojciecha Stępnia. Do błędów Stolca i Kaczmarka, Wojciech Żaliński dołożył jeszcze żółtą kartkę za dyskusję z sędzią i przewaga radomian urosła do dziewięciu punktów. Ostatnia akcja tego meczu to popsuta zagrywka Pietruczuka. Czarni wygrali 25:16 i cały mecz 3:1, awansując tym samym do ćwierćfinałów Pucharu Polski.

Czarni Radom – Trefl Gdańsk 3:1
(23:25, 25:22, 25:17, 25:16)

Składy drużyn:
RCS Czarni: Gonciarz, Ferek, Gutkowski, Wachnik, Grzechnik, Ostrowski, Pszenny (libero) oraz Filipowicz (libero) i Kałasz
Lotos Trefl: M’Baye, Kaczmarek, Szczurek, Zemlik, Stolc, Żaliński, Kaczmarek (libero)