Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga francuska: Bartosz Janeczek po raz kolejny bez wygranej

Liga francuska: Bartosz Janeczek po raz kolejny bez wygranej

Przegrane tie-breaki powoli stają się znakiem firmowym Chaumont. W miniony weekend Bartosz Janeczek i koledzy przegrali 2:3 z Montpellier, a polski atakujący rozegrał dość przeciętne spotkanie. Na szczycie tabeli niezmiennie króluje niepokonane Tours.

Ligowe zmagania 11. kolejki otworzyło piątkowe spotkanie pomiędzy Beauvais i Narbonne. Gospodarze przegrali 1:3 i skończyli tym samym swoją dobrą serię – w ostatnich czterech spotkaniach trzy razy wygrali i raz ulegli w tie-breaku, zdobywając dziesięć punktów na dwanaście możliwych do zdobycia. Beauvais dobrze rozpoczęło spotkanie, od wygrania pierwszego seta do 18. Później już było gorzej. – Nigdy nie może być zbyt łatwo. Pierwszy set to przede wszystkim okres, kiedy najlepiej zagrywaliśmy. Potem jakość naszej zagrywki uległa pogorszeniu i Narbonne mogło grać środkiem – opisywał przyczyny porażki Cédric Dubois, trener miejscowej ekipy. Taki rezultat spowodował, że Beauvais spadło na ósmą pozycję, na szóstą zaś wskoczyło Narbonne.

Beauvais Oise – Narbonne Volley 1:3
(25:18, 22:25, 23:25, 22:25)

Mistrz Francji kontynuuje swoją zwycięską serię. Tym razem wyższość Tours musiało uznać Nantes, które przegrało w czterech setach. Tylko w drugiej partii podopieczni Mauricio Paesa spuścili nieco z tonu, co kosztowało ich porażkę w tej odsłonie meczu. W pozostałych trzech setach zaprezentowali bardzo dobrą grę, a ich przebieg następował według podobnego scenariusza. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga gospodarzy wynosiła jeden – dwa punkty i dopiero w dalszej części seta odskakiwali oni rywalowi. Dzięki tej wygranej oraz korzystając z porażki Arago de Sète, aktualnie drugiej drużyny w klasyfikacji, przewaga lidera nad kolejnym zespołem w tabeli wzrosła już do sześciu punktów.

Tours Volley-Ball – Nantes-Rezé 3:1
(25:12, 23:25, 25:17, 25:23)

Dobra passa Arago de Sète skończyła się, a wicelider przegrał w miniony weekend z AS Cannes. Gospodarze po przegranej pierwszej partii, w drugiej mieli czteropunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej, którego nie potrafili utrzymać. Na drugiej przerwie technicznej przegrywali już dwoma punktami, a potem rywal powiększył przewagę i zrobiło się 2:0. W trzeciej partii podopieczni Patricka Duflosa przebudzili się i wygrali, ale już w kolejnej partii górą ponownie byli goście, którzy w rezultacie wywieźli z Sète komplet punktów. Ta porażka spowodowała, że teraz Sète będzie trudniej dogonić lidera, bo dystans wzrósł do sześciu punktów.

Arago de Sète – AS Cannes VB 1:3
(20:25, 22:25, 25:20, 22:25)

Siatkarze Avignon wreszcie mają powód do radości, bo w minionej kolejce udało im się odnieść zwycięstwo, dopiero drugie w tym sezonie. Pokonali na własnym parkiecie Toulouse, które po tej przegranej spadło na ostatnie miejsce w tabeli. Oprócz czwartego seta, spotkanie było zacięte, a dodatkowo w trzeciej partii gospodarze mieli sześć piłek meczowych, ale przegrali 29:31. Potrafili jednak odbudować się w czwartej partii, w której pokonali rywala do 15. Z dobrej strony w szeregach drużyny z Avignonu pokazali się litewski atakujący Arvydas Miseikis (najlepiej punktujący zawodnik spotkania z dorobkiem 24 punktów) oraz znany polskim kibicom Michal Cerven, który aż sześciokrotnie zablokował skutecznie ataki rywali.

Avignon Volley-Ball – Spacer’s Toulouse 3:1
(25:23, 25:21, 29:31, 25:15)

W kolejnym meczu Ajaccio gładko przegrało z Paris Volley w trzech setach. Gospodarze w meczu zdawali się bardziej walczyć ze sobą niż z przeciwnikiem, popełnili więcej błędów i wobec dobrze dysponowanych paryżan niewiele mogli zdziałać. – To był naprawdę pierwszy taki anty-mecz w naszym wykonaniu przed własną publicznością i mam nadzieję, że ostatni – powiedział po porażce nieco zdegustowany Frédéric Ferrandez, trener zespołu z Korsyki i dodał: – Zostaliśmy pokonani przez drużynę zdecydowanie mocniejszą od nas. Ta porażka kosztowała wyspiarzy spadek na siódmą pozycję w tabeli, natomiast siatkarze ze stolicy Francji nadal zajmują czwartą lokatę, ale już tylko punkt dzieli ich od miejsca na podium.

GFCOA Ajaccio – Paris Volley 0:3
(18:25, 26:28, 28:30)

Przegrane tie-breaki powoli stają się specjalnością Chaumont. Podobnie jak chociażby tydzień czy trzy tygodnie temu, Bartosz Janeczek i jego koledzy w decydującej partii nie potrafili postawić kropki nad „i”. Zresztą gospodarze mają czego żałować, bo prowadzili 2:1 w meczu, ale w czwartej partii pozwolili rywalom rozegrać się i doprowadzić do tie-breaka. W decydującym secie, zresztą najdłuższym w całym spotkaniu, żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi. W końcu po blisko półgodzinnej grze lepsze okazało się Montpellier. Polski atakujący rozegrał dosyć przeciętne spotkanie – zdobył 13 punktów, wszystkie atakiem, przy skuteczności w tym elemencie wynoszącej 38%. Chaumont spadło w tabeli na dziewiąte miejsce.

Chaumont VB 52 – Montpellier Volley UC 2:3
(25:23, 14:25, 25:17, 17:25, 28:30)

W rozegranym w niedzielę meczu pomiędzy Tourcoing i Rennes lepsi okazali się gospodarze. Miejscowi przegrywali już 0:2 w setach, ale potrafili się podnieść i wygrać w tie-breaku. Dużo dobrego do gry wnieśli młodzi zawodnicy Tourcoing: Yacine Louati, Simon Pelletier i Paul Villard. Zwłaszcza ten ostatni wchodząc w trzecim secie udanie zastąpił średnio radzącego sobie Marka Dusharme’a. Dla Bretończyków była to kolejna porażka, która przybliżyła ich do dołu tabeli. – Jeżeli chodzi o stronę mentalną, to moja drużyna sama zniszczyła siebie, a grała przecież przeciwko juniorom… można powiedzieć, że klasa i motywacja pokonały doświadczenie – smucił się po meczu Boris Grebennikov, trener Rennes.

Tourcoing VB LM – Rennes Volley 35 3:2
(19:25, 25:27, 26:24, 25:20, 15:11)