Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > A. Chiappini: Siatkarska mapa świata przesunęła się na wschód

A. Chiappini: Siatkarska mapa świata przesunęła się na wschód

fot. archiwum

- W tym sezonie poziom Ligi Mistrzyń jest bardzo wysoki i kandydatów do zwycięstwa jest bardzo wielu - mówi obecny trener Azerrailu Baku, a wcześniej Trefla Sopot, Alessandro Chiappini. Włoski szkoleniowiec chwali też sobie współpracę z Mileną Radecką.

W ubiegłym tygodniu w siedzibie CEV w Lozannie odbyło się losowanie par play-off Ligi Mistrzyń kobiet. W kolejnej rundzie dojdzie do pojedynku azerskiego, bowiem rywalem zespołu Azerrail Baku będzie ekipa Lokomotivu Baku. O wrażeniach po losowaniu, o rundzie zasadniczej w wykonaniu Azerrail oraz o szansach Atomu Trefl Sopot postanowiliśmy porozmawiać z trenerem zespołu Azerrail Baku – Alessandro Chiappinim.

Alessandro, gratulacje z okazji awansu do kolejnej rundy Ligi Mistrzyń. Czy jesteś zadowolony z wyników losowania, a może miałeś inne oczekiwania? Zespół Lokomitivu wydaje się być naprawdę silny…

Alessandro Chiappini:Szczerze mówiąc, jestem zadowolony z losowania Ligi Mistrzyń przede wszystkim z jednego względu. Będziemy rozgrywali nasze spotkania w Baku i nie będziemy musieli tak dużo podróżować. Znamy nasze rywalki doskonale, bo gramy w tej samej lidze i bardzo szanujemy ten zespół. Obserwując ich obecną grę, mamy świadomość, że są w bardzo dobrej dyspozycji i grają siatkówkę na wysokim poziomie, więc przed nami niezwykle trudne spotkania.Jak podsumowałbyś rundę grupową? Zadowolony jesteś z postawy swojego zespołu? Dwukrotna przegrana z Eczacibasi 0:3 chluby na pewno nie przynosi…

No tak, to prawda i nie jestem szczególnie zadowolony z postawy mojego zespołu. W pierwszej rundzie wygraliśmy dwa pierwsze spotkania z Dąbrową oraz z Dreznem, ale przegraliśmy właśnie z Eczacibasi. Wtedy jeszcze nie było to dramatyczne, bo przecież ten zespół to moim zdaniem najlepszy kandydat w drodze do turnieju finałowego w Istambule. Gorsza w naszym wykonaniu była runda rewanżowa. Graliśmy trzy spotkania i wszystkie trzy przegraliśmy, więc trudno tutaj o powód do radości, ale dla mnie najważniejsze, że jesteśmy w kolejnej rundzie.

Jak oceniasz formę swojego zespołu i nad czym obecnie przede wszystkim pracujecie?

Obecnie intensywnie trenujemy, aby poprawić ogólnie poziom naszej gry. Nie ukrywam, że dyspozycja mojej ekipy nie jest jeszcze optymalna, ale naszym zadaniem jest maksymalna koncentracja na treningu i wykonywanie ciężkiej pracy. Tylko w ten sposób możemy w jakikolwiek sposób myśleć o tym, aby iść do przodu. Pracujemy na wszelkimi elementami, ale przede wszystkim nad wyeliminowaniem błędów własnych oraz koncentracją na konsekwentnym zdobywaniu punktów, aby nie tracić ich seriami.

Który z zespołów szczególnie wywarł na tobie pozytywne wrażenie?

Sporo takich zespołów jest, ale jak dla mnie z najciekawszej strony pokazały się Eczacibasi i Vakifbank Stambuł, Lokomotiv Baku, Dynamo Kazań, Rabita Baku, Galatasaray Stambuł oraz Atom Trefl Sopot, który też pokusił się o bardzo dobry rezultat. W tym sezonie poziom Ligi Mistrzyń jest bardzo wysoki i kandydatów do zwycięstwa jest bardzo wielu.

A co z zespołami włoskimi? Jak pokazuje losowanie, nie odgrywają one już takiej roli jak kiedyś, kiedy to dominacja włoskiego Bergamo czy Pesaro były nieodłącznym elementem Ligi Mistrzyń.

Myślę, że poziom ligi włoskiej znacznie się obniżył, ale to wszystko ma związek z finansami i z faktem, że odeszło z tej ligi wiele znaczących zawodniczek. Ale nie oceniałbym jednoznacznie zespołów Asystelu oraz Busto Arsizio, bo one nadal potrafią dobrze grać w siatkówkę. Nie da się jednak ukryć, że siatkarska mapa świata przesunęła się na wschód.

Ostatnio rozmawialiśmy we wrześniu i powiedziałeś wtedy, że głównym wyzwaniem stojącym przed twoim zespołem jest zbudowanie zespołu i potrzeba wam treningu. Jak oceniasz to z perspektywy czasu? Udało się tego dokonać?

Zbudowanie zespołu i jedności w zespole, kiedy posiada się tak wiele kultur i narodowości w drużynie, nie stanowi aż takiego problemu. Język siatkówki jest taki sam w każdym kraju, o wiele trudniejszym zadaniem wydawało mi się i wydaje mi się nadal, abyśmy mieli wszyscy takie samo spojrzenie na kwestie treningowe oraz na rozwiązywanie sytuacji w meczu. Nad tym pracujemy.

Jak układa się współpraca z Mileną Radecką – naszą reprezentantką? Milena wydaje się być zadowolona ze swojej decyzji i gry w Baku…

Milena to wspaniała zawodniczka, a współpraca z nią to przyjemność. Każdego dnia jest w coraz lepszej dyspozycji, szczególnie fizycznej. Warto pamiętać, że rozpoczęła ten sezon po dłuższej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi. Mam nadzieję, że jej też się w Baku podoba i będzie nam bardzo pomocna w realizacji naszych celów na ten sezon.

Miałeś wolną rękę w dobieraniu zespołu w tym roku, więc trzeba też zapytać o to, jakie cele postawili przed tobą działacze?

Naszym pierwszym i podstawowym celem jest poprawienie pozycji w lidze azerskiej w porównaniu do tamtego sezonu. Ale to nie jest tylko tak, że my w tej lidze się wzmocniliśmy, ale również inne zespoły mają bardzo dobre składy. Zdobycie Mistrzostwa Azerbejdżanu to zadanie bardzo trudne. Co do Ligi Mistrzów, dochodzą tutaj zespoły rosyjskie i tureckie, ale również Busto Arsizio może być groźnym rywalem. Będziemy starali się w tych rozgrywkach dojść jak najdalej, ale nie będzie to łatwe zadanie.

Jak oceniasz szanse Sopotu w Lidze Mistrzyń i czy śledzisz ich spotkania? Czy mają szansę pokonać Vakifbank?

Jasne, dlaczego nie… przecież Sopot to też mocny zespół. Muszą walczyć.

Tęsknisz jeszcze za Sopotem?

Pewnie, bo zawsze podkreślałem, że czas spędzony w Polsce był wspaniały. Spotkałem bardzo dużo cudownych ludzi, przyjaciół oraz osób, które wspierały siatkówkę całym sercem. Każdy mecz w polskiej ekstraklasie to było wielkie wydarzenie i ogromne widowisko. Pewnie, że tęsknię za Sopotem, ale powiem ci, że do końca życia będę w sercu wspominał ten czas, który razem przeżyliśmy.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved