Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > A. Liniarska: W zespole z Białegostoku panuje totalny miszmasz

A. Liniarska: W zespole z Białegostoku panuje totalny miszmasz

fot. archiwum

- Ważne, że wygrałyśmy za trzy punkty, nieważne w jakim stylu. Liczy się tylko to, że komplet punktów pozostał w Dąbrowie Górniczej - powiedziała po spotkaniu środkowa dąbrowskiej ekipy, Aleksandra Liniarska

Potrzebowałyście niewiele ponad godzinę, by pokonać najsłabszy ligowy zespół.

Aleksandra Liniarska:Może i najsłabszy, ale z takimi dziewczynkami, które atakują ręką, głową, gdzie się da, gra się bardzo ciężko. Przygotowując się do tego spotkania, trudno było powiedzieć, kto wyjdzie na parkiet i na jakiej pozycji zagra. W zespole AZS-u Białystok panuje prawdziwy, totalny miszmasz. Ważne, że wygrałyśmy za trzy punkty, nieważne w jakim stylu. Liczy się tylko to, że komplet punktów pozostał w Dąbrowie Górniczej.

Mówi pani o stylu gry, czy mając takiego przeciwnika, trudno jest utrzymać koncentrację od pierwszej do ostatniej piłki?Do każdego przeciwnika przygotowujemy się z osobna, ustalamy pewną taktykę. Jak wcześniej powiedziałam, nie wiedziałyśmy jakim składem AZS dzisiaj wejdzie na boisko. Kłopoty kadrowe naszych dzisiejszych przeciwniczek spowodowały, że ich gra wyglądała tak, jak było to widać. „Pełny spontan” w ich wykonaniu. Gra się tak, jak przeciwnik pozwala, a my staramy się być skoncentrowane w przeciągu całego spotkania. Nie lekceważymy nikogo.

Dzisiejsze spotkanie rozgrywałyście momentami na stojąco, pozwalając na punktowanie ze strony przeciwnika.

– Mecz dzisiejszy nie był wcale łatwym spotkaniem. To tylko może się tak wydawać, że skoro przyjeżdża do nas ostatnia drużyna w tabeli, w dodatku z wielkimi kłopotami kadrowymi, to spotkanie będzie typowym spacerem po Białymstoku. Akademiczki walczyły od pierwszego do ostatniego gwizdka, dziewczynki dostały szansę i za wszelką cenę, mimo takich czy innych umiejętności, chciały ją wykorzystać. Siały tak mocną zagrywką, że powiem szczerze, trudno było ją przyjąć i wyprowadzić punktowy atak.

Faktem jest, że Natalia Kurnikowska męczyła wasz zespół zagrywką.

– Nie tylko Natalka zagrywała wręcz kąśliwie, cały zespół zagrywał bardzo mocno. Pewnie taka była ich taktyka, jak można ustalić inną, kiedy przyjeżdża się na mecz bez zmienniczek.

Osobiście pierwszy raz spotkałem się z tym, by na najwyższym poziomie rozgrywek jeden z zespołów miał pusty kwadrat rezerwowych.

– Tak, to pewnie pierwszy raz tak się zdarzyło. Wszyscy wiemy, że w Białymstoku są duże problemy, ale nie mnie to oceniać. Kiedy przystępujemy do walki o ligowe punkty, patrzeć musimy tylko i wyłącznie na siebie. Grać tak jak gramy, by powiększać zdobycze punktowe. Celem naszym jest wypracowanie sobie jak najlepszej pozycji przed rundą finałową. A dziewczynom z Białegostoku życzę, by dobrze się trzymały, by w kolejnych pojedynkach dobrze walczyły o punkty, życzę im po prostu powodzenia. Nie chciałabym w tej chwili gdzieś tam ich plasować, mówić o ich szansach na dzień dzisiejszy.

Za tydzień wyjazd do Sopotu na ostatnią ligową potyczkę w tym roku.

– Na temat meczu w Sopocie, powiem szczerze, jeszcze nie myślałam. Przed nami przygotowania do tego spotkania. Obejrzymy sobie spotkania ubiegłorocznego mistrza Polski na video i ustalimy taktykę. Dziewczyny z Sopotu grają bardzo dobrą siatkówkę. Od czasu pierwszego zwycięskiego spotkania w naszej hali zespół ten znacznie poprawił swoją grę. Spotkanie to nie będzie dla nas łatwym meczem. Będzie na pewno to mecz walki i będziemy chcieli wyjść z niego zwycięsko.

Będzie to zdecydowanie inny przeciwnik niż dzisiejszy AZS Białystok.

– Moim zdaniem z mistrzem Polski będzie się grało łatwiej niż z tym składem Białegostoku z dnia dzisiejszego. Będzie przynajmniej wiadomo, gdzie która dziewczyna atakuje. Dzisiaj tej wiedzy nie miałyśmy, gdzieś tam ręką, głową itd.

Chce pani powiedzieć, że gra w piłkę siatkową to wyrachowana taktyka?

– Bardziej doświadczone zawodniczki atakują po kierunkach i wtedy na przykład blok ustawia się na prosto czy na skos. Pewne rzeczy można przewidzieć, rozpracować każdą dziewczynę z drużyny przeciwnej. Dzisiaj nie było takiej możliwości. Do tych dziewczyn, które wystąpiły w zespole białostockiego AZS-u, ciężko było skoczyć. Skakałyśmy przed siebie, a one gdzieś tam obijają po rękach, pod łokciami, pod rękami. Z takim przeciwnikiem i taką niewiadomą gra się o wiele gorzej.

Wróćmy na chwilę do zakończonej przez wasz zespół Ligi Mistrzyń i losowania Challenge Round. Czeka was kolejna wyprawa do Turcji.

– Po raz kolejny trafiłyśmy na mocny turecki zespół. W Fenerbahce Istambuł gra Berenika Okuniewska. Na pewno łatwo nie będzie, ale nie jesteśmy bez szans tym bardziej, że pierwsze spotkanie gramy w Istambule, a rewanż u siebie. Przypomnieć też muszę, że w tej fazie rozgrywek obowiązuje zasada złotego seta. Po przegranym rewanżowym spotkaniu z zespołem Eczacibasi drużyna Okuniewskiej grała po nas, oglądałyśmy trochę to spotkanie, faktem jest, że jest to silny zespół, ale my przecież słabe nie jesteśmy. Na pewno powalczymy o zwycięstwo i awans do następnej rundy.

Czasem zastanawiam się, czy jest sens ciągnąć dalej rozgrywki po odpadnięciu z Ligi Mistrzyń. Po stronie minusów widzę mordercze, dalekie podróże, przesilenie fizyczne. Po stronie plusów – nie widzę nic.

– Tak do końca nie jest. Jesteśmy zawodniczkami, a naszą rolą jest grać, po prostu grać. Ogrywać się z najlepszymi. Spotkania z najlepszymi na pewno dają nam wiele pozytywnego. Pewne już zdobyte boiskowe doświadczenie zwiększa się. Grając z najlepszymi, dążymy do perfekcji w swoim wykonaniu. Takie potyczki na pewno zaprocentują na naszych rodzimych parkietach. Dlatego widzę wiele plusów takich spotkań na tak zwanym szczycie. Z minusami natomiast całkowicie się zgadzam. Podróże są bardzo męczące, my jesteśmy wysokie i jeśli przytrafi nam się po kilka czy kilkanaście godzin siedzieć w samolocie, to proszę uwierzyć, że do przyjemności to nie należy. Ogólnie rzecz biorąc, widzę jednak więcej plusów niż minusów.

 

* Rozmawiał Mirek Stroński (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved