Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Dwa złote sety, awans AZS-u Białystok

Challenge Cup: Dwa złote sety, awans AZS-u Białystok

Szesnaście meczów i tylko dwa złote sety. Oto bilans rewanżowych spotkań Challenge Cup kobiet. W pozostałych spotkaniach wygrywały faworytki. Złotego seta potrzebowały też zawodniczki AZS-u Białystok, by awansować do kolejnej rundy.

Podopieczne Czesława Tobolskiego w pierwszym spotkaniu z Olympiakosem Pireus wygrały bez straty seta. Do rewanżu przystąpiły jednak bez dwóch swoich ważnych ogniw – Jack i Thompson, które na tę chwilę opuściły zespół. Brak podstawowych zawodniczek był widoczny w szeregach AZS-u, które gładko przegrały spotkanie. W złotym secie AZS wspiął się jednak na wyżyny i po ciężkim boju pokonał Olympiakos 15:12, zdobywając tym samym awans do kolejnej rundy. W niej na siatkarki Czesława Tobolskiego czeka już ukraińska drużyna – Chimik Jużnyj, która łatwo pokonała Gent Dames z Belgii.

Zgodnie z planem potoczyły się spotkania Universal Modeny i Dynama Krasnodar. Oba zespoły zwyciężyły w stosunku 3:1 niżej notowane zespoły i pewnie awansowały do 1/8 finału. Nie zawiodła także inna włoska drużyna – Rebecchin.Maccenica Piacenza, która w trzech setach pokonała Apollon Limassol. Cypryjki nie były w stanie nawiązać chociaż przez chwilę wyrównanej walki z rywalkami. Świadczy o tym fakt, że w całym pojedynku zdobyły zaledwie 25 „oczek”. W trzeciej partii padł wręcz rekordowy wynik – 25:4. Nie lepiej było też w premierowej odsłonie, w której Apollon zdołał wywalczyć 7 punktów. Pierwszym sędzią spotkania był polski arbiter – Jarosław Makowski. Inny z zespołów cypryjskich – AEL Limassol awans uzyskał już wcześniej, wygrywając walkowerem z albańskim Minatori Rreshen.

Jedyny tie-break rozegrano w Norwegii. Stod Volley Steinkjer pokonał 3:2 Jedinstvo Brcko, a z racji tego, że pierwszy mecz padł łupem Bośniaczek, o awansie do kolejnej fazy zadecydował złoty set. Zwycięstwo gospodyń 15:13 przypieczętowało ich awans. Warto dodać, że o sile ekipy norweskiej stanowią polskie zawodniczki. Barw Stod Volley bronią Aleksandra Szymańska, Monika Szulc i Paulina Szpak. W dodatku szkoleniowcem zespołu jest Dariusz Marszałek, były trener m.in. Pamapolu Wieluń oraz były zawodnik Resovii Rzeszów. W następnej rundzie nie zagrają obydwa zespoły chorwackie. Zarówno ZOK Rijeka, jak i ZOK Split 1700 przegrały swoje spotkania i pożegnały się z europejskimi pucharami. Trzy sety oglądali także kibice rumuńscy. CSM Bukareszt pokonał holenderski Sliedrecht Sport i zagra w 1/8 finału. W bratobójczym pojedynku drużyn serbskich lepsza okazała się Kolubara Lazarevac, która 3:1 zwyciężyła Tent Obrenovac. Przyjezdne wygrały po raz drugi i również zameldowały się w następnej rundzie.

Z pojedynku czesko-słowackiego górą wyszedł zespół ze Słowacji. Doprastav Bratysława wygrał 3:1 z Kralovo Pole Brno. Takim samym rezultatem zakończyły się spotkania Ilbank SC Ankara z SK UP Ołomuniec, LP Salo z Peelpush Meijel oraz Rocheville Le Cannet z AEK Ateny. W rezultacie to zespoły z Turcji, Finlandii i Francji znalazły miejsce w następnej fazie Challenge Cup.