Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > W piatek PlusLiga, w sobotę Młoda Liga – częstochowskie realia

W piatek PlusLiga, w sobotę Młoda Liga – częstochowskie realia

Czwartego seta w rozgrywkach stracili siatkarze SMS Spała. W miniony weekend odnieśli 11. zwycięstwo i z kompletem punktów prowadzą w tabeli. Nie mają łatwego życia zawodnicy z Częstochowy, którzy grają i w PlusLidze, i w Młodej Lidze.

W nieco ponad godzinę z kielczanami rozprawili się kędzierzynianie i tym samym mogli świętować swoje piąte zwycięstwo z rzędu. W pierwszej i trzeciej partii obie ekipy, w zasadzie do drugiej przerwy technicznej, szły „łeb w łeb”, i dopiero w ich końcówkach, choć to miejscowi byli o wiele lepiej dysponowani w elemencie zagrywki, przyjezdni „odskakiwali” rywalom, głównie za sprawą dobrze funkcjonującego bloku. Dominacja siatkarzy z Opolszczyzny najwyraźniej zarysowała się w secie numer dwa, lecz tak naprawdę w każdej z trzech odsłon górowali oni nad zbyt często popełniającymi błędy kielczanami.

Effector Kielce – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3
(21:25, 15:25, 22:25)

Effector: Wilczyński (7), Plutka (3), Lampart (2), Kryniewski (4), Wasilewski (6), Adamus (6), Tajer (libero) oraz Pobocha (2), Kurowski (5) i Rajkiewicz (5)
ZAKSA: Brzeziński (15), Butryn (4), Andrulewicz (1), Herich (8), Zasłonka (1), Zapłacki (9), Banach (libero) oraz Kamiński, Andruszek (3) i Piotrowski (3)

Gdańszczanie spotkanie z ekipą z Jastrzębia Zdroju rozpoczęli z wysokiego C, szybko obejmując prowadzenie. Co prawda w połowie seta jastrzębianie zdołali odrobić kilka „oczek” dzięki dobrym zagrywkom, lecz nawet pomimo to ostatnie słowo należało do miejscowych. Niesieni na fali zwycięstwa siatkarze z Pomorza, mimo iż przyjezdni w drugiej partii postawili im trudne warunki, wciąż brylowali w każdym elemencie siatkarskiej sztuki. Podobnie zresztą działo się w secie numer trzy, w którym to gdańszczanie dosłownie zdeklasowali przeciwników, przede wszystkim lepiej spisując się w ataku, którym zdobyli aż cztery raz więcej punktów.

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 3:0
(25:21, 25:20, 25:13)

Trefl: Stępień (1), M’Baye (6), Behrendt (6), Zemlik (2), Stolc (17), Urbanowicz (9), Zaborowski (libero) oraz Lewandowski (1), Pietruczuk (4) i Czunkiewicz (libero)
JW: Banasiak (1), Zborowski (4), Nawrocki (9), Pihan (3), Matula (1), Sławiński (3), Łączny (libero) oraz Smolana (4), Pacławski, Piotrowicz (2), Grad i Krygiel

W pierwszej kolejce Młodej Ligi olsztynianie musieli uznać wyższość rzeszowian, przegrywając 1:3. W ten weekend mieli okazję do rewanżu we własnej hali, lecz i tym razem schodzili z parkietu pokonani 1:3. Premierowa odsłona pojedynku co prawda wlała nadzieję w serca siatkarzy z Warmii, bowiem dzięki swojej dobrej grze oraz błędom gospodarzy objęli prowadzenie 1:0 w całym meczu. Były to jednak przysłowiowe miłe złego początki, ponieważ w trzech kolejnych setach, pomimo walki, nie sprostali rywalom z Podkarpacia. Jeśli zaś chodzi o rzeszowian, to ich główną bronią w tym meczu był świetnie funkcjonujący blok, którym punktowali aż siedemnaście razy.

Indykpol AZS Olsztyn – Resovia Rzeszów 1:3
(25:22, 22:25, 22:25, 21:25)

AZS: Ruszczyk (10), Wojtulewicz (1), Guzewicz (13), Kozłowski (5), Ordakowski (7), Bednarczyk (6), Mariański (libero) oraz Kluchciński, Urbanowicz (13) i Wróbel (1)
Resovia: Kędzierski (2), Jakubek (9), Szalacha (9), Pałka (17), Kozdroń (14), Mordyl (8), Woś (libero) oraz Komenda, Gąsior (1) i Twaróg (libero)

Dość zaskakująco rozpoczął się pojedynek spalan z bełchatowianami, bowiem to przyjezdni narzucili rywalom własny rytm gry, bezlitośnie ich punktując. Podenerwowani takim obrotem spraw uczniowie SMS-u w kolejnych trzech partiach byli już nie do zatrzymania. Co prawda w statystykach nie wypadli lepiej od przeciwników ani w elemencie bloku, ani zagrywki, ataku czy też przyjęcia, jednakże decydujące dla ich zwycięstwa było to, iż w kluczowych momentach zachowywali większy spokój i nie popełniali zbyt wielu błędów własnych.

SMS PZPS Spała – Skra Bełchatów 3:1
(15:25, 25:22, 25:16, 25:22)

SMS: Nowakowski (4), Muzaj (19), Siek, Wolański (5), Kramer, Bednorz (14), Kowalski (libero) oraz Smolarczyk (5), Boładż, Bieniek (5) i Filipiak
Skra: Maćkowiak (15), Koźmiński (10), Cedzyński (7), Wdowiak (17), Bogus (13), Zugaj (6), Turoboś (libero) oraz Konieczny i Pietrzak (1)

Siatkarze PSP, wspomagani przez zawodników na co dzień występujących w PlusLidze, zrewanżowali się stołecznym „inżynierom” za porażkę 0:3 z inauguracyjnej kolejki Młodej Ligi, pokonując ich w tie-breaku. Pierwsze dwie partie były swoimi lustrzanymi odbiciami – najpierw gospodarze zagrali koncertowo, by później uznać wyższość rozkręcających się z akcji na akcję rywali. najwięcej emocji przyniósł trzeci set, grany na przewagi. Podopieczni Krzysztofa Wójcika mieli wiele okazji, by zakończyć go na swoją korzyść, lecz udało im się to dopiero po błędach rywali. W czwartym secie nie mieli już tyle szczęścia, bo choć prowadzili przez jego większą część, w końcówce wyciągnęli „pomocną dłoń” do częstochowian, a ci, dzięki mocnym serwisom i pewnym atakom, doprowadzili do remisu w całym pojedynku. Uskrzydleni zwycięstwem siatkarze spod Jasnej Góry w tie-breaku nie pozwolili swoim rywalom na wiele, w efekcie czego to oni mogli cieszyć się z wygranej.

MOS Wola AZS Politechnika W-wska – CS PSP AZS Częstochowa 2:3
(25:16, 17:25, 35:33, 23:25, 10:15)

MOS: Obermeler (8), Skwarek (2), Urbański (17), Szuleka (8), Sęk (15), Smoliński (15), Olenderek (libero) oraz Dmowski, Cichocki (8), Linka, Monkiewicz i Sobolewski (10)
AZS: Kotas (2), Marcyniak (13), Kaczyński (21), Bociek (29), Janusz (3), Piechocki (9), Bik (libero) oraz Kapitański (2), Parfinowicz (2), Hyjek, Musioł i Gębski

W ten weekend został rozegrany ponadto mecz 13. kolejki pomiędzy ekipą Indykpolu AZS Olsztyn i Jastrzębskiego Węgla. Jastrzębianie schodzili z potyczki z olsztynianami na przysłowiowej tarczy, lecz tym razem nie udało im się wyrwać rywalowi choćby punktu. Siatkarze z Warmii, podenerwowani porażką z Resovią Rzeszów, którą ponieśli zaledwie dzień wcześniej, postanowili się zrehabilitować swoim sympatykom, pokonując Ślązaków 3:0. Jastrzębianie zaledwie w premierowej partii meczu byli w stanie prowadzić równorzędną walkę z miejscowymi – w kolejnych już to akademicy dyktowali warunki, co znacznie ułatwiła im niezliczona liczba błędów popełnianych przez przyjezdnych.

Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 3:0
(25:23, 25:20, 25:17)

AZS: Wojtulewicz, Urbanowicz (6), Guzewicz (12), Kozłowski (17), Ordakowski (6), Bednarczyk (7), Mariański (libero) oraz Ruszczyk (2), Kluchciński i Dobkowski
JW: Banasiak (4), Zborowski (3), Pihan (18), Matula (4), Sławiński (1), Nawrocki (9), Łączny (libero) oraz Pacławski, Piotrowicz, Grad i Krygiel