Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzów: ZAKSA nie bez nerwów, ale zgodnie z planem

Liga Mistrzów: ZAKSA nie bez nerwów, ale zgodnie z planem

Kędzierzyńska ZAKSA odniosła czwarte zwycięstwo w rozgrywkach grupy C Ligi Mistrzów. We własnej hali brązowi medaliści mistrzostw Polski pokonali Crvenę Zvezdę Belgrad w trzech setach. Mimo szybkiego zwycięstwa, Serbowie okazali się ciężkimi rywalami.

Choć kędzierzynianie rozpoczęli pojedynek od prowadzenia 2:0 po kontrze Rouziera, to jednak po nieskończonym kolejnym uderzeniu Francuza rywale wyprowadzili kontrę, a w kolejnej akcji zdobyli punkt z zagrywki, co dało im remis. Po kilku wymianach i wyrównanej grze obu ekip przyjezdni, kończąc długą akcję, wyszli na prowadzenie 7:6. Przy zagrywce Dusana Petkovica ZAKSA straciła kolejne dwa oczka, a Daniel Castellani postanowił przerwać serię przeciwników i poprosił o czas (12:9). Kilkadziesiąt sekund przerwy od razu nie wybiło z rytmu siatkarzy z Serbii, którzy w kolejnej akcji skutecznie zaatakowali z kontry (13:9), jednak w kolejnych akcjach pomyłki belgradzkiego zespołu zbliżyły ekipę z Kędzierzyna-Koźla na dwa oczka straty (12:14). Dodatkowo po drugiej regulaminowej przerwie dobrą zagrywką popisał się Rouzier i goście mieli już tylko punkt nadwyżki (17:16), a ich trener poprosił o czas. Po nim po raz kolejny ręki w polu zagrywki nie zwolnił Francuz, a Gladyr wykorzystał piłkę przechodzącą, uderzając również w kolejnej akcji. Kolejna punktowa zagrywka Rouziera dała ZAKSIE już drugi punkt nadwyżki 19:17 i to przeciwnicy musieli gonić polski zespół. Wyrównana końcówka rozegrana została już pod dyktando gospodarzy. Grzegorz Pilarz grę swojego zespołu oparł na siatkarzu z Francji, który co prawda dopiero w trzeciej próbie, ale zakończył seta na korzyść swojej drużyny.

Również kolejna odsłona rozpoczęła się od dobrej postawy gości, którzy dzięki dobrej grze w polu i skutecznym kontrom prowadzili 4:2, a punktem bezpośrednio zza linii dziewiątego metra Jakovljevica belgradzki zespół podwyższył nadwyżkę do trzech oczek (6:3). O chwilę rozmowy ze swoimi siatkarzami poprosił wtedy Argentyńczyk. Kędzierzynianom bardzo trudno przychodziło kończenie ataków i w kolejnej akcji zablokowany na środku został Możdżonek, wcześniej nie radzili sobie również Ruciak i Kapelus (7:3). Po przerwie technicznej za odrabianie strat wziął się Gladyr, po którego pojedynczym bloku na środku siatki ZAKSA traciła punkt do rywali (8:9). Niedługo potem w polu zagrywki z dobrej strony pokazał się Kapelus, na siatce po raz kolejny mądrze zagrał Gladyr, a ZAKSA wyszła na prowadzenie 12:11, które podwyższyły blok Możdżonka i Rouziera oraz kontra tego drugiego (16:13). Przez długi czas kędzierzyński zespół utrzymywał wysoką nadwyżkę, a obie drużyny wymieniały się na zmianę dobrymi akcjami przeplatanymi błędami własnymi. Pilarz starał się odciążyć Francuza, ale pozostałym siatkarzom trudniej przychodziło zdobywanie punktów, nie oznacza to jednak wcale, że mniej skutecznie. Po uderzeniu Ruciaka było 23:18, a piłkę setową gospodarze zyskali po skutecznym ataku Rouziera. Partię uderzeniem z szóstej strefy zakończył Kapelus.

W trzecim secie podopieczni Daniela Castellaniego starali się nie stracić na początku kontaktu z rywalami, jak to było w dwóch poprzednich odsłonach, ale mądrze grający Serbowie i tak byli o jeden krok z przodu. Z każdą kolejną akcją gra zespołu z Kędzierzyna-Koźla wracała na odpowiednie tory i po punktującej zagrywce Ruciaka gospodarze zeszli na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5. Dodatkowo rywale zaczęli popełniać masę błędów własnych i przewaga ZAKSY ciągle rosła (10:5). Nie pomógł czas, o który poprosił szkoleniowiec przyjezdnych, gdyż od razu po nim Ruciak ponownie zagrał sprytnie w polu zagrywki (11:5). Kolejne złe zagrania ekipy z Belgradu zwiększały coraz bardziej dystans dzielący ich od kędzierzynian (15:6, 17:7). W samej końcówce ZAKSA skutecznie spisywała się we wszystkich elementach i nie pozwoliła rywalom na podjęcie walki, wygrywając pewnie do 14.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Crvena Zvezda Belgrad 3:0
(25:23, 25:19, 25:14)

ZAKSA: Kapelus (8), Rouzier (13), Pilarz (2), Gladyr (13), Ruciak (8), Możdżonek (6), Koziura (libero) oraz Witczak i Zapłacki
Crvena Zvezda: Okolić (3), Stoilović (7), Jakovljević (10), Petković (18), Celić (4), Buculjević, Koprivica (libero) oraz Perić (1), Gmitrović i Milutinović (1)