Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Alojzy Świderek: Nie chcę budować zespołu na jeden sezon

Alojzy Świderek: Nie chcę budować zespołu na jeden sezon

fot. archiwum

- Nikt nie budował reprezentacji na gruzach poprzedniej. Tak się nie da, trzeba stopniowo zmieniać drużynę. Chcę, by w 2013 roku funkcjonowały dwie reprezentacje. W tej drugiej byłyby młodsze, perspektywiczne siatkarki - mówi Alojzy Świderek.

Obie grupy trenowałyby według tego samego planu, w podobny sposób i najlepiej w tym samym miejscu. Najlepsze dziewczyny z drugiej grupy mogłyby wchodzić do pierwszej kadry. Nie chcę budować zespołu na jeden sezon czy imprezę, ale w czteroletnim cyklu olimpijskim. Co nie znaczy, że traktujemy ulgowo imprezy, które są po drodze. W żadnym wypadku! Chodzi jednak o to, żeby wszystkie siatkarki zadeklarowały przed pierwszym przyszłorocznym zgrupowaniem, że będą grały wszędzie, włącznie z igrzyskami w Rio – twierdzi Alojzy Świderek w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego.

Selekcjonerowi reprezentacji Polski głowę zaprząta teraz kalendarz FIVB. Światowa Federacja zaplanowała turniej finałowy Grand Prix tuż przed mistrzostwami Europy. – Nie mieści mi się to w głowie. Dla europejskich zespołów to prawdziwy kłopot, bo jak przygotować zespół do turnieju w Niemczech i Szwajcarii, skoro kilka dni wcześniej jest się w Azji. Trzeba jeszcze odbyć podróż i zmienić strefy klimatyczne. Cóż mamy jednak zrobić? Japonia od lat organizuje największe imprezy i dyktuje warunki w siatkówce kobiecej. Tym razem poszkodowana jest Europa – zauważył Alojzy Świderek, którego nie przekonuje koncepcja wystawienia w Grand Prix tylko młodych siatkarek. – Nie wykluczam występu w GP kilku młodych, mniej znanych dziewczyn, ale całkowite odmłodzenie składu nie byłoby dobre. Chcę, by w tych rozgrywkach walczyły najlepsze siatkarki. Punkty są bardzo ważne, mogą nas wywindować w rankingu – mówi selekcjoner reprezentacji Polski.

Cały wywiad Kamila Drąga w czwartkowym Przeglądzie Sportowymźródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved