Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Nowe zasady kwalifikacji do IO. Będzie zamieszanie?

Nowe zasady kwalifikacji do IO. Będzie zamieszanie?

fot. archiwum

Ledwo umilkły echa igrzysk w Londynie, a władze FIVB ogłosiły nowe zasady kwalifikacji do kolejnego turnieju olimpijskiego. Plany światowej federacji mogą jednak nieco poprzestawiać terminy rozgrywania innych imprez.

Przede wszystkim zmieniono liczbę zespołów, które awansują do IO z Pucharu Świata – zamiast trzech ekip, bilety na igrzyska otrzymają tylko dwie najlepsze drużyny. Oprócz nich szansę walki o olimpijskie laury otrzyma pięć zespołów wyłonionych przez kontynentalne federacje (FIVB nie określiło, czy mają to być mistrzowie kontynentów, czy zwycięzcy kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych rozegranych po Pucharze Świata), zwycięzcy czterech turniejów interkontynentalnych, które mają odbyć się w 2016 roku oraz oczywiście gospodarze igrzysk.

Władze FIVB dały więcej czasu na rozegranie turniejów kwalifikacyjnych, niż miało to miejsce przed igrzyskami w Londynie. Zdecydowano bowiem, że Puchar Świata w 2015 roku powinien zostać rozegrany pomiędzy 22 sierpnia a 22 września. Szanse na wywalczenie bezpośredniej kwalifikacji olimpijskiej będzie miało dwanaście zespołów, w tym gospodarz, mistrzowie świata z 2014 roku oraz po dwa najlepsze zespoły z każdego kontynentu.

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że w związku ze zmianą terminu Pucharu Świata prawdopodobnie zmianie ulegnie również termin rozgrywania mistrzostw kontynentów. Chociaż regulamin PŚ zakłada, że w turnieju tym mogą wziąć udział albo zwycięzcy turniejów, albo najwyżej notowane w rankingu zespoły (na 1 stycznia 2015), to jednak prawdopodobnie górą będzie ten pierwszy wariant. Nie można zapominać również o Lidze Światowej 2015, której terminarz oraz formuła rozgrywek zapewne też będzie musiała ulec pewnym korektom.źródło: fivb.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2012-12-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved