Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wicemistrzowie Polski wywieźli z Gdańska trzy punkty

Wicemistrzowie Polski wywieźli z Gdańska trzy punkty

Siatkarze prowadzeni przez Dariusza Luksa, ekipa Trefla Gdańsk, nie zdołali we własnej hali nawiązać walki z PGE Skrą Bełchatów. Siatkarze z centralnej Polski po tym spotkaniu zapisali na swoim koncie całą pulę punktową, wygrywając w trzech odsłonach.

Początek pierwszej partii to wyrównana gra obu zespołów. Dopiero przy stanie 5:5 gościom z Bełchatowa udało się odskoczyć, głównie za sprawą skutecznego Michała Winiarskiego (8:6). Po pierwszej przerwie technicznej udaną obroną popisał się Michał Kamiński, a skutecznie zaatakował Wojciech Żaliński, dzięki czemu na tablicy wyników widniał znowu remis. Agresywna gra w bloku zawodników Trefla zaczęła przynosić skutki w momencie, gdy dwa ataki z rzędu w aut posłali bełchatowianie. Wtedy to Trefl Gdańsk po raz pierwszy w tym meczu wyszedł na dwupunktowe prowadzenie. Nie trwało to jednak długo. Rozdrażnieni siatkarze Skry szybko odrobili straty, a po asie serwisowym Mariusza Wlazłego było już 14:13 dla obecnych wicemistrzów Polski. W dalszej części seta bełchatowianie przejęli pełną kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Ich prowadzenie ani przez chwilę nie było zagrożone, a set zakończyła akcja nowego rozgrywającego Skry, Dante Boninfante oraz Karola Kłosa (25:22). Na porażce Trefla w tej partii zaważyła głównie bardzo duża ilość popełnionych błędów własnych.

Pierwsza faza drugiej odsłony meczu była bardzo podobna do początku partii pierwszej. Tym razem jednak na pierwszą przerwę techniczną z minimalnym prowadzeniem schodzili siatkarze Trefla Gdańsk (8:7). Po powrocie na boisko drużyny zamieniły się prowadzeniem, co spowodowane było głównie błędami gdańszczan (11:9). Od tego momentu gospodarze starali się dzielnie stawić opór siatkarzom Skry, jednak ci zaczęli sukcesywnie powiększać swoją przewagę. Bardzo skutecznie atakowali Mariusz Wlazły oraz Michał Winiarski, a po dwóch błędach w ataku Mateusza Miki i bloku na Bartoszu Gawryszewskim bełchatowianie prowadzili 19:15. Trener Dariusz Luks próbował jeszcze ratować sytuację, wpuszczając na zagrywkę Pawła Mikołajczaka, jednak na nic się to zdało. Co prawda gdańszczanie zbliżyli się jeszcze do swoich rywali na dwa punkty (20:22), jednak bełchatowianie i tym razem nie dali powodów do radości miejscowym kibicom, po profesorsku rozgrywając końcówkę i wygrywając drugą partię w tym samym stosunku co seta pierwszego, 25:22. Decydujący punkt zdobył atakiem Michał Winiarski.

W trzecim secie premierowy punkt padł łupem Michała Kamińskiego z Lotosu Trefla Gdańsk, później jednak skutecznie blokiem zaczęli grać bełchatowianie. Po zatrzymaniu Wojciecha Żalińskiego wyszli na dwupunktowe prowadzenie, którego nie oddali do pierwszej przerwy technicznej. W dalszej części seta Trefl dzielnie dotrzymywał kroku bełchatowianom, a w szeregach gospodarzy na wyróżnienie zasługiwał zwłaszcza Mateusz Mika, który był nie do powstrzymania dla blokujących Skry. Przy stanie 13:12 dla gości na boisku po raz kolejny pojawił się włoski rozgrywający, Dante Boninfante, i niemal od razu popisał się znakomitym rozegraniem do Mariusza Wlazłego, który bez bloku mógł zaatakować przysłowiowego „gwoździa”. Po drugiej przerwie technicznej (16:14) bełchatowianie znacznie poprawili grę blokiem, co pozwoliło im na sukcesywne powiększanie przewagi (21:17). Siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk próbowali jeszcze nawiązać walkę, jednak bełchatowianie nie dali sobie wyrwać zwycięstwa w trzecim secie (25:20) i ostatecznie w całym meczu 3:0. W ostatniej akcji meczu gdańszczanie stracili punkt poprzez dotknięcie taśmy podczas bloku i ten błąd jest najlepszym podsumowaniem gry Trefla w dzisiejszym meczu. Zdecydowanie zbyt duża ilość błędów własnych po stronie gospodarzy na pewno zaważyła na wyniku tego spotkania.

MVP: Michał Winiarski

Trefl Gdańsk – Skra Bełchatów 0:3
(22:25, 22:25, 20:25)

Trefl: Łomacz, Kamiński (13), Gawryszewski (7), Kaźmierczak (9), Mika (15), Żaliński (9), Rusek (libero) oraz Hietanen, Szczurek i Mikołajczak
Skra: Wlazły (12), Pliński (7), Kłos (8), Woicki (2), Winiarski (13), Bąkiewicz (5), Zatorski (libero) oraz Kooistra, Cupković (1) i Boninfante