Strona Główna > Aktualności > inne > Rewolucja czy kolejny pomysł do kosza?

Rewolucja czy kolejny pomysł do kosza?

16 grudnia drużyna trenera Anastasiego rozegra w Częstochowie mecz ze Skrą Bełchatów. Nie sam mecz jednak przyciąga uwagę kibiców, a formuła, według której ma być rozgrywany. Zwycięży zespół, który wygra pięć setów, nieco jednak krótszych.

Działacze Polskiego Związku Piłki Siatkowej wymyślili innowacyjną formułę przebiegu spotkań, którą w strukturach FIVB i CEV promuje prezes Związku, Mirosław Przedpełski. Według nowych zasad każdy set rozgrywany byłby do piętnastu punktów, a najwyższym możliwym wynikiem końcowym partii byłby stan 16:15, ponieważ szesnasty punkt jest ostatnim, który mógłby zdobyć zespół. Podczas gry w secie przysługiwałaby tylko jedna przerwa na żądanie szkoleniowca oraz jedna techniczna. Aby wygrać spotkanie, należy zwyciężyć w pięciu partiach.

Chcemy zaproponować mecz do pięciu wygranych setów, a każdy set byłby rozgrywany do 15 punktów. To nasz pomysł, prezes Przedpełski chce ten pomysł zaproponować zarówno w CEV, jak i FIVB. 16. punkt będzie punktem docelowym, który będzie kończył seta – mówi Andrzej Lemek, który pełni w PZPS funkcję sekretarza generalnego, jest ponadto przewodniczącym Wydziału Sędziowskiego. – Liczyliśmy to pod względem czasu i ilości punktów, praktycznie wychodzi na to samo, co jest do tej pory. Naszym zdaniem uatrakcyjni to widowisko i będziemy z tego wszyscy zadowoleni. Walka będzie od samego początku, a nie dopiero od piętnastego punktu w secie – dodaje Andrzej Lemek, zachwalając nowe rozwiązanie.

Pomysł w życie wejdzie na pewno na jedno spotkanie, bowiem 16 grudnia siatkarze Skry Bełchatów zagrają z wybrańcami trenera Andrei Anastasiego, a mecz będą rozgrywać właśnie według nowej formuły. Pojawiają się tylko pytania, czy pomysł działaczy PZPS spodoba się włodarzom siatkówki zarówno europejskiej, jak i światowej? Jak zareagują kibice i sami siatkarze? Czy trzeba poprawiać coś, co funkcjonuje całkiem nieźle?