Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Białostoczanki zwyciężają na Mazowszu

ORLEN Liga: Białostoczanki zwyciężają na Mazowszu

W Legionowie białostoczanki odniosły swe pierwsze zwycięstwo. Przyjezdne w dwóch pierwszych partiach rozbiły rywalki, po czym musiały uznać ich wyższość. W czwartym secie, gdy wszystko wskazywało, iż dojdzie do tie-breaka, akademiczki powróciły do gry.

Dwa serwisy i dwa asy Ewy Cabajewskiej rozpoczęły mecz pomiędzy Siódemką Legionovia a AZS-em Białystok. Dwupunktowa zaliczka bardzo szybko została roztrwoniona. Najpierw ze skrzydła potężnie zaatakowała Marta Łukaszewska, a gdy na środku pomyliła się Edyta Rzenno, na tablicy wyników był remis 3:3. Atakująca beniaminka ponownie dała o sobie znać przy stanie 4:4. To po jej punktowej zagrywce legionowianki po raz pierwszy wyszły na prowadzenie (5:4), jednak ich przewaga nie trwała długo, bo kiedy w polu serwisowym stanęła Natalia Kurnikowska, akademiczki z Podlasia prowadziły 8:6. Po wznowieniu gry w natarciu wciąż był zespół Czesława Tobolskiego, odskakując na 12:6. Legionowianki nie radziły sobie z mocną zagrywką Kurnikowskiej, która skutecznie odrzuciła je od siatki. Niemoc beniaminka przełamała dopiero Kinga Bąk, kiwając piłkę tuż za blok białostoczanek (7:12), ale na drugiej przerwie technicznej AZS Białystok prowadził 16:8. Zespół Wojciecha Lalka nie potrafił znaleźć recepty na rozkręcające się z akcji na akcję siatkarki z Podlasia, które pod koniec partii miały już dziewięć punktów przewagi (19:10), a po asie serwisowym Kurnikowskiej ich prowadzenie wzrosło do dziesięciu „oczek” (22:12). Przy stanie 24:13 podopieczne Czesława Tobolskiego lekko się rozluźniły, co natychmiast wykorzystał zespół z Legionowa, zbliżając się na 17:24. Wynik premierowej odsłony meczu ustaliła Sylwia Chmiel atakiem z prawego skrzydła.

W drugim secie, przy stanie 2:2, legionowianki uzyskały dwupunktową przewagę, nie oszczędzając w przyjęciu Sylwii Chmiel. Inicjatywa po stronie miejscowych trwała do stanu 5:4. Wówczas Sinead Jack blokiem zatrzymała Łukaszewską, a Kurnikowska asem serwisowym „zarobiła” punkt na Marcie Siwce (6:5). Przy stanie 10:10 Jack dwukrotnie zablokowała Annę Sołodkowicz, a po punktowej zagrywce Esdelle przewaga ekipy z Podlasia wzrosła do trzech oczek (14:11). W ekipie z Legionowa posypało się przyjęcie, co ułatwiło białostoczankom zdobywanie punktów. Na drugiej przerwie technicznej AZS Białystok prowadził 16:11. Okres słabszej gry przełamała dopiero Barbara Bawoł, która wcześniej zmieniła na boisku Annę Sołodkowicz, ale rywalki nie zwalniały tempa, mając po kolejnym asie Kurnikowskiej sześć punktów przewagi (18:12). Siatkarki z Mazowsza zabrały się za odrabianie strat, doprowadzając do stanu 19:20. Błyskawicznie zrobiło się 23:19 dla przyjezdnych, ale ekipa trenera Lalka nie dawała za wygraną, zbliżając się na 21:23. W końcówce miejscowe popełniły jednak dwa błędy i AZS Białystok prowadził w meczu 2:0.

Po zmianie stron Wojciech Lalek zdecydował się na jedną zmianę w wyjściowym składzie. W miejsce Ilony Gierak pojawiła się najmłodsza na parkiecie Iga Chojnacka. Tymczasem na boisku od początku trwała wyrównana walka punkt za punkt. Przy stanie 5:5 Katarzyna Jóźwicka najpierw blokiem zatrzymała Chmiel, a następnie skutecznie atakowała ze środka (7:5). Białostoczanki miały szansę na doprowadzenie do wyrównania, jednak miejscowe z opałów wyprowadziła Sołodkowicz, dzięki której Siódemka Legionovia odskoczyła na 9:6. Przy stanie 6:10 o czas dla zespołu poprosił Czesław Tobolski. Niemoc gości przełamała Esdelle, a po bloku skrzydłowej AZS-u tym razem o przerwę dla zespołu poprosił Wojciech Lalek (10:9). Podlasianki wyrównały przy stanie 13:13, ale gdy w ataku pomyliła się Chmiel, siatkarki beniaminka prowadziły 15:13. Podopieczne trenera Tobolskiego miały szansę odrobić straty jeszcze przed drugą przerwą techniczna, jednak przy stanie 14:15 o blok legionowianek rozbiła się Channon Thompson (14:16). Po wznowieniu gry gospodynie miały już trzy oczka przewagi (17:14), a po asie serwisowym Gergany Marinowej ich prowadzenie wzrosło do stanu 21:17. Do końca seta wynik nie uległ zmianie. Legionowianki kontrolowały wydarzenia na boisku, wygrywając 25:21 po potężnym zbiciu Łukaszewskiej.

Podopieczne Wojciecha Lalka siłą rozpędu dobrze weszły w kolejną partię meczu. Po asie serwisowym Chojnackiej trener Tobolski przy stanie 0:3 prosił o przerwę dla zespołu. Młoda skrzydłowa nie dawała za wygraną i po wznowieniu gry popisała się kolejnym punktem zdobytym bezpośrednio z zagrywki (4:0). Wkrótce było już 8:2 dla gospodyń spotkania, w czym duża zasługa Małgorzaty Skorupy, która trzykrotnie punktowała blokiem. Po punktowej zagrywce Bąk prowadzenie Siódemki Legionovii wzrosło do siedmiu „oczek” (9:2), ale w tym momencie siatkarki z Mazowsza zbytnio się rozluźniły i przy stanie 12:9 o czas prosił szkoleniowiec beniaminka ORLEN Ligi. Białostoczanki zbliżyły się już na dwa punkty (10:12), wówczas przestój gospodyń przełamała Chojnacka (13:10), a po kiwce Sołodkowicz w Arenie Legionowo było 15:11. Zespół z Podlasia szybko pokazał, że nie zamierza łatwo oddawać zwycięstwa, bowiem po akcjach Esdelle najpierw odrobił straty, a następnie wyszedł na prowadzenie (20:19). Wkrótce było 22:20, z tą jednak różnicą, że dwupunktową przewagę miały legionowianki, które potrafiły utrzymać prowadzenia, gdyż Kurnikowska serią zagrywek ustaliła wynik meczu (25:22).