Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Pierwsza ligowa wygrana mieleckiej Stali

I liga K: Pierwsza ligowa wygrana mieleckiej Stali

Siatkarki Stali Mielec do 9. kolejki rozgrywek musiały czekać na swoją pierwszą wygraną na I-ligowych parkietach w sezonie 2012/2013. Zespołem, który musiał uznać wyższość mieleckiej ekipy, okazała się Sparta Warszawa.

Mielczanki do spotkania przystąpiły bez chorej Małgorzaty Plebanek i kontuzjowanej Magdaleny Hawryły. Z urazami grały Urszula Bejga i Barbara Kubieniec. W efekcie w podstawowej szóstce jako przyjmująca i atakująca wyszła młodziutka Paulina Czubak. Do składu dołączone zostały także dwie kadetki, Magdalena Gardulska i Edyta Koceniak.

Pierwszy set upłynął pod znakiem totalnej dominacji mielczanek. Sparta tylko na początku stawiała opór. Przy stanie 9:9 się pogubiła i praktycznie przestała punktować. Szybko zrobiło się 17:12, po bloku Jowity Jaroszewicz. Błędy własne Sparty sprawiły, że Stal z łatwością objęła prowadzenie 22:15 i skończyła seta przy pierwszej okazji.

Wydawało się, że młody zespół z Warszawy nie będzie w stanie nawiązać w Mielcu walki. W drugiej partii przegrywał 6:1, 7:3. Nagle jednak zrobiło się 10:10, a stało się to przy dobrej zagrywce Marty Dudy. Stal odskoczyła na 16:12 po dobrych zagrywkach tym razem Małgorzaty Sobolewskiej. Prowadzenie 18:16 zapewniła mielczankom w nietypowy sposób libero Daria Michalak, której obrona wylądowała w boisku Sparty. Tyle że po chwili Sparta prowadziła 19:18. I na tym wszelkie przewidywania co do losu meczu i postawy Sparty można było zakończyć.

Mielczanki zbyt często myliły się na zagrywce. Po takiej sytuacji Sparta przeważała 22:21, a po chwili nawet 24:21. Warszawianki jednak zbyt szybko uwierzyły, że już wygrały seta. Nadziały się na ofensywę mielczanek. Dobrze podawała Sobolewska. Na remis 24:24 kiwnęła Czubak, a zwycięstwo w secie zapewniła Stali Żaneta Baran.

Tyle że Sparta w Mielcu seta jednak wygrała, pierwszego swojego seta w całych rozgrywkach. Była to partia numer trzy, która zaczęła się od przewagi warszawianek 6:3 po bloku Patrycji Tomczyk. Dobre zawody rozgrywała Magdalena Gryko. Jej atak dał Sparcie przewagę 14:7. Stal zupełnie spuściła z tonu. Tylko raz podjęła próbę pościgu. Po asie Sobolewskiej i ataku sytuacyjnym Czubak zrobiło się 11:14, ale Sparta szybko się pozbierała i po akcji Joanny Pogorzelskiej prowadziła 19:14, z akcji na akcję powiększając przewagę. Pierwszą piłkę setową spartanki miały przy stanie 24:17. Tego seta przegrać już nie mogły.

Mielczanki, choć miały wyraźne kłopoty w ataku, nie zamierzały jednak oddawać przyjezdnym kolejnej partii. Tyle że warszawianki też nie planowały szybkiej podróży do domu. W efekcie doszło do bardzo zaciętego seta. Niemal non stop na tablicy wyników widniał remis: 10:10, 16:16. Wreszcie rywalki przełamała Paulina Czubak. Dała Stali prowadzenie 20:17. Sparta jeszcze odrobiła straty, ale nie obroniła się w decydującym momencie meczu. Poległa w Mielcu po akcjach Czubak i Baran.

Stal Mielec – Sparta Warszawa 3:1
(25:15, 27:25, 19:25, 25:23)

Stal Mielec: Bejga, Baran, Jaroszewicz, Sobolewska, Kubieniec, Czubak, Michalak (libero) oraz Pająk
Sparta Warszawa: Tomczyk, Widera, Pogorzelska, Szafraniak, Gryko, Gogołek, Kucińska (libero) oraz Sałyga i Duda